Zdravý životní styl jako nebezpečná posedlost

8.2.2023 00:00   |   Zdraví a krása
Zdravý životní styl má celou řadu pozitiv, stejně tak se ale může stát nebezpečnou posedlostí. Jak si stanovit rozumnou hranici zdravého životního stylu?

Zdravy zivotni styl jako nebezpecna posedlost

Jak může honba za štíhlejším a zdravějším tělem narušit psychickou pohodu či dokonce přivodit zdravotní potíže?

Posedlost vlastním tělem narušuje mentální zdraví

Řada článků, televizních reklam, influencerů a dokonce i odborníků hlásá, abychom se intenzivně věnovali svému tělu, starali se o své zdraví, pravidelně sportovali, zdravě jedli a ženy se hýčkaly v kosmetických salonech a nebály se ani návštěvy plastického chirurga.

Jsou však tyto rady opravdu nad zlato, nebo vedou k tomu, že se to člověku naprosto vymkne z rukou a o svůj zevnějšek se začne starat až s přehnanou pečlivostí?

Nic se nemá přehánět. „Pokud se pro vás zdravý životní styl stane povinností, kdy se budete neustále z něčeho obviňovat, bude to pro vás nejen kontraproduktivní, ale může to vést až k psychickým potížím a narušení vašeho mentálního zdraví,“ tvrdí Věra Burešová hlavní výživové poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE.

Jsou na vině sociální sítě

Velkou měrou se na tom skutečně podílejí sociální sítě. Shromažďuje se na nich totiž až enormní množství těch, kteří prezentují sami sebe a svůj život jako dokonalý.

To má negativní dopad nejen na ty, kteří tyto lidi sledují, ale i na ty, kteří se takto prezentují.

Zejména mladí lidé mají v online světě často pocit, že nejsou dost dobří.

Často pak přemýšlejí, co by na svém těle ještě vylepšili prostřednictvím plastického chirurga, nesmyslnými dietami nebo pomocí nějakého filtru.

Nesmyslnou dietou je i vyloučení lepku

Hubnutí postavené na stravě bez lepku patří stále mezi jedno z nejoblíbenějších, přitom nejste-li člověk trpící zdravotními problémy či alergiemi na lepek, je nesmysl ho ze stravy vylučovat.

Základem je jíst kvalitní, čerstvé a průmyslově nezpracované potraviny, ne držet nesmyslné diety či dokonce hladovět.

Pozor na trendy na úkor zdraví

Kromě posedlostí dietami jsou nebezpečné i další trendy z oblasti zdravého životního stylu, které jsou často postavené na vědeckých průzkumech.

Věděli jste třeba, že podle vědců časné vstávání přispívá k větší výkonnosti?

Toto tvrzení vyšlo před několika lety ve francouzském týdeníku L ́Express. Psalo se tam, že lidé, kteří vstávají každý den za úsvitu, se cítí mnohem lépe, jsou výkonnější a mají pozitivnější přístup k životu.

Pokud se však tohoto trendu budete celoročně držet, připravte se na to, že v červnu budete muset ráno z postele ještě před tím, než odbije pátá. Opravdu to bude stát za to?

Výživová poradkyně Věra Burešová to tak jednostranně jako vědci z Paříže nevidí:

„Vstávání za úsvitu má své kouzlo a může přispět k vyšší produktivitě, ale stejně tak ji může rapidně snížit. Každý z nás má totiž individuální spánkový rytmus a někomu brzké ranní vstávání nevyhovuje. A nepomůže ani to, že půjdete dříve spát.“

Ostatně na podobném principu funguje naše tělo i v případě snídaně. „Pro některé je snídaně základ dne, jiní snídani vynechávají a jedí až později dopoledne."

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

V péči o pleť chce každý věk něco
Slunce a vrásky. Nepodceňujte péči o pleť!
Nepřidělávejte si zbytečně vrásky v obličeji

Žijte zdravě, ale podle vlastních pravidel

V dnešní době je na nás vyvíjen z různých stran tlak na to, abychom žili co nejzdravěji.

Jenže spousta lidí vlastně neví, co si má pod zdravým životním stylem představit nebo se do toho vrhne bez rozmyslu a nakonec tím na svém těle i duši způsobí více škod než užitku.

Nepodléhejte jen trendům a nedovolte, aby váš spánek a pohyb řídily chytré hodinky a jídelníček jste si museli kontrolovat přes kalorické tabulky.

Najděte to, co vám přináší radost a uspokojení. Nebojte se zkoušet různé věci – od jídla, sportu až po meditaci.

Vy sami rozhodněte, co vám vyhovuje a co ne.

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Zdravý životní styl jako nebezpečná posedlost

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci