Jak mírnit dopad zdražování energií?

6.3.2009 01:00   |   Peníze
Ceny energií, ale i dalších životních nákladů, rostou výrazným tempem. Každým rokem jde až o desetiprocentní zdražování. Po přečtení takové informace sice hned začneme počítat, o kolik zaplatíme víc, ale nakonec se většinou s tímto faktem prostě smíříme. Přitom možnosti, jak na zvýšení cen reagovat úsporami, stále existují, některé se přímo nabízejí.

Jak mírnit dopad zdražování energií?

Dopad zdražování můžeme například zmírnit změnou svých návyků i lepším řízením spotřeby. Zkrátka, nenaučíme-li se takovým způsobem reagovat, závratnému zvyšování cen zřejmě nebude konce.

Nenechte spotřebiče jen „spát“

Téměř jsme si zvykli, že za elektrickou energii každoročně zaplatíme o osm až dvanáct procent více. Důvodem je růst ceny elektřiny na evropských trzích a zvyšování cen dalších surovin, jako ropa, plyn a uhlí. Jak se v rámci svých možností proti tomu bránit?

Podstatným „žroutem“ energie jsou spotřebiče, které - ač vypnuté - jsou v pasivní pohotovosti a dál tak spotřebovávají energii. Jde například o televizory, které sice vypneme ovladačem, ale přístroj v takovém režimu je vlastně stále zapnutý, aby nám příště umožnil si opět ovladačem pustit další televizní program. Cena za takové pohodlí je poměrně vysoká.

Obdobně fungujícími spotřebiči jsou DVD rekordéry, počítače, videa apod. Pokud si odpustíme trochu pohodlnosti a začneme tyto přístroje plně vypínat, můžeme ušetřit pět až deset procent jejich celkové spotřeby.

Mrazák a chladnička na prvním místě

Největší pozornost bychom měli věnovat mrazáku a chladničce. Hlídejte námrazu i to, zda správně dovírají dveře. Namrzlý mrazák totiž výrazně zvyšuje spotřebu energie. Nevýhodou je, když mraznička a chladnička běží v permanentním režimu. Tím se zvyšuje zbytečně spotřebovaná energie, jejíž spotřeba může v tomto případě stoupnout i na trojnásobek normálního stavu.

Stejně tak dlouho otevřená lednička nebo její špatné zavírání vede k vyšší spotřebě energie. Motor tak musí vynaložit mnohem větší výkon, aby v ledničce zajistil stabilní nízkou teplotu.

Úsporné žárovky se vyplatí

Časté jsou dotazy, zda se vyplatí investovat do úsporné žárovky. Její několikanásobně vyšší cena totiž mnoho lidí od takové koupě odrazuje a spokojují se tak s žárovkami klasickými. Je zřejmé, a výzkumy to mnohokrát prokázaly, že investovat do úsporné, efektivní žárovky se skutečně vyplatí.

Možné úspory energie mohou i několikanásobně vykompenzovat její vyšší cenu. Spotřeba úsporné žárovky je až několikanásobně nižší, než u žárovky klasické. Záleží tedy na tom, pro jak drahou a úspornou žárovku se rozhodneme. Je totiž třeba najít nejlepší poměr - výkon(úspora)/cena.

Při vaření dejte přednost plynu

V případě, že doma máte elektrickou energii i plyn, rozhodně si pořiďte plynový sporák. Plyn je pro vaření nejen efektivnější a výkonnější, ale také jeho cena je nepoměrně nižší ve srovnání s provozem elektrického sporáku. Používáním plynového sporáku můžete tak oproti elektrickému ušetřit až dvě třetiny nákladů.

Zavedením plynového sporáku navíc doporučujeme omezit využívání varné konvice. Vaření vody na plynu je rychlostí srovnatelné, navíc náklady na spotřebu energií jsou sotva čtvrtinové oproti vaření vody ve varné konvici.

MiZ

Přečtěte si také


Diskuse: Jak mírnit dopad zdražování energií?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci