Rozvod dohodou: Rychlé a elegantní řešení

10.6.2009 00:30   |   Sex a vztahy
Rozvod může být velice stresová a nepříjemná záležitost. S rozvodem jsou spojeny představy o sporech, pomlouvání a osočování. Nemusí tomu však být vždy. Existuje rychlé a elegantní řešení. Musí ho však chtít oba.

Rozvod dohodou: Rychlé a elegantní řešení

Poměrně rychlého a bezproblémového rozvodu lze docílit nesporným rozvodem, nebo rozvodem dohodou obou manželů. Pokud jsou splněny všechny nutné podmínky rozvede soud manželství bez soudního stání, rychle a plně vyjde z předloženého návrhu.

Výhody – rychlost a žádné konflikty

Výhody tohoto řešení jsou zřejmé. Odpadají soudní tahanice o majetek, o to zda vůbec manželství rozvést či nikoliv, či spory o péči o děti. Výhodou je i zkrácení doby rozvodového řízení, která se v extrémních případech může pohybovat v řádu let. Není výjimkou, že rozvodové řízení trvá dva i více roků.

Soud navíc nerozhoduje o tom, kdo způsobil rozvrat manželství a podobné souvislosti – vychází pouze z dohody manželů. Vynechává se tak stání, kde na sebe rozzlobení partneři křičí a obviňují se z „hříchů“, co mohou být i několik let staré, hrubě se napadají ve snaze, aby právě na ně se soudce i všichni přítomní dívali s lítostí apod.

Rozvod dohodou je praktický pro manžele, kteří cítí, že si ve vztahu už nemají co dát a jsou schopni tuto skutečnosti přijmout. A stejně tak pro ty, kteří spolu nežijí, nebo mají už jiný vztah a rychlý rozvod je pro ně prioritou.

Manžel nesouhlasí? Čeká vás klasika

Na druhou stranu nebude rozvod dohodou zřejmě možný u manželů, kde jeden z nich druhého miluje, je na něm materiálně závislý, nebo chce prostě tomu druhému dělat problémy a mstít se. Pokud tedy chybí souhlas obou partnerů je rozvod dohodou nemožný a jedinou možností k rozvodu je klasický sporný rozvod se všemi negativními důsledky a problémy, které z jeho povahy vyplývají.

Nicméně i těm méně šťastným, kteří jsou nuceni rozvádět se klasickým rozvodem, musíme připomenout, že i jejich manželství bude nakonec s největší pravděpodobností rozvedeno. Jenom cesta k rozvodu bude delší a komplikovanější.

Podmínky rozvodu dohodou

  • Dohoda obou stran - oba manželé musí s rozvodem souhlasit a podepsat to.
  • Vyřešení majetkoprávních záležitostí – když už jsou oba manželé schopni dohodnout se na rozvodu, musí se dohodnout i na rozdělení majetku. K tomu může posloužit dohoda o rozdělení společného jmění manželů, kde manželé označí veškerý majetek ve společném jmění a určí kdo bude po rozvodu výlučním vlastníkem těchto věcí.
  • Vyřešení péče o děti – je nutné dohodnout se na tom, kdo z manželů bude o děti soustavně pečovat a vychovávat je. Současně je vhodné upravit i formu, způsob a čas styku druhého rodiče s dětmi.
  • Manželství neplní svůj účel – předpokladem rozvodu je fakt, že vztah manželů nefunguje, manželé spolu nejsou šťastní, nerozumí si, mají časté, nepřekonatelné spory a další soužití již není možné ani účelné, s čímž samozřejmě oba souhlasí.
  • Manželé spolu nežijí – to je míněno dlouhodobě. Doba by měla být delší než 6 měsíců
  • Manželství musí trvat déle než rok – toto ustanovení se zdá z hlediska logiky tohoto rozvodu neúčelné, nicméně hlavním smyslem tohoto omezení bylo zřejmě omezit účelové sňatky, kdy je manželství uzavíráno za jinými účely než založení rodiny, např. manželství s cizinci, kvůli pobytu v ČR, majetkové sňatky apod.

Zvolte nejvhodnější strategii

Pokud reálně uvažujete o rozvodu dohodou, zaujměte vůči svému partnerovi vhodnou strategii. Omezte konflikty, buďte ale chladní, neobviňujte druhého partnera z rozpadu manželství a zároveň nijak vyhroceně nereagujte na stejné obvinění ze strany druhého partnera.

Vyhněte se tedy konfliktům a konfliktním situacím, aby neměl váš partner potřebu vám něco vracet, nebo potřebu vám rozchod pořádně osladit. Naopak se snažte vyvolávat atmosféru dohody, přesvědčujte partnera o výhodách rychlého rozvodu a souvisejících záležitostí a nezapomeňte zdůraznit i výrazně nízké náklady rozvodu dohodou. To může na mnoho lidí platit.

miz

Přečtěte si také

Diskuse: Rozvod dohodou: Rychlé a elegantní řešení

RE: péče o děti

1.6.2010   |   23:34   |   od: pruďa
Soud musí proběhnout vždy, pokud se jedná o nezletilé děti.
Pokud se ovšem dohodnete, pak proběhne soud ve zkráceném řízení a většinou jen potvrdí vaši dohodu.

péče o děti

1.6.2010   |   14:55   |   od: Miňu
Dobrý den, pokud se na všem s manželem opravdu dohodneme, včetně péče o děti, což je v tomto případě střídavá péče, může být toto součástí dohody? Anebo ohledně péče o děti musí proběhnout soud?
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 1. 6. 2010 23:34
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci