Tak, jak se vede, komisaři Mouline?

29.9.2012 00:00   |   TV a FILM
Jemně ironický komisař Jean-Paul Moulin se vrátil na naše obrazovky, aby v pozdním nedělním večeru šlapal na paty těm nejhorším zločincům. Určitě byste neřekli, že jeho herecký představitel Yves Rénier slaví sedmdesáté narozeniny.

komisař Moulin

Do hereckého důchodu se však vitální Yves Rénier nechystá. Pořád točí filmy, i když s komisařem Moulinem se před šesti lety rozloučil úctyhodnou bilancí: od roku 1976 natočil celkem sedmdesát dílů v osmi sériích, z toho třetinu dílů sám napsal a patnáct také režíroval.

Pravdou je, že ať by Yves Rénier natočil jiných filmů sebevíc, pro diváky stejně zůstane především sympatickým komisařem Moulinem.

"Do postavy Jeana-Paula Moulina jsem se snažil dát kus sebe, svého života, svého vztahu k ženám, přátelům i ke svým dětem," říká herec, který roli přijal v době, kdy zrovna moc hereckých příležitostí neměl.


Yves Rénier s manželkou Karin, se kterou má syny Julese a Oscara.

Postupně, jak u televizních diváků rostla obliba komisaře Moulina, tvořil Yves Rénier jeho nezaměnitelnou image. A když se pak v roce 1989 po sedmileté odmlce vrátil k natáčení třetí série, podmínil to změnou smlouvy. Měl zájem podílet se na tvorbě scénářů i na režii.

Nové díly byly drsnější a také realističtější. Alespoň profesionálové z policejní branže hodnotí vysoko věrohodnost těchto novějších sérií.

Změna byla patrná i v tom, že namísto autem začal Jean-Paul Moulin jezdit na motorkách Ducati, Honda či Yamaha a sako s košilí a kravatou vyměnil za koženou bundu, tričko a džíny.


Samantha Rénier s tatínkem na dovolené (vlevo) a v televizním seriálu, kde ji známe jako Marii Moulinovou, filmovou dceru populárního policejního komisaře.

U nás k oblibě komisaře Moulina významně přispěl brilantní dabing – vždyť mu svůj sonorní hlas propůjčil dabingový mág Miroslav Moravec.

Na Yvese Réniera pak v této souvislosti můžeme prozradit, že i on se úspěšně věnuje dabingu, zejména amerických filmů. Jeho hlasem promlouvá ve Francii například Burt Reynolds, Tommy Lee Jones, John Travolta, Paul Hogan.

Hra náhod

Podle vlastních slov Yves Rénier původně hercem být vůbec nechtěl. Daleko víc ho lákalo pilotování letadel nebo povolání leteckého mechanika. Kamarád ho ale přemluvil, aby s ním navštěvoval kurzy herectví. A učitel v něm hned rozpoznal nesporný talent, čímž odstartoval kariéru budoucího idolu žen.

Než se ovšem Yves Rénier potkal s komisařem Moulinem, na růžích ustláno zrovna neměl.


Yves Rénier spolu s hereckým kolegou Philippem Caroitem na narozeninové party Adriany Karembeu-Sklenaříkové (na snímku). Blonďatá slovenská diva celému světu učarovala krásou, sympatickým vystupováním, profesionalitou i nejdelšími nohami – topmodelka je zapsána v Guinnessově knize rekordů.

Životní šance

Yves Rénier se narodil francouzskému otci a americké matce ve švýcarském Bernu. Filmovou kariéru začal v roce 1961 rolí Alberta de Morcerfa v adaptaci románu Hrabě Monte Christo od Alexandre Dumase st.

S větším či menším úspěchem se pak Yves Rénier pokoušel prorazit před kamerou. Nicméne, než přišla jeho životní šance v podobě komisaře Moulina, byl skoro dva roky bez práce.

Vše se nakonec obrátilo k lepšímu. Šel z filmu do filmu, ze seriálu do seriálu. A také z jedné ženské náruče do druhé.

Rénierovy lásky a děti

Asi nejznámější z Rénierových lásek byla americká herečka Goldie Hawn, kvůli níž v roce 1980 opustil svou první ženu, modelku Virginii a tehdy šestiletou prvorozenou dceru Samanthu.

S Goldie Hawn se poznali při castingu na filmovou komedii Vojín Benjaminová. Jejich vztah trval tři roky a Yves Rénier trávil spoustu času v letadlech na trase Paříž-Los Angeles. Pak ale Goldie Hawn potkala svého budoucího partnera Kurta Russella a lásky byl konec. Yves jejich rozchod těžce nesl, dokonce o něm složil píseň s názvem Na účet volaného.

O pestrém milostném životě populárního herce může svědčit i skutečnost, že má čtyři děti se třemi ženami. Nejstarší, již zmíněná Samantha (37), je také herečkou – vydala se v otcových šlépějích a například v letech 1999 až 2006 ztvárnila postavu Marie, dceru komisaře Moulina ve stejnojmenném seriálu.

Z Rénierova vztahu s přítelkyní Hélène, dcerou slavného francouzského režiséra Claude Zidiho, se narodila jeho druhá dcera Lola (25).

S manželkou Karin (na snímcích vpravo) má Yves Rénier syny Julese (14) a Oscara (12). S Karin se vzali po tříleté známosti v létě 1996 v přímořském letovisku Saint-Tropez.

Dva snímky z rodinného alba zachycují Rénierovi o prázdninách na karibském ostrově Svatý Bartoloměj, který je oblíbenou destinací francouzských umělců.

Ochránce zvířat

Yves Rénier je známý jako zaujatý ochránce životního prostředí, zejména se angažuje v ochraně zvířat. Jeho vzorem není nikdo jiný, než herečka Brigitte Bardot. Zajímá se o mořskou zoologii, mimo jiné chová doma v obřím akváriu exotické ryby.

Významná je Rénierova podpora respektované Společnosti na ochranu zvířat (SPA), založené v Paříži již v roce 1845. Právě při jedné z návštěv této instituce vznikla i titulní fotografie článku.

Yves Rénier... o herectví

"Podle mě je herectví dost podivné povolání. Na hercích se mi ale líbí jejich hravost, křehkost, jakási dětinskost. Herci jsou takové věčné děti.

Lidé, kteří si umějí uchovat hravost, stárnou pomaleji, protože hra člověku brání, aby úplně dospěl. To je na herecké profesi moc fajn.

Nezastírám, že díky herectví mám možnost vydělat si slušné peníze. Ale byly doby, kdy jsem vydělával hodně málo, nebo spíš nic. Nebylo to dobré, ovšem že bych se tím výrazně trápil, to ne – prostě jsem tomu musel přizpůsobit styl života.

Život je vždycky otázka priorit. A věřte, že peníze rozhodně nejsou recept na štěstí a spokojenost."

... o mládí

"Návraty do minulosti zrovna nijak zvlášť nevyhledávám. Nerad se vracím zpátky. Ani na své filmy se nedívám.

Člověk se postupem času mění. Vezměme třeba sedmdesátá léta. Tehdy jsem hodně cestoval, byl jsem v Indii, Pákistánu a Afghánistánu. Kouřil jsem trávu, zkoušel heroin a myslel si, že tak to bude celý život. Ale není.

Dávno nekouřím, ovšem dobré víno mám rád pořád. A po ránu jsem si už zvykl jezdit na kole, abych vyvenčil naše psy."

Může vás zajímat

  • Francouzská babička Yvese Réniera, Susanne Bertold, hrála na přelomu 19. a 20. století v divadelní společnosti slavné Sarah Bernhardt. Možná právě po ní zdědil herecké geny.
  • Jeho sestra Caroline byla nadanou klavíristkou, ale zahynula v pouhých třiceti letech při autonehodě.
  • Za neúnavné pracovní tempo zaplatil Yves Rénier daň, když se musel podrobit srdeční operaci, při které mu byly voperovány tři bypassy.

Ilona Černá

Přečtěte si také


Diskuse: Tak, jak se vede, komisaři Mouline?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci