Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou

22.5.2024 00:00   |   Společnost
V České republice se v posledních letech snížil příjem ovoce a zeleniny na každého obyvatele, přestože i tak mají Češi dlouhodobě podprůměrný příjem.

Ovece a zelenina

Lékaři ovšem upozorňují na stále rostoucí obezitu ve společnosti, nebo narůstající počet onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respiračních onemocnění, kdy tyto rizika vidí právě v souvislosti s nevyváženou stravou.

Trochu statistiky

Podle posledních výsledků Českého statistického úřadu z roku 2022 příjem ovoce a zeleniny v posledních letech stále klesá.

Čerstvého ovoce si například v roce 2022 u nás každý člověk dopřál v průměru 87,4 kg. Lidé více omezili třeba nákup jižního ovoce, jehož spotřeba se meziročně snížila o 2,6 kg, na 36,8 kg.

Výrazný pokles zaznamenali statistici také u zeleniny. Její spotřeba klesla ve srovnání s rokem 2021 o 9,3 kg, na 87,4 kg.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

V péči o pleť chce každý věk něco
Slunce a vrásky. Nepodceňujte péči o pleť!
Nepřidělávejte si zbytečně vrásky v obličeji

Nevyvážená strava přitom představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor, zodpovědný za mnoho onemocnění, včetně onemocnění srdce nebo onkologických onemocnění.

Více než 60 % dospělé populace má nadváhu nebo obezitu, trend navíc stoupá a týká se i dětské populace.

Předpovědi udávají, že do roku 2030 můžeme v populaci čekat až 35 % obézních, přičemž 20 % patnáctiletých má už dnes nadváhu nebo obezitu, především chlapci.

„Nemoci spojené se špatnou stravou stojí českou společnost nejen mnoho ztracených let života, ale přinášejí též velké ekonomické ztráty,“ říká Petr Smejkal, člen think-tanku Ministr zdraví a hlavní epidemiolog IKEM.

Nízký příjem ovoce a zeleniny patří k největším neduhům české společnosti a jeho dopady dokážeme měřit.

Ideální porce jídla by měla být 2:1

Podle společnosti pro výživu ČR je doporučenou denním příjmem sníst alespoň 600 gramů ovoce a zeleniny (kromě brambor).

Každý talíř jídla by potom měl být z poloviny zaplněný zeleninou nebo ovocem, ideálně v poměru 2:1.

Zvýšení množství kvalitní zeleniny a ovoce v jídelníčku představuje jednu z nejjednodušších úprav, kterou může člověk provést, aby zlepšil své stravovací návyky.

Ovoce a zelenina znamenají bohatý zdroj vitaminů, minerálních látek, vlákniny, ale i celé řady fytonutrientů (rostlinných látek, jako jsou např. různé antioxidanty).

První krok k pozitivní změně

S motivací Čechů k lepšímu stravování by nově měla od letošního dubna přispět nová edukační kampaň „Půl talíře“, která se zaměří zejména na matky s dětmi a rovněž na zástupce Generace Z, tj. na osoby ve věku 16 až 22 let.

„Iniciativa ,Půl talíře‘ přichází s řadou vzdělávacích a informačních materiálů, včetně receptů, tipů pro zdravé nakupování a pokynů k přípravě jídel, které pomohou lidem snadno začlenit více ovoce a zeleniny do svého denního stravování,“ vysvětluje Ing. Monika Zábojníková, koordinátorka projektu za Farmu Bezdínek, jež patří do sdružení Dobré družstvo.

Projekt „Půl talíře“ se přitom zaměří především na podporu lokálních produktů a potravin vypěstovaných v ČR, zejména rajčat, okurek, jahod a borůvek, které patří mezi typické zástupce české zeleniny a ovoce.

Když lidé vidí, jak snadné a chutné může být zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, stává se to pro ně přirozenou volbou.

„Doufáme, že se nám podaří oslovit co nejvíce obyvatel Česka, aby se připojili k projektu a řídili se ,Půl talířem‘ pro lepší vlastní zdraví a perspektivnější budoucnost,“ uzavírá Monika Zábojníková.

vk, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci