Sviňa připomíná realitu? Prý jen nešťastnou náhodou

11.2.2020 00:00   |   TV a FILM
Slovenský aktuální politický thriller Sviňa Mariany Čengel Solčanské a Rudolfa Biermanna, který zanedlouho uvidíme i v našich kinech, se zařadil na 4. místo nejúspěšnějších filmových startů ve slovenských kinech za posledních dvacet let a předběhl takové velkofilmy jako Hvězdné války.

Sviňa

Příběh nás zavede do země, kterou ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty.

Video
Trailer k filmu Sviňa

Výpověď o lidech moci

„Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,” řekl Rudolf Biermann.

Film reflektuje dobu, která je tady a teď, a neohlíží se na ní s odstupem několika let. Proto se nikdo nebude moci divit, že jej příběh zavede do resocializačního zařízení, jehož chovankyně se stávají oběťmi zvláštních praktik a obchodu s bílým masem.

Nikoho nepřekvapí...

Nikoho nepřekvapí, že představitelé nejvyšší politické moci si podávají ruce s mafiány a se zločinci, jejichž podnikatelské aktivity nepůsobí jako legální ani jako legitimní. A nikoho nepřekvapí ani to, že se ocitneme v prostředí, v kterém si novináři nemůžou dělat svou práci bez obav o vlastní život.

Postavu bezcharakterního mafiána si zahrál Jozef Vajda, který právě v době, kdy dostal nabídku na natáčení filmu, četl knihu, která je jeho předlohou. Nabídkou byl proto od začátku nadšený.

Po jeho boku si zahráli další výjimeční slovenští herci: Daniel Heriban a Marek Igonda, Diana Mórová a Gabriela Marcinková, ale i méně známé tváře jako jsou Dana Droppová, Petra Dubayová a Andrej Remeník.

Chytá za srdce

„Divák, který přichází na slovenský film, očekává film, který mu bude bližší než všechny ostatní, protože je zasazený do konkrétní situace, konkrétní lokality, do lokací a míst, které znají a postavy mluví jazykem, kterým mluví oni sami,“ říká režisérka filmu Mariana Čengel Solčanská.

„Pohybují se v prostředí, které jim je blízké. Takže i od tohoto filmu mohou diváci očekávat velmi silný příběh, velmi silnou emoci a věřím, že je chytí za srdce,“ dodává.

zto, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Sviňa připomíná realitu? Prý jen nešťastnou náhodou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci