Poradna: Jak pečovat o pokojové rostliny

25.2.2020 00:00   |   Bydlení
Příznivý vliv zelené barvy na psychiku je známá věc. Díky tomu se většinou cítíme dobře v prostředí, v němž jsme obklopeni rostlinami.

květiny

Ve spolupráci se značkou luka:sh, květinovou dílnou a obchodem květinami, jsme pro vás připravili seriál s užitečnými radami, díky nimž vaše domácí flóra poroste pouze do krásy.

Zvlášť v zimě, kdy příroda působí šedě nebo v lepším případě ukrývá tuto barvu pod sněhovou pokrývkou, vyhledáváme místa, jež krášlí pokojové květiny. Pohled do zeleně přináší zklidnění a pocit pohody a to je jeden z důvodů, proč si domů přinášíme malé ostrůvky přírody přesazené do květináčů.

PORADNA KVĚTINOVÉ DÍLNY LUKA:SH

Hledáte názor, tip, nebo radu, jak
na květinovou součást vašeho bytu, či domu?
Napište si do poradna-lukash@seznam.cz

Některé rostliny jsou tak odolné, že dokážou dlouho přežívat i v „péči“ toho, pro něhož starost o domácí květenu končí v okamžiku, kdy s novým zeleným přírůstkem opouští květinářství. Většina druhů má ale pro svůj zdravý růst nároky, které pouhá občasná zálivka neuspokojí.

Jak se starat v zimě

Rostliny, i ty pokojové, jako každá živoucí přírodnina vnímají střídání ročních období. Chladné zimní měsíce jim moc dobře nedělají. Pokud tedy nepatříte ke šťastným majitelům zimní zahrady a vaše „pokojovky“ si tak mohou užívat vhodné klima i dostatek světla navzdory roční době.

Více světla a méně zálivky

Pokojové květiny vyžadují v chladných měsících roku více péče, aby toto temné období přežily bez úhony. Ideální je umístit rostliny tak, aby rozptýlené světlo zamračeného dne mohly využít co nejlépe. Můžete jim také dopřát speciální LED osvětlení, kterým místnosti přisvítíte.

Místo hojné zálivky, kterou potřebují v sezóně, zalévejte umírněně a zbývající vodu použijte na rosení listů. Nejenže zvýšíte vlhkost vzduchu v přetopených a vysušených příbytcích, a tím se vám bude lépe dýchat, ale současně rostlinám poskytnete potřebnou míru ochlazení a prevenci proti škůdcům jako jsou svilušky.

Ve zkratce, jestliže rostliny trpí nedostatkem světla, nemohou tolik provádět fotosyntézu, k níž je světlo a voda zapotřebí. Tím zůstává více vody v substrátu. I když se ji snaží vydýchat, není to pro ně tak jednoduché. Při přelití může dojít k uhnívání kořenů a nastartují se rozkladné procesy. Mykózy potom oslabenou rostlinu mohou napadat.

Jenom voda nestačí

Přestože rostliny jsou v zimě ve vegetačním klidu, stále mají nárok na přísun živin. Nezapomínejte proto na hnojení, aby se zbytečně neoslabovaly. Jen buďte s jeho četností úspornější než během sezóny.

Výkyvy teplot

Dalším faktorem, který v zimě ovlivňuje přežití rostlin, jsou prudké změny teplot. Pokud kupujete novou rostlinu, nikdy nepodceňujte balení. Ochranný obal předejde spoustě problémů i tehdy, když se venkovní teplota nezdá příliš nízká. Vzpomínáte, kolikrát už vám opadala vánoční hvězda? Ano, nejspíš to bylo tím, že jste ji uprostřed mrazivého dne přenášeli z obchodu nedostatečně zabalenou.

Stejně nepříznivý vliv má větrání. Pokud otevřete okno ve vyhřátém bytě, průvanem zasažené rostliny velmi rychle nastydnou. Vlhký substrát nebo větrání hned po rosení společně s chladným vzduchem pak spolehlivě přizabije téměř každou z nich. Čím víc má rostlina vodnatější pletiva, tím hůře chlad snáší.

Studenou vodu NE

Pokojovým květinám nesvědčí ani studená zálivka. A to nejen těm největším „citlivkám“. Šok, z něhož se budou dostávat dlouho, může způsobit i odolnějším z nich.

Na první pohled se zdá, že pokojové rostliny patří v zimě k ohroženým druhům. Naštěstí jsou velmi životaschopné. Tedy v případě, že jim pomůžete pravidelnou a láskyplnou péčí.

lukash.florist.cz

PORADNA KVĚTINOVÉ DÍLNY LUKA:SH

Hledáte názor, tip, nebo radu, jak
na květinovou součást vašeho bytu, či domu?
Napište si do poradna-lukash@seznam.cz


Diskuse: Poradna: Jak pečovat o pokojové rostliny

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci