Věřte, nevěřte – i vůně umí léčit

6.12.2013 00:00   |   Ezoterika
Bohyně Afrodité prý měla svůj voňavý chrám a v něm posvátné místo i vonný oltář. „Když vešla a zavřela barevné dveře, Grácie připravily lázeň a natřely ji posvátným olivovým olejem, jaký přísluší jen bohům. Tou příjemnou ambrosií, kterou byla navoněna,“ píše se v Homérských hymnách.

Věřte, nevěřte – i vůně umí léčit

A proč by se tedy nám nemělo líbit to, co je libé bohům?

Alchymie vůně, magie doteku

„Aromaterapie tak, jak se praktikuje ve většině zemí, je především dotyková metoda,“ píše ve své knize Erotická aromaterapie Chrissie Wildwoodová. „Kombinuje fyzické a emocionální účinky jemné masáže s medicínskými a psychoterapeutickými vlastnostmi rostlinných esencí.“ Vedle masáží můžeme voňavé látky použít také do koupelí, k inhalacím, obkladům, na provonění místností a ti hodně zkušení a v aromaterapii pokročílí je také mohou přidat do nápojů.

„Čím krásnější je zážitek, tím hojivější má účinky,“ tvrdí Wildwoodová. „Tento názor sdílel i starořecký lékař Asklépiadés, který hlásal použití masáže, aromatických koupelí, hudby a parfémů k uklidnění tlaků a stresů života – v jeho rajském režimu mělo své místo dokonce i víno!“ dodává autorka příručky o esenciálních olejích pro milence.

Všechno je chemie

S čím vlastně aromaterapie pracuje? Využívá éterické oleje. Někdy se jim také říká esenciální. Jsou to vonné, vysoce těkavé látky, které se při kontaktu se vzduchem vypařují. Podíváme-li se na éterické oleje pragmaticky, pak to, co ovlivňuje náš stav, jsou chemické látky, z nichž se éterický olej skládá. Každý olej má své charakteristické složení a podle toho, která látka převažuje, takový účinek pak olej vykazuje.

Ale aromaterapie není podle aromaterapeutky Marie Noe jen o chemickém složení esenciálních olejů a o jejich účincích na fyzické tělo nebo psychiku. „Tohle uspokojí vědecké typy – poznání, že je se o co opřít. Esenciální olej působí celostně,“ dodává.

To znamená, že každý olej je možné použít na širokou škálu potíží jak na fyzické, tak na emoční a psychické úrovni. „Naše tělo si většinou správně vybere, kde jej použije,“ tvrdí Marie Noe.

Pozor! Platí určité zásady

Ať už k aromateriapii přistupujeme jakkoli, je velmi důležité nastudovat si jednoduché zásady, jak éterické oleje správně používat. Zvýšené opatrnosti při výběru éterických olejů doporučuje Marie Noe zejména u těhotných žen a malých dětí. „A pak už nám nic nebrání v tom, užívat si všech těch voňavých doteků,“ láká Marie Noe.

Placebo efekt?

Přestože aromaterapeuti jsou o léčebných účincích éterických olejů přesvědčeni, ne všichni s nimi souhlasí. Například portál msn.com zveřejnil výsledky rozsáhlé dvouleté studie vědců z univerzity v Ohiu, podle níž prý aromaterapie funguje pouze jako placebo.

Vliv dvou nejprodávanějších esencí – citronu a levandule – testovali vědci na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu. Někteří ze šestapadesáti testovaných mužů a žen prý měli dokonce silnější reakci na destilovanou vodu, než na aplikované vůně. „Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí,“ uvádí msn.com.

Malé nahlédnutí do Afroditiny lékárny

  • Růžový olej – destilace čerstvých okvětních lístků damašské růže pocházející z Orientu (žádný nápoj lásky ani vábivý parfém nebyl považován za dostatečně mocný, pokud neobsahoval několik drahocenných kapek této esence)
  • Jasmín – extrakce z květů stálezelené popínavé rostliny pocházející z Číny, Indie a západní Asie (květy voní nejsilněji v noci, známé afrodiziakum)
  • Pelargonie – destilace z listů, stonků a květů se využívá především v péči o pleť, na spáleniny a celulitidu (moderní mágové užívají tento olej v rituálech přivolávajících lásku a štětí)
  • Borovice – destilace jehličí se využívá například proti nadměrnému pocení, na svalovou bolest, proti únavě a vyčerpání
  • Cedrové dřevo – destilace dřeva, pařezů a pilin je mimo jiné vhodná k péči o mastnou a aknovitou pokožku, proti lupům a ekzémům, na zánět močového měchýře a premensruační potíže (staří Egypťané jej používali při balzamování a k posvátnému vykuřování)
  • Cypřiš – destilace jehličí, větviček a šišek vysoké konifery působí na hemoroidy, při nadměrném pocení, při křečových žílách a respiračnícho obtížích. (pro magické účely se jeho vážné aroma užívá k vyvolání vnitřní síly a klidu a obzvláště pomáhá v obdobích změn, například při ztrátě milované osoby nebo ukončení vztahu)
  • Santalové dřevo – destilace kořenů a jádrového dřeva malého stálezeleného stromu napomáhá třeba proti nespavosti a při problémech spojených se stresem. (v magii se o tomto oleji říká, že připravuje mysl a tělo na zážitek sexuální extáze)
  • Vanilka – extrakce pomocí rozpouštědel z vanilinových krystalků, které se vytvářejí na fermentovaných vanilkových luscích. Využívá se především k provonění místností (v magii je součástí nápojů lásky)
  • Kadidlo – destilace gumovité šťávy, která prýští z malého stromu, se využívá mimo jiné při péči o stárnoucí pleť, na jizvy, poranění a hemoroidy, ale i na problémy spojené se stresem a na nervové napětí. (v magii se výpary oleje považují za prostředek k přípravě těla a mysli na sexuální extázi)
  • Levandule – destilace čerstvých kvetoucích špiček z keříků pomáhá při bolestech ucha, na záněty, štípance, žihadla od hmyzu, jako repelent, při spálení sluncem, na bolest hlavy a proti depresi. (V magii se levandule používá k přivolání zdraví, klidu a psychické ochrany)
  • Andělika lékařská – parní destilace plodu nebo semene rostliny pomáhá proti lupénce, revmatismu, dně, zadržování vody v těle, při větrech a špatném zažívání, proti únavě a migréně. (V magii podle legendy rostlina chrání před zlými duchy a kouzly, esence se dá použít k psychické ochraně)
  • Bazalka – destilace listů a kvetoucích špiček byliny příznivě působí proti bolestem svalů, při respiračních potížích, nachlazení a chřipce, dále při úzkosti a depresích. (v mnoha částech Evropy se bazalka považuje za symbol plodnosti, na Krétě je spojována se smrtí a zlem, hinduisé zase věří, že duch rostliny chrání jejich rodinu, v magii se používá k přivolání štěstí)
  • Grapefruit – produkt lisování čerstvé kůry plodu pomáhá proti celulitidě, při svalové únavě či zadržování vody v těle, při prochladnutí , nachlazení a chřipce i při nervovém vyčerpání (magický vliv grapefruitu lze použít k nastolení klidu a štěstí)
  • Citrón – produkt lisování svrchní části čerstvé kúry plodu usnadňuje péči o mastnou a problematickou pleť, pomáhá na celulitidu, proti vysokému krevnímu tlaku a špatnému krevnímu oběhu, při chřipce a nachlazení i proti depresím (v magii se esence nechává vypařovat pro sebeočistu a k přivolání štěstí)
  • Pačuli – destilace sušených a fermentovaných listů keřovité rostliny čeledi hluchavkovitých pomáhá například při dermatomykóze, ke zlepšení růstu vlasů, při kvasinkových infekcích, při nervovém vyčerpání a u při problémech spojených se stresem (v magii se může použít ke zvýšení fyzické výdrže a sexuální potence)
  • Skořicová kúra – destilace odštěpků kúry malého stromu pomáha jako andidepresivní pokojová vůně nebo k vykuřování při nakažlivých nemocech
  • Zázvor – destilace neloupoaných, sušených a rozemletých kořenů (oddenků) rostliny má příznivý vliv při svalové bolesti, proti špatnému krevnímu oběhu, při bolestech v krku, průjmech, špatnému zažívání, při slabosti a nervovému vyčerpání. (svatá Hildegarda, známá léčitelka z dvanáctého století. Chválila jeho afrodiziakální vlastnosti a doporučovala ho především starým mužům ženatým s energickými mladými manželkami)
  • Černý pepř – destilace sušených zrnek pepře z dřevité révy pomáhá při svalové bolesti, odstraňuje ztrátu chuti k jídlu a nevolnost, pomáhá při nachlazení, chřipce, proti infekcím a virům a odstraňuje duševní únavu (v magii se používá k vyvolání odvahy).

dp

Přečtěte si také


Diskuse: Věřte, nevěřte – i vůně umí léčit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci