Nejznámější příběh lásky všech dob - Romeo a Julie se vrací do Státní opery

6.9.2023 00:00   |   Společnost
Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Balet

Klasické baletní představení na hudbu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, které se od září vrací na prkna Státní opery a bude zároveň jediným blokem do konce letošního roku.

Během své osmdesátileté existence si našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů.

Choreograf a tanečník John Cranko postavil původně Romea a Julii pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představila slavná Carla Fracci a Mario Pistoni.

Známější a upravenější verzi uvedl Cranko o čtyři roky později pro svůj Stuttgartský balet (1962), kde v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou.

Tato inscenace je stále velmi populární a na svém repertoáru ji má mnoho světových souborů (například Kanadský národní balet, Australský balet, Balet pařížské Opery, Vídeňský státní balet, The Joffrey Ballet v Chicagu, Teatro Municipal de Santiago v Chile, Finský národní balet, Čínský národní balet, Bavorský státní balet, Bostonský či Washingtonský balet).

Crankův balet je inscenován v originální kostýmní a scénické výpravě Jürgena Roseho, v detailní rekonstrukci, která je označovaná za svébytný umělecký počin.

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nejznámější příběh lásky všech dob - Romeo a Julie se vrací do Státní opery

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci