Platíte tisíce korun za vodu? Často zbytečně!

12.3.2009 00:00   |   Peníze - SPOTŘEBITEL
Myslíte si, že balená voda je čistější a zdravější, než ta z kohoutku? Omyl. Patrně jste skočili na marketingovou kampaň výrobců balených vod. Platíte tak možná tisíce korun ročně úplně zbytečně.

Platíte tisíce korun za vodu? Často zbytečně!

Podle statistik právě Češi v celoevropském srovnání nakupují nejvíce nealkoholických nápojů, ve velké míře jsme si oblíbili i balené vody. Přitom by ale většina z nás utrácet nemusela: velmi kvalitní přísun vody jim za pár haléřů nabízí vlastní kohoutek.

Šetříme, kde se dá, ale...

Průměrný Čech vypije ročně na 280 litrů nealko nápojů, z toho takřka 130 litrů tvoří sycené nápoje a kolem 90 litrů balené vody. Cena za 1,5 litru vody se přitom může pohybovat od několika korun až po téměř dvě desetikoruny.

Pokud budeme počítat s průměrnou cenou sedmi korun za litr, stojí každého z nás, včetně kojenců, balená voda přes šest stovek. U vícečlenných rodin, zvlášť pokud mají spotřebu nadprůměrnou, se může jednat i o mnohem vyšší částku.

Máme nejlepší vodu v Evropě

Podle posledního průzkumu kvality vod v Evropě, získala Česká republika maximální počet bodů a obsadila první místo. Naše voda je tak nejkvalitnější v celé Evropě. Důvodem jsou kvalitní vodní zdroje a poměrně dobrý stav potrubí i ostatní infrastruktura, která k nám vodu přivádí.

Dalším důvodem jsou velmi přísné normy a limity, jimiž se musí vodohospodářské společnosti řídit.

V testech obsahu chemických látek, jako jsou dusičnany, těžké kovy nebo pesticidy, vyhoví drtivá většina vody, kterou české vodárenské společnosti do potrubí dodávají - přibližně 99,95 procenta. Navíc i "přeprava" vody k zákazníkovi probíhá v optimálních podmínkách: potrubí je obvykle chladné a je v něm tma, což zabraňuje množení bakterií.

Z lahve leckdy horší

Toto ale rozhodně nelze říci o vodách balených. Pokud nejsou vhodně skladovány (například stojí na přímém slunečním světle nebo v horku), mohou se v nich bakterie množit, a žádná kontrola to už neprověří.

Dle vodohospodářů není vůbec důvod balenou vodu kupovat. Zákazník totiž kupuje vodu stejné či mnohdy horší kvality, než z kohoutku a navíc zatěžuje životní prostředí plasty, v nichž jsou vody baleny. K tomu je ještě nutné připočítat náklady na dopravu, skladování apod.

Reklama je dostala

Za úspěchem balených vod je především kvalitní a agresívní reklamní kampaň společností, které se tímto lukrativním podnikáním zabývají. Stačí v podstatě vlastnit zdroj, jež často slouží i jako zdroj pro dodávku vody přímo do domácností, dále mít zajištěny dodávky plastových lahví, k dispozici kontrolní přístroje a může se začít stáčet.

Díky vysokým ziskům pak zbývají vysoké finanční zdroje na reklamu, která přesvědčuje zákazníky, proč právě balená voda je ta  nejlepší.

Litr balené 10 korun, litr z kohoutku 5 haléřů

Voda z kohoutku je přitom mnohonásobně levnější: její ceny se u vybraných velkých vodárenských společností pohybují mezi 45 a 60 korunami za metr krychlový - tedy kolem 5 haléřů za litr. A pro ty z nás, kteří mají vlastní studnu, jsou takové počty pochopitelně ještě výhodnější.

U mnoha lidí nedůvěra ke "kohoutkové" vodě přetrvává z dob minulých, kdy její kvalita často nebyla valná. Vodárenské společnosti nicméně argumentují srovnáním, podle něhož patří Česko k zemím s nejčistší vodou na světě: v Celosvětovém hodnocení bezpečnosti pitných vod jsme se zařadili mezi země s nejlepším skóre (pěti kapkami). Patříme tak spolu s Rakouskem, Nizozemskem nebo USA k zemím, kde se prakticky nevyskytují nemoci přenášené vodou a kde je voda ve městech pravidelně kontrolována (u nás obvykle několikrát denně).

Nepříjemnou chuť řeší filtr

Hlavním důvodem, proč mnozí lidé dávají přednost vodě balené, bývá nepříjemná chuť vody z kohoutku. Ta může být způsobena mnoha faktory: může v ní být cítit chlor, kterým se voda upravuje, nebo látky uvolněné z potrubí (ve starších kovových trubkách se může vyskytnout i rez nebo usazeniny).

Pokud dáte vodu s příliš velkým množstvím chlóru do lednice, tato nepříjemná látka z něj vyprchá. Mnohem elegantnějším řešením jsou ale různé filtry na vodu. Nejpraktičtější jsou tzv. třetí kohoutky, které umožňují vodu určenou k pití před průtokem dřezovou baterií "prohnat" filtrem a vyčistit od chemikálií. Často je také vhodné vodu filtrovat přímo v potrubí - zejména tehdy, pokud jím mohou přitékat mechanické nečistoty (usazeniny nebo rez).

Kromě toho existují různé nádobové filtry, co vyčistí vodu nalitou do speciální filtrovací "konvice". Nejdokonaleji vodu čistí speciální osmotické filtry, kde čištění probíhá ve speciální nádobě s několika filtry, přes něž voda "putuje" v závislosti na chemické koncentraci odstraňovaných látek.

Pokud byste ale chtěli používat filtr pro čištění své vody, odborníci radí, abyste se před jeho nákupem poradili se svou vodárenskou společností nebo se specialistou, jenž posoudí kvalitu vody z vaší studny. Jen tak budete používat filtr (či filtry), který je opravdu potřeba.

MiZ 

Přečtěte si také


Diskuse: Platíte tisíce korun za vodu? Často zbytečně!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci