Staříci Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jedou trestat

2.7.2019 00:00   |   TV a FILM
VIDEO – Film Staříci režisérů a scenáristů Ondřeje Provazníka a Martina Duška je svérázná roadmovie, v níž se dva bývalí političtí vězni vydávají vypátrat a zabít komunistického prokurátora z 50. let.

Staříci

Bývalí odbojáři ve více než pokročilém věku se pustí ve staré obytné dodávce napříč republikou, aby si podali člověka, jenž nebyl za své činy nikdy oficiálně potrestán. A místo totalitní společnosti se musí utkat se svým stářím, rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.

V hlavních rolích těchto vetchých vykonavatelů neoficiální spravedlnosti excelují Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

Video
Jiří Schmitzer o filmu Staříci

Podle skutečných událostí

Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně odstřelit zločinného komunistického prokurátora z 50. let – Karla Vaše.


Ve staré avii pátrají dva odbojáři po nepříteli...
 
Mstitelé si stanovili datum odplaty na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. Ve filmu se však tvůrci rozhodli jeho kontroverzní misi doopravdy odstartovat.

Starci místo akčních hrdinů

„Nepřítelem našich hrdinů není ani tak nenáviděný prokurátor, ale spíš realita, která stojí mezi jejich úmyslem ho zabít, a faktem, jak to v jejich věku a situaci udělat,“ popisují svůj přístup k filmu Martin Dušek a Ondřej Provazník.


Jiří Schmitzer - devadesátiletý imobilní plukovník Vlastimil Reiner...

„Gesto odplaty, volání po spravedlnosti, které společnost nevyslyšela, vezmou na svá bedra v podivuhodné závěrečné jízdě svého života dva starci, jimž takovou úlohu nemůže nikdo rozumný přát. Namísto akčních hrdinů tu máme staříky, kteří jsou mnohonásobně limitovaní – svým věkem i zdravotním stavem,” dodávají.

Na hranici fyzických  možností

„Jsme rádi, že Jiří Schmitzer kývl na nabídku na hlavní roli, i když v současné době role takového rozsahu odmítá. Stejně tak jsme rádi, že se po jeho boku objeví Ladislav Mrkvička, pro kterého je tahle role velký filmový comeback,“ říká o hlavní herecké dvojici O. Provazník.


… a jeho kamarád Tonda - Ladislav Mrkvička

„Natáčení bylo pro hlavní herce náročné. Své party ale oba pánové sehráli naprosto přesvědčivě, s odhodláním a někdy i na hranici svých fyzických možností. Bylo to velké dobrodružství a splněný sen: letní roadmovie se dvěma kultovními kovboji. I když trochu pochmurná,” připomíná ještě Martin Dušek.

Film byl v premiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, do českých kin se vypraví v polovině října.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Staříci Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jedou trestat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci