Polovinu psů trápí nadváha, měli by obtížná kila shodit

19.8.2020 00:00   |   Zvířata
Stejně jako u lidí, tak i u psů může být nadváha zdravotním problémem, který bychom neměli podceňovat. Nadváhou a obezitou trpí polovina psů.

obezita psů

Na vině je většinou stáří psa, nevhodné krmivo, hodně tučných pamlsků nebo málo pohybu.

Nadváha u psů není jen estetická vada, ale může – stejně jako jejich páníčkům, kterých je v Česku obézních 55% – způsobovat i nepříjemné zdravotní potíže a krátit pejskům život.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Uvažujete o štěňátku?
Psa vybírejte podle biorytmu a způsobu života
K zubaři musejí psi i kočky

Nahmatejte žebra

Kila navíc u pejska poznáte nejen vizuálně, ale také podle žeber. Pokud již rukama nemůžete nahmatat poslední dvě žebra, tak se pravděpodobně bude jednat o nadváhu.

Zdravotní potíže, které obezita přináší, je přetěžování kloubů a svalů, nemoci srdce a cév či výskyt cukrovky.

„Obezita vašemu mazlíčkovi může způsobit mj. obrovskou zátěž kardiovaskulárního aparátu, oslabit imunitní systém, poškodit játra ztučněním, zvýšit riziko nádorových onemocnění a mnoho dalších potíží,“ říká veterinářka MVDr. Daniela Králová.

Kontrolujte stravu

Stejně jako u lidí, je u nadváhy důležitá prevence ve formě zdravého „jídelníčku“ a dostatku pohybu. Překrmování neúměrnými dávkami potravy bez přihlédnutí k tělesné aktivitě psa nebo přemíra pamlsků vedou právě velmi často k nebezpečným kilům navíc.

Nechcete-li svému psovi přivodit potíže s klouby, opakující se průjmy, flatuenci neboli „prdíky“, z nadmíry proteinů nebo dokonce cukrovku či šedý zákal, měli byste pří krmení dodržovat pár jednoduchých zásad.

Správný výběr krmiva

„První je výběr kvalitního, dobře stravitelného krmiva s dostatkem přírodních proteinů z pravého masa, vitamínů a vlákniny a samozřejmě bez zbytečné chemie, obilí i sóji,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

„Takové krmivo se psům skvěle tráví, dodá jim dostatek energie a podpoří peristaltiku zažívacího traktu pro zdravé trávení. Pejsek by měl dostávat pouze „psí“ potravu. Rozhodně ho nekrmte od stolu či mu na přilepšenou nedávejte tučné uzeniny či masa,“ varuje Jiří Švihálek.

Kvalita není kvantita

Dalším velmi důležitým pravidlem při krmení psa je odvažování správné dávky krmiva. Vyzkoušet můžete například online kalkulačky krmných dávek, které během chvilky napoví, jak velká by měla být krmná dávka.

A to i v návaznosti na tělesnou zátěž, věk i zdravotní stav psa. Nesmíte však zapomínat na to, že pokud celý den „ládujete“ svého psa pamlsky, měla by porce krmiva být o něco snížena oproti doporučené dávce v kalkulačce.

Pozor na nebalené pamlsky

„Pejsci jsou zvyklí na odměňování. Volte ale pro psy zdravé pamlsky. Rozhodně není dobré jim dávat lidské dobroty, jako jsou například piškoty, protože obsahují cukr, a ten může vést u psa až k šedému zákalu,“ připomíná nutriční specialista z Yoggies.cz.

„Velmi škodlivé mohou být pamlsky typu louhovaných bůvolích kůží plných chemie, či různých „odpadních“ surovin živočišného původu,“ pokračuje Jiří Švihálek.

Mezi ty patří např. volně prodávané vepřové uši (nebalené), po nichž v obchodech mohou lézt mouchy a klást na ně vajíčka apod. Proto raději vybírejte zdravé pamlsky pro psy v originálním balení, nejlépe z osvědčených zdrojů.

Buďte aktivní

Důležitý je samozřejmě také pravidelný a dostatečný pohyb. Choďte se psem alespoň na dvě hodiny ven denně, v drtivé většině pravidelné procházky pomohou i páníčkovi.

Venčení by mělo být hravé a pejsek by při něm měl být aktivní. Samozřejmě úměrně věku. Pokud ale během venčení sedíte na lavičce a pejsek s vámi, tak od přebytečných kilogramů vašemu miláčkovi určitě nepomůžete…

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Polovinu psů trápí nadváha, měli by obtížná kila shodit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci