Pozor, televizor může poškodit vaše zdraví!

24.3.2009 01:00   |   Bydlení
Je jedno, jestli v obýváku trůní předpotopní "bedna" nebo supermoderní obří "placatice". Obě bez rozdílu mohou být zdraví pěkně nebezpečné. Jde totiž o vaše oči. Určitě se proto vyplatí vyslechnout si rady odborníka.

Pozor, televizor může poškodit vaše zdraví!
Před televizí většina z nás sedí denně víc, než je zdrávo. A tak sníme o té nejkrásnější, nejmodernější a největší. Jenže ono ani tak nezáleží na tom, jaký televizor si pořídíme, jako spíš na tom, abychom ho správně umístili.
 
Podstatná je každá maličkost. Sledování televizní obrazovky delší dobu bez přestávky může mít negativní vliv na náš organismus. V některých případech může vést i k trvalému poškození zraku.
 
Proto jsme oslovili Ing. Károlyho Juhásze, ředitele pro spotřební elektroniku společnosti Panasonic Czech Republic, který nám poskytl následující rady pro správné sledování televize. Jejich dodržováním si každý z nás ušetří mnohé nepříjemné zdravotní problémy.
 

Jak přežít sledování televize

  • Dbejte, aby televize nebyla jediným zdrojem světla v místnosti. Nejvýhodnější světelné podmínky vytvoříte kombinací světla za televizorem - které sníží silný kontrast obrazovky - a tlumeného osvětlení místnosti.
  • Umístěte televizor tak, aby na obrazovce nebyl patrný rušivý odraz okna nebo jiného zdroje světla. Některé obrazovky jsou již vybavenou tzv. antireflexní vrstvou, která tento jev eliminuje.
  • Televizor postavte na stolek přibližně ve výšce očí, abyste se při jeho sledování nemuseli dívat nahoru nebo dolů a namáhat krční svalstvo. Při volbě výšky obrazovky je důležité myslet na to, zda budete televizi sledovat vsedě z křesla, vleže z pohovky apod.
  • Nejdůležitějším faktorem je vzdálenost, ze které se na televizi díváte. Pokud jste příliš blízko obrazovky, dochází k nadměrnému namáhání a únavě očí. Z velké dálky zase nebudete schopni pohodlně sledovat detaily. Doporučenou nejvhodnější vzdálenost pro sledování TV můžete jednoduše vypočítat, když pětkrát vynásobíte úhlopříčku obrazovky.
  • Chcete-li se na televizi dívat déle než dvě hodiny, nezapomeňte si párkrát udělat krátkou přestávku na strečink nebo si občas protáhnout svaly při vašem oblíbeném programu.

jik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Pozor, televizor může poškodit vaše zdraví!

Nevím, co si myslet

29.7.2017   |   12:36   |   od: Jan
Popravdě - nevím, co si myslet. V zásadě nezáleží na tom, za jakého světla se na televizi díváte a jak dlouho. Ale především jde o to, jak je nastavený jas. Při silném světle je slabý jas špatný - obraz je tmavý a hodně namáháte oči, abyste něco přečetli. Obráceně, ve tmě je jasný obraz nevýhodou, protože si oči kazíte přílišným zdrojem světla. Takže stačí regulovat jas a oči si chráníte.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 29. 7. 2017 12:36
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci