Na schůzi vlastníků se Lábus neomaleně naváží do Havlové

17.9.2019 00:00   |   TV a FILM
Jiří Lábus, Dagmar Havlová, Kryštof Hádek, Vojta Kotek, Pavla Tomicová a další herci se představí v dokončované nové české komedii Vlastníci režiséra a scenáristy Jiřího Havelky.

Vlastníci

Jestli název někomu připomíná velmi úspěšné divadelní představení Společenstvo vlastníků pražského divadla VOSTO5, je na správné stopě. A zaboduje-li film stejně jako divadlo, na které se lístky shánějí horkotěžko, máme se počátkem roku v kinech nač těšit.

Mnozí majitelé bytů to asi znají z vlastní zkušenosti. Hrdinové filmu Vlastníci jsou totiž jedněmi z nich, patří jim byty v jednom postarším činžovním domě a právě mají společnou schůzi, na které se musí dohromady na mnohém dohodnout a rozhodnout.

Video
Trailer k dokončované české komedii Vlastníci

Stejně jako v reálu

Najdou se mezi nimi idealisté, kteří jednají ve prospěch celku, jsou zde i vypočítaví prospěcháři nebo dokonce rafinovaní manipulátoři, ale také lidé ztracení v pocitech vlastní bezvýznamnosti. Všichni se ale nakonec musí společně domluvit na správě domu, ve kterém mají své byty…

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze.


Paní Horvátovou hraje Dagmar Havlová

Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek.

Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje.

Jako vosí úl

Hybatelkou zábavného příběhu vlastníků bytů plného autentických situací, životních absurdit a černého humoru, je paní Zahrádková - maminka tří dětí, energická žena na mateřské dovolené, která vykonává funkci předsedkyně sdružení vlastníků bytů. Tentokrát doufá, že se dostane dál, než k prvnímu bodu schůze a je ochotna pro tento výsledek obětovat cokoliv.


Šéfka SVJ Tereza Voříšková s Vojtou Kotkem, který bude zapisovat

„O tomto scénáři Jiří Havelka dlouho mluvil, když mi ho dal poprvé přečíst, několik hodin jsem se smála tak, že mě bolelo břicho až do druhého dne. Ne, že jsem se rozhodla roli přijmout, ale já ho prosila, ať mi jí dá,“ dodává Tereza Voříšková ke své postavě.

„Nejtěžší je, že fungujeme jako vosí úl. Je to naprosto neuhlídatelné, jsme věčně přes sebe mluvící parta lidí,“ komentovala natčení Tereza. „První asistent režie vypadá, že se brzy rozbrečí. Někdy, když vím, že bude těžká scéna, musím si zacpat uši a nastavit si veřejnou samotu, abych se mohla aspoň trochu soustředit.“

„Jirkovi Havelkovi se podařilo dát dohromady neskutečnou partu lidí. Baví nás to, smějeme se a užíváme si ten vosí úl, sebe a hukot navzájem. Představuji si, že takováhle atmosféra musela vládnout třeba při natáčení Homolkových nebo Trháku,“ dodává představitelka předsedkyně SVJ.


Filmoví bratři na schůzi - Kryštof Hádek a Stanislav Majer

Neumí psát ani číst...

Jiří Lábus se představí v roli nerudného a věčně pesimistického pana Kubáta, který se například naváží do sousedky Horvátové (Dagmar Havlová) – „vždyť ona neumí psát, neumí číst...“

„Mnoho lidí se tam pozná, takže to téma bude divákům velmi blízké. Jiří Havelka vybral velmi dobré a přesné herecké typy. A všichni jsme si na place skvěle rozuměli,“ dodává Lábus.


Paní Procházková (Pavla Tomicová) má jasno: výtah ano, ale až od 2. patra...

Jaroslav Sedláček z Filmového centra České televize scénář k filmu přirovnal k zázraku. „Občas se stane ten zázrak, že se potkáte s textem, který vás doslova okouzlí. A právě tohle se mi stalo u Vlastníků.“

Podle něho jde o mimořádně vtipný a zároveň velmi přesný obraz současné společnosti, plný frustrací, hádek, zmatků, spasitelství i naschválů, hlouposti, vypočítavosti i xenofobie.

otz, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Na schůzi vlastníků se Lábus neomaleně naváží do Havlové

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci