Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

14.8.2019 00:00   |   TV a FILM
Herec, spisovatel, režisér, libretista, skladatel, textař, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník... a navíc ředitel divadla. To je Jiří Suchý, legenda české kultury, o jehož životní cestě natočila dokumentární film Olga Sommerová.

Suchý

Jiří Suchý (88) svým všestranným geniálním talentem ovlivnil v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. Svými písňovými a divadelními texty obohatil s nevídanou působivostí nejen český jazyk, ale i naše kulturní bohatství.

Video
Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

V průběhu šedesáti let uvedl v Semaforu stovku her, napsal texty k 1400 písním a složil hudbu k 500 songům. „Dodnes mi není jasný, jak vznikne nápad. Mám ctižádost, aby to dobrý, co jsem napsal, mě přežilo…,“ zazní mimo jiné z umělcových úst ve filmu.

Portrét jinak

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý - Lehce s životem se prát se více věnuje umělcovu životu.


S Karlem Gottem

Hlavním cílem Olgy Sommerové bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován.

Ojedinělá osobnost

Film ho představí v archivních záběrech, ale soustředí se i na jeho současnou tvorbu, a situace z profesního a osobního života.
„Dílo Jiřího Suchého je tak obsáhlé, že pro životopisný film o jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby,“ říká  Olga Sommerová.


S Jiřím Šlitrem v Semaforu

Stopa Jiřího Suchého v kulturním a společenském životě české země je zcela ojedinělá. Jeho mnohostranný geniální talent a jeho osobnost jsou jedním z majáků české kulturní identity. Je fascinující, že po šedesáti letech jeho profesní dráha nekončí, dál ve vyprodaném Semaforu hraje, zpívá, píše a režíruje další divadelní hry.

Nejen komik, ale i člověk

„Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popisuje Olga Sommerová svůj přístup k hlavnímu aktérovi filmu.


S Olgou Sommerovou při natáčení

Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát získal na 54. ročníku karlovarského festivalu cenu diváků. V divácké anketě bylo v průběhu festivalu odevzdáno přes 65 tisíc hlasovacích lístků.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt, Irena Zlámalová a Film Servis Festival KV

Přečtěte si také


Diskuse: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci