Fretka: Šelmička pro legraci

5.2.2010 00:00   |   Zvířata
Chlupaté štíhlé a mrštné tělíčko a korálková očička. To je fretka. Není to mazlíček jako kočka nebo pes, je s ní však hodně legrace. Jsou to neposedné šelmičky, ale pozor: V zápalu hry i koušou! A také rozkošně kvokají.

Fretka: Šelmička pro legraci

"Před pěti jsem si pořídila fretku Piškvorku. Když mi záhy zemřela, už jsem nemohla bez těchto šelmiček existovat a dnes chovám docela početné stádečko neposedů,“ říká chovatelka Jitka Pužmanová ze Suchdola.

Když Jitka začala přemýšlet o fretkách, nepočítala s jedním zvířetem, ale hned se dvěma. Aby se prý jedna nenudila. Než však stačila vyhlídnuté fretky přivést domů, zželelo se jí tříleté samičky, která po likvidaci velkochovu zůstala bez majitele. Jmenovala se Piškvorka a asi už byla nemocná, protože do měsíce umřela.

Smutek nad ztrátou krásného zvířátka překonala díky albínce Fló. A aby nová nájemnice nebyla smutná, přibyla krásná Tappi.

„A pak se moje zvířecí rodinka začala pěkně rozrůstat. Téměř ve stejnou dobu obě samičky porodily, dohromady 16 mláďat - Fló měla 12, Tappi 4. Umíte si představit to dupání, běhání, a skotačení těchto šelmiček,“ usmívá se chovatelka.

Zvířátek plný kotec

Těm nádherným stříbrným kožíškům nedokáže odolat ani zapřisáhlý odpůrce domácích zvířat, natož Jitka Pužmanová. Sice nikdy nechtěla mít chovatelskou stanici, ale nakonec se tomu nevyhnula.

„Kamarádka mi přinesla samečka Silvera, také světlé barvy. Jeho potomstvo vypadá skvěle. A tak dnes už mám zvířat plný kotec, stala jsem se dokonce jednou ze zakládajících členek českého klubu chovatelů fretek. Máme asi třicet chovatelských stanic a vydáváme i rodokmeny. Vloni jsme dokonce začali fretky čipovat, stejně jako se to dělá u psů," říká chovatelka. Chcete-li totiž jet s fretkou do zahraničí, musí mít buď identifikační číslo nebo tetování.

Zvědavost dopadla tragicky

S roztomilými zvířátky chodí Jitka i na procházky do parku. Kšírky snášejí poměrně dobře a na výlet do přírody se vždy těší. Protože jsou zvědavé a moc rády objevují neznámá místa. Dokonce norování fretek je i soutěžní disciplinou. U nás fretky probíhají trubkou, v Maďarsku mají i překážky, které musí zdolat.

„Zvídavost stála moji angorskou fretku Yume život. Chtěla prozkoumat dveře v pokoji ze všech stran. Snažila se čumáčkem pootevřít dveře a já netušila, kde je. Prudce jsem otevřela dveře a chudince to skříplo hlavu. Moc jsem ji obrečela,“ vzpomíná chovatelka.

Co to páchne?

Chov fretek v bytě může nadělat mnoho problémů. Samičky za normálních okolností nepáchnou, pouze když jsou v říji, ale samečci jsou cítit hodně daleko a pořád.

I když je chov fretek už poměrně rozšířený, najít veterináře, který jim dokonale rozumí není jednoduché.

„Když jsme organizovali první českou výstavu fretek v roce 2007, potřebovali jsme veterinární dohled. Věděla jsem, že se těmto šelmičkám věnuje MVDr.Lenka Chytlíková. Požádala jsem ji o pomoc a od té doby mám o péči svých šelmiček postaráno,“ dodává chovatelka.

Mazel ani omylem

Kdo by si myslel, že fretka je mazel, je na omylu. Není to ani pes, ani kočka. I když se mazlit naučí, nikdy nebude za vámi běhat a žadonit o projev lásky. Fretky jsou své, samostatné a zvědavé.

PEJSKŮV BLOG

Trápí mě mršky svilušky

Navíc koušou, protože to považují za způsob hry. Ale je s nimi legrace. „Pozorovat je, jak si hrají, prozkoumávají terén nebo s chutí ničí misku, mně plně uspokojuje,“ dodává.

Pes štěká, kočka mňouká, a jak se hlasově projevuje fretka? „Je to velice roztomilé, ale fretky kvokají jako slepice,“ směje se Jitka.

Zajímavosti o fretkách

 • Fretky jsou velice aktivní zvířata a potřebují prostorné bydlení. Ideální jsou klece nebo voliéry.
 • Tato zvířata prospí 18 až 20 hodin.
 • Všude rády lezou a zkoumají. Proto je dobré koupit jim hračky pro kočku, ovšem kromě těch z měkkého plastu, které fretka může rozkousat a spolknout. Milují také tunel k prolézání.
 • Fretky mají říji od poloviny února do jeho konce. Mláďata jsou tedy připraveni k odběru od konce května do konce června.
 • Správně zvolené krmivo je životně důležité, vybírejte vždy nejkvalitnější směsi. Pozor na obsah bílkovin a tuku, není vhodný ani příliš nízký, ani vysoký. Ideální je obsah bílkovin v krmivu 30 až 35% a obsah tuku 18 až 22%. Hlavní složkou krmiva musí být vždy maso.
 • Dnes už existuje speciální krmivo vyrobené přímo pro fretky. Není-li k dispozici, vhodnou alternativou je krmivo pro koťata. Psí krmivo nevyhovuje.
 • Zvíře také potřebuje vitaminy a minerály, které se získávají z čerstvého ovoce a zeleniny.
 • Fretky mají rády stále plnou misku, proto je vhodné dopřát jim stálý přísun granulované stravy, která se nezkazí.
 • Fretka si často lehne na podlahu zcela na plocho. Bradu si opře o zem, zadní nohy a ocas natáhne dozadu. V této poloze odpočívají.
 • Radost projevují tak, tancují, poskakují, tlamičku mají doširoka otevřenou a hlavou kývají sem a tam.
 • Když fretka couvá, je to výzva ke hře. Jestli potrhává ocáskem, větří nebezpečí. Ježení srsti znamená, že se jí něco nelíbí.
 • Vysoké zvuky připomínající slepičí kvokání vyjadřují dobrou náladu. Rychlé vysoké cvrkání s kvičivými podtóny signalizují strach.
 • Hluboké broukání a mručení znamená, že by se hodilo jít na procházku. Prskání je signálem pro nepřibližování se. Má-li smrtelnou hrůzu, vydává úzkostný skřek.
 • Mezi fretkaři platí heslo:“ Dvě fretky jsou dvojnásobná starost, ale čtyřnásobná radost.“

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Fretka: Šelmička pro legraci

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci