Historie plavek je příběhem o velké odvaze

27.6.2023 00:00   |   Styl
Dnes je to normální ukazovat se na pláži v těch nejmenších kouscích látky, ale představte si, jak velkou odvahu musely prokázat ženy před více než 90 lety, když se rozhodly na veřejné pláži odhalit ramena, kotníky a kolena.

Bikiny

Dvacátá léta už byla taková. Ano, mluvíme o minulém století, o době, kdy se v moderní historii poprvé objevily koupací úbory zlehoučka odhalující ženskou krásu - ramena, paže a lýtka.

Žádný jiný druh dámského oděvu nesouvisí tak úzce s životním stylem, kulturou, morálkou, náboženstvím, rozvojem průmyslu, emancipací i zeměpisnou šířkou.

Na počátku 20. století chtěly ženy zůstat ženami, ale současně mít svobodu mužů. A tak si zkracovaly vlasy i oděv, bojovaly o možnost vzdělávat se, o volební právo i o to žít podle svých představ.

K větší oblibě plavek, respektive k oblibě slunění, plavání a relaxace u vody, přispěla paradoxně velká hospodářská krize ve 30. letech. Jejím produktem byli v Americe i v Evropě lidé bez práce - s mořem volného času, který trávili v kinech i na plážích.

Odvážná antika versus křesťanská víra

Ale podívejme se na historii plavek od počátku. Podle nástěnných fresek z Pompejí se antické ženy rády koupaly v oděvu podobném dnešním dvoudílným plavkám.

Jenže o tři tisíce let později, v době křesťanské éry, musely ženy nosit speciální koupací šaty, které zahalovaly celou postavu. V 19. století to už byly dvoudílné úbory - to znamená župan ke kolenům a kalhoty ke kotníkům.

Až teprve rakouská vodní balerína Annette Kellerman si na své vystoupení vzala plavky odhalující ramena, krk i nohy.

Takto odvážně vystupovala i v některých němých filmech a byla za to dokonce zatčena! O velkou oblibu jednodílných plavek, již hluboce dekoltovaných, bez nohaviček a bez rukávů se postaraly hvězdy stříbrného plátna a vznikající módní časopisy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout nevěru a znovu si s partnerem důvěřovat
TEST: Jak je na tom vaše manželství?

Sexy Bardot

Za otce dvoudílných plavek - bikin -  jsou považováni dva Francouzi, návrhář Jacques Heim a inženýr Louis Reárd.

První z nich, Heim, představil v roce 1946 ve francouzském Cannes své plavky s názvem Atome se sloganem - „Nejmenší plavky na světě“. A dal jim jméno podle atolu v Tichém oceánu - Bikiny.

Podprsenka měla nevyztužené trojúhelníkové díly a kalhotky byly šňůrkové. Bikiny zůstaly až do poloviny 50. let v ústraní a tehdejší společnost je ignorovala.

Byly dokonce pláže, kde byly zakázány. Jejich oblibu s raketovým efektem odstartoval až v roce 1957 film A bůh stvořil ženu, kde se v nich ukázala francouzská filmová hvězda a tehdejší sexy symbol Brigitte Bardot.

Ve druhé polovině 20. století se plavky vyvíjely v závislosti na módě a moderním životním stylu. V té době se krátila a ustálila pracovní doba a lidé měli více volna, které trávili aktivně a relaxačně.

Začal velký boom automobilismu a turismu. Cesta na pláže a koupaliště byla rychlá a výroba plavek se rok od roku zvyšovala.

Plavky se dál specializovaly - např. na ryze sportovní (se speciálními střihy i materiály) nebo módní, určené výhradně k opalování či k návštěvě plážového baru.

Dnes jsou to již modely doplněné a sladěné s plážovou obuví, taškou, pareem, slunečními brýlemi i bižuterií.

V 60.letech minulého století začala u nás vyrábět plavky společnost Triola z elastické plavkoviny. Do té doby bylo běžné, že se látky na plavky vyráběly z vlny či bavlny.

zt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Historie plavek je příběhem o velké odvaze

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci