Začátek dubna patří připomínce spodního prádla

23.3.2020 00:00   |   Styl
Většina významných mezinárodních dnů připomíná události, které zahýbaly světem a něco změnily. Pak jsou i takové, které se zrodily z bláznovství na sociálních sítích a nebo z komerčních pohnutek. Třeba Mezinárodní den spodního prádla.

spodní prádlo

Ten vznikl až v roce 2003. Na 3. dubna toho roku vyhlásil jeden z místních prodejců prádla v ulicích New Yorku pochod „pouze v nedbalkách“. Tato „hecovní marketingová“ akce se okamžitě chytla – a hned na poprvé se jí zúčastnilo přibližně 800 odvážlivců. Od té doby si už Mezinárodní den spodního prádla žije svým vlastním samostatným životem.

Ženy na sebe vzaly povinnosti mužů

„Dnes je podprsenka symbolem ženské sexuality,“ tvrdí profesionální stylistka prádla, Žaneta Ilutanová z Trioly. „Je samozřejmou součástí našeho šatníku, bez níž neuděláme ani krok. Nosíme ji pod kostýmem i sportovní soupravou, formuje a zvedá nám poprsí i sebevědomí.“

Ovšem před sto lety byla důležitým symbolem emancipace žen ve společnosti. Uvědomili jste si, že ženy, které jako první odložily korzet a sáhly po podprsence, měly v sobě více odvahy než armádní generál?

„Ony totiž na rozdíl od něj nemohly čestně padnout v boji. Dál musely žít ve svém městě a ulici, i když si na ně ostatní s hanbou ukazovali, jejich rodina i společnost je proklela a otcové vydědili,“ vysvětluje dramatické okolnosti vzniku moderního spodního prádla Žaneta.

Zrodilo se z rozpáraných korzetů

Korzety a šněrovačky nosily ženy až do první světové války. „První moderní podprsenku s ramínky, košíčky a zapínáním vzadu na háček si prý nechala již roku 1893 patentovat Američanka českého původu Marie Tucek,“ odhaluje českou stopu v historii prádla Žaneta.


První podprsenky byly plátěné

Jistá Mary Phelps Jacob si zase v roce 1913 narychlo spíchla ze dvou kapesníků a růžové stužky něco jako podprsenku a objevila se na večírku newyorské smetánky. Její model měl úspěch, a tak si ho nechala v roce 1914 patentovat a prodala jej firmě Warner Brothers. Ta rozjela výrobu podprsenek ve velkém a během následujících třiceti let vydělala milióny.

K tomu by ale vůbec nedošlo, kdyby nepomohly státní zájmy. V roce 1917 vstoupily Spojené státy americké do I. světové války a měly kritický nedostatek železa na výrobu zbraní.

Americké ženy byly vládou USA oficiálně vyzvány, aby přestaly kupovat korzety vyztužené kovovými dráty, tzv. kosticemi. V krátké době se ušetřilo 28 tisíc tun železa pro na výrobu kanonů a pušek.

Šněrovačky na okraji

Myslíte si, že se po válce Američanky vrátily ke korzetům? Ani náhodou! Na scéně se objevila podprsenka a krátké spodní kalhotky. Bylo načase, vždyť sukně se v další dekádě začaly zkracovat a jiné odvážné ženy brzy začaly nosit kalhoty jako muži. A bez kalhotek to v nohavicích opravdu není komfortní!

S nadsázkou dnes můžeme tvrdit, že za moderní podprsenku a kalhotky vděčíme rozpáraným korzetům. A hlavně, bez odvážných žen bychom dnes neměly spodní prádlo ani jeho svátek.

zpTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci