Čivava Momo je řádný policejní pes – záchranář!

21.11.2010 10:30   |   Zvířata
Seznamte se: To je čivava, jmenuje se Broskvička a žije v Japonsku. Zvláštní znamení: Policejní pes... i když váží jen tři kila.

čivava Momo

Dlouhosrstá čivava Momo (japonsky Broskvička) úspěšně složila psí policejní zkoušky, aby mohla nastoupit do služby v západojaponské prefektuře Nara. Byla jednou z 32 úspěšných ze 70 kandidátů, kteří museli absolvovat pátrací a záchranářský test. Spočíval v tom, že pes musel najít pohřešovanou osobu do pěti minut poté, co mu byla poskytnuta pachová stopa.

Plemeno nerozhoduje

A že uspěla i malá Momo? „Každé psí plemeno má šanci, aby dodalo policejního psa na vyhledávání a záchranu osob,“ podotkla policejní mluvčí prefektury. Nicméně připustila, že právě čivava je dost neobvyklá. Do služby má nastoupit od ledna příštího roku.

Sedmiletá Momo může být nasazena v záchranných operacích v případě katastrof, jako jsou zemětřesení. Je schopna se dostat do míst, kam se žádný jiný pes neprotáhne. Vždyť v případě zhroucených budov používají záchranáři hlavně německé ovčáky.

Způsobila poprask

Samozřejmě po lakonickém oznámení se telefony na policii netrhly! "Opravdu telefony drnčí celý den, ale je to pro nás vzácnost a potěšení, že u nás čivava bude působit,“ podotkla policejní mluvčí. „Věříme, že nehledě na svoji velikost bude pro nás tvrdě pracovat,“ řekl policejní úředník deníku Sankei Šimbun.

Čivava je považována za nejmenšího čistokrevného psa na světě. Nese název největšího státu Mexika – Chihuahua, předpokládá se, že tito malí pejsci žili v dávných dobách v divočině a byli obdivováni již Aztéky.  Dospělý pes má v kohoutku v rozmezí 15 až 23 cm, ideální váhu pak od 1,5 do 3 kg. Je to rychlý, velmi odvážný, živý a pohotový pes. Bývá velice oddaný svým chovatelům, přesto však nadmíru smělý.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Čivava Momo je řádný policejní pes – záchranář!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci