Když nevíte, co pijete, přečtěte si etiketu

31.8.2021 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Nechme teď stranou debaty, jestli kupovat balenou vodu, nebo pít vodu z kohoutku, která je podle některých testů srovnatelná, ba i lepší. Kupuje se a děláme, že víme proč. Ale opravdu víme, co pijeme?

voda

Z malého testu vyplynulo, že snaha zlepšit informaci konzumentům vyzněla u členů redakčního týmu naprázdno. Nikdo nebyl s to odpovědět na jednoduchý dotaz Jakou vodu sis koupil?

Čtyři druhy vod

K povinným údajům (s výjimkou balené pitné) patří název zdroje, ze kterého je voda čerpána, a lokalita, v níž se pramen nachází. Na obalech minerálních vod najdete hodnocení podle celkové mineralizace, na první pohled bude tedy jasné, zda jde o slabě, či silně mineralizovanou vodu.

Přečtěte si o čaji

Jak čaj správně připravit?
Zelený čaj pomáhá proti rakovině
Recepty na léto – vyberte svůj ledový čaj

Balené vody jsou:

 1. přírodní minerální
 2. pramenité
 3. kojenecké
 4. pitné

Velkým přínosem pro spotřebitele je nové dělení balených vod do čtyř kategorií: přírodní minerální, pramenité, kojenecké a pitné.

Rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi spočívají v odlišných požadavcích na zdroj, ve způsobu úpravy vody, v mikrobiologických, chemických a fyzikálních ukazatelích i v požadavcích na označování.

Navíc přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody z jednoho zdroje již nebude možné uvádět do oběhu pod různými názvy.

Pít pravidelně, či ne?

V České republice je označení "přírodní minerální voda" tradičně spojováno s vodou s vyšším obsahem rozpuštěných minerálních látek. Tuzemské minerálky jich obvykle mívají víc než jeden gram. Podle nové legislativy však mohou obsahovat i menší množství.

Zákazníci se tedy mohou na trhu setkat i s vodami, většinou ze zahraničí, které mají nižší obsah minerálních látek. Z tuzemských sem patří nově i Dobrá voda.

Právě kvůli rozdílnosti přírodních minerálních vod nelze dát jednoznačné doporučení, zda je pít, či nepít pravidelně. Vždy záleží na celkové mineralizaci a konkrétním složení minerálních látek.

Některé mohou být díky svým komponentům pro určité skupiny lidí nevhodné, pro jiné naopak prospěšné. Proto je vždy vhodné poradit se s lékařem. Platí to zvláště pro lidi užívající dlouhodobě léky.

Zcela odlišnou kategorií jsou minerální vody z přírodních léčivých zdrojů, do které patří například známé vody jako Vincentka, Bílinská kyselka, Mlýnský pramen, Šaratice, Zaječická hořká, Rudolfův pramen. Na ně se vztahují specifické požadavky.

Pramenité a kojenecké vody

Z chráněných podzemních zdrojů pochází také balená voda pramenitá a kojenecká. Kvalita a čistota musí být její přirozenou vlastností na rozdíl od běžné pitné vody, kde se finální kvalita po úpravě může od původní značně lišit.

Zdroje ale nepodléhají schvalování ministerstvem zdravotnictví. Voda musí být před balením přepravována pouze potrubím.

Kojenecké vody nelze upravovat žádným způsobem s výjimkou ozáření UV paprsky. Vztahují se na ně nejpřísnější požadavky na zdravotní nezávadnost (např. mikrobiologické požadavky, obsah dusičnanů). Tyto požadavky musí být dodrženy i u ostatních kategorií balených vod v případě, že jsou deklarovány jako vhodné k přípravě kojenecké stravy.

Ochucené minerálky už nejsou minerálky

Mezi balené vody se nepočítají sodovky ani ochucené minerálky. Ty tvoří zcela odlišnou skupinu, která patří mezi nealkoholické nápoje. Na rozdíl od balených vod se do nich mohou přidávat sladidla, aromata, konzervační látky... Přidávat lze také různé potravní doplňky včetně vitaminů.

Pramenité vody (dříve stolní)

Pochází z chráněného podzemního zdroje, které nemusí být schváleno ministerstvem zdravotnictví

 • Smí být upravována stejným způsobem jako přírodní minerální voda.
 • U vod sycených oxidem uhličitým musí být informace "pramenitá voda sycená" a obsah oxidu uhličitého v g/l.

Přírodní minerální vody

slabě mineralizované

 • Získává se z podzemního zdroje, který musí být schválen a pravidelně prověřován ministerstvem zdravotnictví.
 • Do místa plnění do lahví se smí přepravovat pouze potrubím.
 • Nesmí být upravována žádným způsobem, který by změnil charakteristické složení. Mezi povolené úpravy patří odželeznění nebo použití vzduchu obohaceného ozonem.
 • Může být sycena oxidem uhličitým, buď přímo ze zdroje, nebo z jiného než přírodního zdroje. Oxid uhličitý může být rovněž odstraňován.

Kojenecké vody

 • Pochází z chráněného podzemního zdroje.
 • Smí být upravována jen UV paprsky.
 • Platí na ni přísnější požadavky (mikrobiologické ukazatele, dusičnany).
 • Je vhodná k přípravě kojenecké stravy i k trvalému pití pro všechny.
 • Kromě oxidu uhličitého se do ní nesmí nic přidávat.
Pitné vody

Nemusí pocházet z podzemního zdroje, může být stáčena i z veřejného vodovodu. Kvalita je srovnatelná s kvalitou pitné vody z vodovodu.
 • Nejsou omezeny úpravy vody, není zakázáno použití bakteriostatických látek (zastavují růst bakterií).

Ostatní vody

 • Léčivé minerální vody na rozdíl od balených vod nepatří mezi potraviny. Vzhledem ke svému chemickému složení a fyzikálním vlastnostem mají léčebné využití. Spadají pod Český inspektorát lázní a zřídel.
 • Ochucené pramenité nebo přírodní minerální vody se řídí předpisy pro nealkoholické nápoje, které mají odlišné požadavky než předpisy pro balené vody. Mohou obsahovat konzervační látky, sladidla a aromata.

Kategorie podle mineralizace

kategorie obsah rozpuštěných pevných látek
velmi slabě mineralizované do 50 mg/l
slabě mineralizované 50 až 500 mg/l
středně mineralizované 500 až 1500 mg/l
silně mineralizované 1500 mg/l až 5 g/l
velmi silně mineralizované nad 5 g/l

boh, ŽenyproŽeny.cz
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Když nevíte, co pijete, přečtěte si etiketu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci