SMRŠŤ: První záběry z nového thrilleru Petera Bebjaka

12.12.2023 00:00   |   TV a FILM
Anna Geislerová v mrazivém příběhu na motivy bestselleru Jozefa Kariky

smrst

Začátkem jara zamíří do kin v České republice a na Slovensku nový film režiséra Petera Bebjaka, inspirovaný knihou Smršť jednoho z nejprodávanějších autorů na Slovensku – Jozefa Kariky.

Hlavní postavy

Hlavní role ztvárnili Tomáš Maštalíř a Anna Geislerová. Zveřejněný teaser trailer, umožní divákům nahlédnut do napínavého a mrazivého příběhu hledání odpovědi na to, kdo nese zodpovědnost za jízdu smrti, při které zemřeli čtyři lidé…

Mysteriózní thriller Smršť je pokračováním úspěšné spolupráce spisovatele Jozefa Kariky a režiséra Petera Bebjaka, jejichž Trhlina se při svém uvedení do kin zapsala do dějin nejúspěšnějším víkendem slovenského filmu v domácích kinech.

V celkovém žebříčku zahajovacích víkendů ve slovenských kinech patřilo tržbám tohoto filmu páté místo.

„Úspěch filmu Trhlina potvrdil, že tento žánr diváky zajímá, stejně jako je zajímá i prostředí, ve kterém se odehrává. Příběh musí působit uvěřitelně, aby divák měl reálný pocit, že něco takového se opravdu může stát. Že i s ním si občas, tak jako s hrdiny našeho příběhu, může mysl zahrávat,“ říká režisér Peter Bebjak.

Nejnovější film byl knihou Smršť jen volně inspirován, nejde o jeho přímé přenesení do podoby scénáře. Motiv a tajemno legendy, která ovlivňuje hrdiny příběhu a odráží jejich bolestná tajemství, však zůstaly zachovány.

„Diváci uvidí příběh, který je rozšířením a pokračováním oblíbené knihy. Díky tomu si ho užijí fanoušci Jozefa Kariky stejně jako ti, kteří knihu nečetli. Na plátno se podařilo přenést tajemno, které budete doslova cítit,“ potvrzuje producent Rasťo Šesták ze společnosti DNA Production.

Příběh byl modifikován se souhlasem autora knižní předlohy, který ocenil, že se tvůrci při jeho zfilmování vydali vlastní cestou.

„Nechal jsem filmařům znova volnou ruku, ještě jsem je povzbudil, ať jdou vlastní cestou. Filmová verze je pro mne zajímavá tím, že přináší stejné univerzum i mytologii, ale zároveň rozvíjí můj příběh originálním směrem,“ dodává k filmu Smršť Jozef Karika.

Poutavý děj

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalíř), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách.

Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou.

Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu.

Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví.

Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k případu přitahuje. Filip Veselovský, jeho kamarádka Nina a její partner, policajt Gabo, jeden večer nastoupili do auta.

Po zběsilé jízdě, jejíž trasa nedávala smysl, auto zastavilo na pumpě. Nina natankovala a jeden z mužů ji zastřelil. Šofér okamžitě vyrazil směrem do lesů a po chvíli v plné rychlosti přejel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím autem.

Lidé v něm byli na místě mrtví, stejně jako Gabo. Ten ale zemřel ještě předtím, kulkou do hlavy. Veselovský vyvázl s těžkými zraněními a teď čelí obvinění z několika trestných činů – včetně vraždy. Hrozí mu 25 let ve vězení, ale on tvrdí, že je nevinný.

Snaží se vyšetřovatele přesvědčit, že byl ke všemu přinucený a vinu na tomto zločinu nese „halný“ vítr (teplý nárazový vítr, který způsobuje značné škody a může mít vliv i na člověka).

Film Smršť vzniká s podporou Audiovizuálního fondu. Do českých a slovenských kin ho přinese distribuční společnost BONTONFILM od 4. dubna 2024.

ozz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: SMRŠŤ: První záběry z nového thrilleru Petera Bebjaka

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci