Učitelka v penzi Iva Janžurová se vydává na dráhu teroristky

1.2.2019 00:00   |   TV a FILM
Marie je učitelka v důchodu, která už si podle vlastních slov nechce připadat jako kráva a rozhodne se udělat to, co nás sice občas napadne, ale hned tu myšlenku zapudíme: sežene si zbraň a namíří ji na strůjce zla.

Teroristka

V černé komedii režiséra a scenáristy Radka Bajgara se Marie za cenu vlastní oběti pokusí pomoci jiným. Důchodkyně v podání Ivy Janžurové však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky.

Video
Trailer k filmu Teroristka

„Moje hrdinka je skálopevně přesvědčená, že slušnost, zdvořilost a vzájemná lidská úcta je jediná možná cesta k vyřešení každého problému občanského spolužití,“ přibližuje postavu Iva Janžurová.

Vzepřít se bezmoci

„Ve chvíli, kdy se tato její víra hroutí, v sobě objeví sílu vzepřít se bezmoci, která ve většině z nás vyvolává pasivitu a ztrátu životní spokojenosti, tím překvapí sama sebe a své nejbližší a doufám, že i diváky," líčí herečka, která se po přečtení scénáře k realizaci vůbec nenechala přemlouvat.

Marie si od Trpělky (Pavel Liška) obstará zbraň

„Scénář jsem psal jednoznačně pro Ivu Janžurovou, bez ní bych do toho asi nešel,“ přiznává Bajgar. „To, co ta paní v příběhu zažije, je zároveň tragický a přitom to vypadá srandovně, protože není zvykem, aby si starší paní sháněly pistole.“

Nedostižná

„Divák musí jít s ní, všechno jí to věřit, rozumět jí i v situaci, kdy dělá extrémní věci. Komedie by měla být o pravdě a bolesti. A v téhle poloze je prostě Iva Janžurová nedostižná,” sklání se před herečkou režisér.


Kamarádka (Eva Holubová) má jasno: pic, pic, pic, pic – a není!

České herecké legendě postava Marie připomněla sestru Kristy z filmu Karla Kachyni Kočár do Vídně. „Už to samo o sobě bylo fascinující, i když tenhle výraz je na mě moc exaltovaný. Řekla bych, že pro herečku je tahle role dost dobrá nabídka,” vrací Janžurová kompliment.

Učila se střílet

Iva Janžurová v přípravě na svou roli kromě jiného musela naučit střílet. Komentuje to po svém: „Instruktor přes zbraně mi ve střelnici vysvětlil rozdíl mezi pistolí a revolverem s decentně utajovanou jistotou, že hází na stěnu hrách.“


S pečlivě ukrytou brokovnicí jde Marie na mafiána...

Teroristka, pod vedením hlavního kameramana Lukáše Hyksy, se vyznačuje temnou poetikou a odehrává se mezi létem a začátkem podzimu. V dalších rolích snímku nabitého černým humorem a jehož slogan s humornou nadsázkou zní: Učitelky v důchodu přece nestřílejí lidi, se představí Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková a Kristina Svarinská.

Mafián Homann

Jako hlavního protihráče Ivy Janžurové diváci uvidí Martina Hofmanna, jehož kometa zrovna vylétla s hlavní rolí v populárním seriálu České televize Most!.

Prevít v podání Martina Hofmanna, který bude mít co do činění s učitelkou na penzi

„Hraje chlapíka, který je svině, ale velmi zábavná. Martin Hofmann je génius, jehož hvězda bude stoupat,“ komentuje výběr herce režisér Bajgar.

toz, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Učitelka v penzi Iva Janžurová se vydává na dráhu teroristky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci