Aktivní diabetik vám pomůže dodržet zdravá rozhodnutí

18.1.2013 00:00   |   Zdraví a krása
Diabetes je nejrozšířenější metabolické onemocnění na světě. Jelikož nemoc sama o sobě bolest nezpůsobuje a dnešní moderní léčba diabetu je navíc na velmi vysoké úrovni, pacient se mnohdy cítí jako zdravý.

diabetes, dia, diabetik

Tato skutečnost pak může svádět k nedodržování léčebných opatření, ačkoli po sdělení diagnózy se většina pacientů rozhodne změnit svůj životní styl podle rad lékaře. Jako většina předsevzetí však i tato dost rychle vyprchají.

Kampaň Všeobecné zdravotní pojišťovny Aktivní diabetik proto radí pacientům, jak žít s diabetem dlouhodobě spokojeně a bez komplikací.

Předsevzetí č. 1: Zhubnu!

Pozor na extrémní diety. Dietní změna musí být pozvolná a snižování hmotnosti postupné, ale plynulé. Čím je změna radikálnější, tím je těžší ji udržet.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Zvýšená únava může hlásit víc než přepracovanost
Z malého Tomáška je cukrovkář
Skořice zavoní a pomůže proti cukrovce

Při stanovování energetického obsahu v jídle je ideální si například tři dny jídlo zapisovat, zvážit jeho součásti a poradit se s dietologem. Pozor na tak zvané Dia výrobky, které neobsahují cukr (sacharózu), ale další sacharidy ano.

„Většinou mají stejný, někdy i vyšší obsah tuku a podobnou energetickou hodnotu jako podobné výrobky „neDia“. Vždy by nás měla zajímat především energetická hodnota výrobku a jeho složení,“ říká Věra Stejskalová (na snímku vpravo), nutriční specialistka a jeden z odborných garantů kampaně VZP Aktivní diabetik.

Předsevzetí č. 2: Upravím jídelníček!

Vhodné je jist 6x denně. Rozložení jídel do více dávek vede k nižšímu výkyvu glykémie po jídle. Předpokladem jsou dobré znalosti pacienta o obsahu sacharidů v jednotlivých potravinách a glykemickém indexu potravin.

Diabetik by měl klást důraz na dostatečné množství bílkovin, omezit tuky (především živočišné), přijímat vlákninu, vitamíny a minerální látky a dbát na nízký glykemický index u sacharidů.

Vhodné potraviny Nevhodné potraviny
maso jatečních zvířat (libové) tučná masa – maso z kachny, husy
drůbeží maso bůček
rybí maso – 2–3 x týdně zabíjačkové pochoutky
mléko a mléčné výrobky netučné uzená masa
vejce (především bílek) anglická slanina
luštěniny škvarky
zelenina smetana, máslo, sádlo
ovoce tučné sýry (+ 45%)
brambory bílé pečivo
celozrnné pečivo jasmínová rýže
celozrnná rýže a těstoviny bramborová kaše

Předsevzetí č. 3: Začnu sportovat!

Správně zvolená pohybová aktivita snižuje hodnotu glykémie a tím zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr. Optimální pohybovou aktivitou diabetika je například chůze, jízda na kole, posilování nebo plavání.

„V současnosti velmi oblíbeným sportem je nordic walking, což je chůze se speciálními hůlkami,“ říká Jan Větrovský (na snímku vpravo), rekondiční instruktor a jeden z odborných garantů kampaně VZP Aktivní diabetik.

Vybranému sportu je vhodné věnovat se každý den alespoň 30 minut, ideálně pak 60 minut.

Předsevzetí č. 4: Budu dbát na prevenci!

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se diabetik může cítit zdravý, neměl by přesto zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná.

Předsevzetí č. 5: Budu pozitivní!

Diabetický pacient může žít dlouhý a plnohodnotný život. Podmínkou však je, aby si osvojil všechna nezbytná opatření. Je vhodné se o změně životního režimu poradit s odborníkem, ideálně specialistou na dietu, někdy i navštívit psychologa.

Nezapomínejte ani na pomoc ze strany rodiny a přátel a uvědomte si, že i s diabetem se můžete radovat ze života.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Aktivní diabetik vám pomůže dodržet zdravá rozhodnutí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci