Češi překvapili, práci chtějí střídat s volnem a do důchodu jít později

22.8.2023 00:00   |   Společnost
Možná nejsme až tak konzervativní národ, jak si o sobě myslíme. Z průzkumu vyplynulo, že většina Čechů by během života ráda střídala období práce s volnem, a to i za cenu pozdějšího odchodu do penze.

Pruzkum prekvapil

V mezinárodním srovnání tak patříme mezi ty vůbec nejflexibilnější.

Češi se nebojí ani „sabatiklů“, tedy několikaměsíčního pracovního volna pro načerpaní další chuti do zaměstnání. Je ale potřeba myslet na dostatečné finanční zabezpečení.

Klasický životní model se odehrává na ose studium-práce-důchod.

Práce, volno, práce

Nepracovat soustavně až do důchodu by si přálo ještě více Čechů.

Při otázce na to, který z životních modelů by si lidé v ideálním případě rádi zvolili, se pro ten vícestupňový vyslovilo dokonce 48 % ku 38 % příznivců tradice.

44 % respondentů by také uvítalo, kdyby se tento model stal preferovanou variantou i na úrovni státu, a navíc by jej sami doporučili budoucím generacím.

Jde o překvapivé zjištění, protože při obdobném průzkumu před dvěma lety se Češi vyslovili jednoznačně pro klasický model, kdy člověk po ukončení studia pracuje bez přestávky až do důchodu.

Za změnou stojí nejspíš to, že lidé v posledních letech začali více dbát na rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. „Lidé v produktivním věku už nechtějí žít pouze prací, ale chtějí si užívat i čas pro sebe. Naopak jsou ale připraveni pracovat v důchodu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco

Češi na špici

V rámci všech 11 zemí zahrnutých v mezinárodním průzkumu jsou Češi ve svém volání po flexibilitě nejhlasitější.

Na druhém místě skončili Japonci. Z téměř 12 tisíc oslovených lidí se opačně vyjádřili naopak Nizozemci, Rumuni nebo Poláci, kteří by raději volili delší penzi bez nutnosti pracovat, a to i za cenu souvislého pracovního nasazení v produktivním věku.

14 % českých respondentů mezi těmito dvěma možnostmi stále váhá, což napovídá, že by v budoucnu oba přístupy mohly dobře fungovat i vedle sebe.

Prostor v pracovních „přestávkách“ by Češi dle vlastních slov nejraději využili na věci, které máme obvykle spojené až s důchodem, tj. na relaxaci, trávení času s blízkými, koníčky nebo cestování.

Cena za „nabití baterek“

Některé firmy už dnes nabízejí zaměstnancům benefit v podobě tzv. sabatiklu. Jde o neplacené volno, kdy se zaměstnanec může věnovat jiným aktivitám než práci a má zároveň jistotu, že o své místo nepřijde.

Nadšení pro vícestupňový životní model v sobě nese optimismus, že budeme fyzicky i mentálně zdraví do vysokého věku.

Přestávky v kariéře ale nepomáhají tvořit rezervy na spokojené stáří, naopak z úspor často ubírají.

„Stoupající průměrná délka života přestávkám v pracovní kariéře nahrává, nicméně je potřeba myslet i na stinné stránky stáří, jakými může být závažná nemoc nebo závislost na cizí péči. A ve finanční přípravě na takové situace mají Češi ještě velké rezervy,“ upozorňuje ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny.

Zdroj: průzkum NN životní pojišťovny a penzijní společnosti (2023, 11 zemí, 12 tisíc respondentů)

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Češi překvapili, práci chtějí střídat s volnem a do důchodu jít později

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci