Seznamte se: Evropský den obezity

12.5.2010 00:00   |   Hubnutí
Obezita se stává epidemií. Na to především chce poukázat Evropský den obezity v sobotu 22.května. Nezávislá celoevropská iniciativa si dala za cíl podpořit společnost k aktivnímu boji s nadbytečnými kilogramy.

obezita

Jde o iniciativu, do které se zapojily lékařské, lékárnické i pacientské komunity.

Se vší vážností upozorňuje na to, že obezita se již stala akutním celospolečenským zdravotním problémem, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů – není možné ji považovat za jakousi estetickou záležitost stovek jedinců.

V rámci Evropského dne obezity se uskuteční řada přínosných aktivit, zaměřených na zdravý úbytek váhy, napříč celou Evropou.

Snížit váhu o pět až deset procent

Mottem Evropského dne obezity je „5 – 10 za zdravější Evropu“, neboť i snížení váhy o pět až deset procent každému velmi pomůže. Jde zkrátka o to, podpořit všechny, co mají problémy s obezitou a nadváhou, v postupném shazování přebytečných kilogramů. Důležité je rovněž poukázat na zlepšení zdravotního stavu, k němuž právě zdravé hubnutí vede.

• Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že v Evropě je
obézních 30 až 80 procent dospělých lidí.
• Obezita a nadváha přináší mnohá zdravotní rizika, jako například
vysoký krevní tlak, cukrovku 2.typu nebo onemocnění srdce.
• V Evropě na následky nadváhy a obezity každoročně umírá
více než jeden milion lidí.

Úbytek váhy o pět až deset procent tělesné hmotnosti totiž zlepší zdravotní stav i psychickou pohodu. Pro představu: člověk, který má osmdesát kilogramů, tak shodí čtyři až osm kilo.

Mezi hlavní zdravotní přínosy takového snížení váhy patří úprava krevního tlaku, zlepšení spánku, předcházení diabetu, snížení rizika onemocnění srdce, zlepšení dýchání a plicních funkcí, zmírnění bolesti zad, zlepšení plodnosti, snížení viscerálního tuku a v neposlední řadě také snížení rizika předčasného úmrtí na následky obezity nebo nadváhy. Po psychické stránce je znatelná větší sebedůvěra, více chuti a energie do života i řada dalších pozitiv.

Pro zdravé hubnutí

  • Evropský den obezity zahájí již v pátek 21.května speciální Poradny pro zdravé hubnutí – v Praze bude poradenský stan umístěn před Palácem Flóra a v Brně ve spodní části Malinovského náměstí. V obou městech je můžete navštívit od 10 do 17 hodin.
  • V pražském či brněnském poradenském stanu speciálně vyškolené nutriční terapeutky změří zájemcům index tělesné hmotnosti BMI. Rovněž tak přeměří pas a budou informovat o nebezpečí viscerálního tuku, který s obvodem pasu přímo souvisí. Na základě změřených hodnot pak poradí, jakými kroky lze nejlépe upravit váhu, aby dosažené výsledky byly trvalé, snížení nebylo dramaticky skokové a nedocházelo k nechtěnému jo-jo efektu.
  • Pod záštitou alli od společnosti GSK se zájemci o zdravé hubnutí mohou poradit také ve vybraných lékárnách se speciálně vyškolenými farmaceutickými laborantkami. V období od 21.května do 22.května se v lékárnách dozví nejen cenné rady, jak zdravě a trvale zhubnout, získají i možnost vyzkoušet si první volně prodejný lék na hubnutí, s výraznou slevou. Seznam lékáren lze nalézt na www.denobezity.cz.


Viscerální tuk – neviditelný a nebezpečný

Obezita a nadváha je spojena s řadou zdravotních rizik. Rizika nesignalizuje pouze známý index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index), ale rovněž množství takzvaného viscerálního (orgánového) tuku.

Tuk podkožní vs. Tuk viscerální

• Tuk podkožní (subkutánní) je patrný na první pohled – jsou to ony faldíky či faldy. Tělo si podkožní tuk ukládá pro dlouhodobé využití, například během těhotenství nebo při nedostatku potravy.
• Tuk viscerální (orgánový) není, oproti tuku podkožnímu, na pohled viditelný, neboť se ukládá na životně důležitých orgánech (jako jsou játra nebo srdce) uvnitř dutiny břišní. Viscerální tuk tělu poskytuje krátkodobý přísun energie, tělo ho dokáže jednoduše rozložit a využít.

Obvod pasu nám napoví, jak velké množství viscerálního tuku v těle máme. Měřit lze pomocí běžného krejčovského metru, avšak na tom správném místě – v polovině mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem pánevní kosti.

Určitá míra viscerálního tuku je zdravá, protože tělu poskytuje rychle dostupný přísun energie. Pokud je však množství viscerálního tuku vyšší než tělo potřebuje, začne se do organismu vylučovat více mastných kyselin, hormonů a chemických látek vyvolávajících záněty, které mohou ovlivnit funkci životně důležitých orgánů a způsobit onemocnění, co jsou spojována s nadváhou.

Jak poznat rizikové množství viscerálního tuku?

Rizikové hodnoty obvodu pasu se liší podle pohlaví. U žen je zvýšené riziko patrné již při 80 centimetrech, vysoké riziko je v případě 88 a více centimetrů.
U mužů dochází k mírně zvýšenému riziku při 94 a více centimetrech, riziková hodnota je pak počítána od 102 centimetrů a výše.

hruška a jablkoPostavy typu hruška a jablko

Riziko viscerálního tuku si lze ukázat na dvou typech postav. Pro názornost je nazýváme hruška a jablko.

Lidé s postavou typu hruška mají nižší množství viscerálního tuku, neboť se jim tuk méně ukládá v dutině břišní, zato více v oblasti pozadí a hýždí. Jsou méně ohroženi některými zdravotními problémy, spojovanými s tělesnou hmotností.

Oproti tomu lidem s postavou typu jablko se tuk ukládá ve větším množství nad pasem a tedy i v dutině břišní. Vyšší je tudíž nejen hladina viscerálního tuku, ale i rizika s nadváhou spojená.

Úprava jídelníčku a pohyb

Množství viscerálního tuku je ovlivněno celou řadou faktorů, jako například nesprávným složením jídelníčku, nedostatkem pohybu, věkem, pohlavím, etnickým původem, rodinnou anamnézou nebo menopauzou. To však neznamená, že by jeho hladinu nebylo možné upravit.

Právě naopak – již malý úbytek hmotnosti může vést ke snížení množství viscerálního tuku v těle. Je třeba vsadit na dlouhodobou úpravu stravovacích návyků snížením energetického obsahu potravy a také na pravidelnou pohybovou aktivitu. Snahu je možné rovněž podpořit speciálními léky, které dokáží pomoci se snižováním hmotnosti a hladiny viscerálního tuku.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Seznamte se: Evropský den obezity

Takže – šup, šup!

19.5.2011   |   12:44   |   od: Agent
22.5. je Evropský den obezity. Takže, nakupte škvarky, bůček, dostatek sádla. A pořádně se naperte! Píši to s předstihem, abyste mohli koupit pořádně vypasenou husu k obědu, než budou vykoupeny. Doporučuji nakoupit dostatek ovaru, jitrnic. Prostě, co zvládnete ))
Škoda, že to není Den proti obezitě. Takhle je nutné, v rámci uctění Dne obezity se pořádně naládovat o))
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 19. 5. 2011 12:44
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci