Jiřina Bohdalová pokřtila mince z mechu a kapradí

25.6.2018 00:00   |   Společnost
Mezi dalšími celebritami, kterým v jablonecké České mincovně razili zlaté mince, jsou Křemílek a Vochomůrka z Pohádek z mechu a kapradí. Pokřtila je samozřejmě jejich „matka“ Jiřina Bohdalová.

mince Bohdalová

Pohádky z mechu a kapradí přinášejí radost dětem již 50 let. Sběratelská série nazvaná Pohádky, která je věnována dětem a fanouškům klasických českých pohádek, již představila Spejbla a Hurvínka, Loupežníka Rumcajse a do budoucna chystá ještě Ferdu mravence.

První díl večerníčku Pohádky z mechu a kapradí se vysílal v roce 1968 a prvních 13 dílů z celkových 39 bylo vysíláno černobíle. Autorem byl Zdeněk Smetana, který postavy ztvárnil podle knížky Václava Čtvrtka.

Pohádky jsou nesmrtelné

Křemílka a Vochomůrku si ale nedovedeme představit bez nezapomenutelného hlasu Jiřiny Bohdalové, která postavám dala duši. Na příbězích pařezové chaloupky vyrostlo několik generací, kdo by neznal hlášky jako "vstávej semínko, holala" nebo "je vosí rojení"?

„Když jsem před tolika lety s Křemílkem a Vochomůrkou začínala, tak mě nenapadlo, že jim jednou budu razit jejich mince,“ uvedla Jiřina Bohdalová a dodala: „Vždycky jsem věděla, že po mně zůstanou pohádky, ty jsou nesmrtelné.“

Ve dvou variantách

Autorem všech tří večerníčkových mincí je nadaná medailérka Irena Hradecká, DiS. Na reverzní straně je buď Křemílek nebo Vochomůrka zasněně hledící na motýla. Na minci s pařezovou chaloupkou najdete nejenom samostatnou chaloupku, ale i oba skřítky.

Všechny tři mince si můžete zakoupit ve dvou variantách:

  • Zlatá mince váží 3,11 g, její rozměr je 16 mm, každá ze zlatých mincí je emitována v limitovaném nákladu 200 ks a její cena je 5 950 Kč.
  • Stříbrná varianta váží 10 g, její rozměr je 10 mm a je k dispozici za 950 Kč v emisi 500 ks.

Všechny mince jsou v provedení proof a k zakoupení je také veselé sběratelské album, do kterého si je můžete vložit.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto Česká mincovna

Přečtěte si také


Diskuse: Jiřina Bohdalová pokřtila mince z mechu a kapradí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci