Sedm rad, jak začít s bezlepkovou dietou

15.10.2014 00:00   |   Zdraví a krása
Dnešní medicína má léky na nejrůznější druhy nemocí, avšak lék na celiakii ještě nalezen nebyl. Bezlepková dieta je tak jedinou cestou ke snášenlivosti celiakie. Diagnóza této nemoci s sebou přináší celou řadu omezení.

bezlepková dieta

Z počátku není vůbec jednoduché přejít k „čisté“ bezlepkové dietě. Jisté pochybnosti o zvládnutí diety měl na začátku každý, ale nakonec ji většina dokázala úspěšně zvládnout.

„Po diagnostikování celiakie čeká nejen na jedince, ale i na jeho rodinu spousta změn,“ přiznává výživová poradkyně Jana Servátková, která má s klienty celiaky dlouholeté zkušenosti.

Jak poznám, že jsem celiak?

Kromě klasické formy celiakie, která postihuje asi jen desetinu pacientů, jsou i další formy s odlišným průběhem. Je opravdu těžké některé z nich rozeznat. Mezi projevy klasické celiakie patří např. průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti, bolesti břicha, zvracení a nevolnost. U dětí dochází také k rozmrzelosti, únavě a svalové slabosti.

POTŘEBUJETE PORADIT?

Hledáte názor či radu, jak vůbec
začít s bezpodmínečnou bezlepkovou dietou?
Navštivte Bezlepkovou poradnu Jany Servátkové

„Při určitých příznacích bych volila návštěvu lékaře a zažádala si o důkladné vyšetření“, radí výživová poradkyně Jana Servátková. Často dochází i ke kombinaci několika druhů vyšetření, aby byla stanovena správná diagnóza. Celiakie se dá zjistit jednak z vyšetření krve, dále biopsií tenkého střeva a testem stolice.

Jak začít s bezlepkovou dietou?

1 – Vnímejte tuto změnu pozitivně

Bezlepková dieta je zkouškou silné vůle. V dnešní době ji volí nejen nemocní lidé, ale i lidé, kteří chtějí žít zdravějším životním stylem a upravit si jídelníček. V první řadě je třeba si uvědomit, že jde především o vaše zdraví. Bezlepkovou dietu nemusíte chápat jako nutné zlo, ale třeba jako pozitivní změnu životního stylu, která se stává moderní záležitostí.

2 – Dál jezte svá oblíbená jídla

Bojíte se, že přijdete o většinu svých oblíbených pochoutek? Výrobci potravin však na celiaky již pamatují a snaží se vyrábět své produkty i v bezlepkové variantě a to při zachování stejné chuti (například snídaňové lupínky Corn Flakes a medové Gold Flakes od Nestlé).

3 – Odstraňte lákadla

Není jednoduché držet dietu, když všude kolem vás je spousta lákadel. Pro snadnější zvykání na nový režim si zakoupené bezlepkové potraviny uložte do vyhrazené skříňky či šuplíku. Snáze tak odoláte pokušení.

4 – Pozorně čtete etikety

Dávejte přednost balenému zboží, kde musí být vždy uvedeno přesné složení. Zdroje lepku se přidávají do potravin jako separační a zahušťovací prostředek. Bezlepkové výrobky naleznete označené speciálním symbolem přeškrtnutého klásku.

5 – Upřednostňujte přírodu

Nakupujte potraviny v přírodním stavu, používejte v kuchyni častěji přirozené bezlepkové potraviny, jako jsou kukuřice, pohanka, rýže, jáhly, sója, luštěniny, brambory či výrobky z nich.

6 – Zapojte celou rodinu

Požádejte rodinu o spolupráci a zamezte tak dvojímu vaření. Příkladem je zahušťování omáček či polévek pouze bezlepkovou moukou. Rodině takováto nepatrná změna také velmi prospěje.

7 – Snídaně je základ!

V posledních desetiletích se v Česku významně změnil styl snídaně. Lidé začali dávat přednost cereáliím. Vyslyšeli tak slova lékařů. Zvýšili přísun vlákniny a podpořili správnou činnost zažívacího systému. Poslední novinkou na trhu bezlepkových potravin jsou cereálie Nestlé Corn Flakes a Gold Flakes.

„Velmi kvalitní cereálie – jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Obsahují 5 vitamínů. Jejich pravidelná konzumace pomáhá nastartovat organismus,“ doporučuje Jana Servátková.

Na pultech maloobchodů je najdete za velmi příznivou cenu 69,90 Kč.

r


Diskuse: Sedm rad, jak začít s bezlepkovou dietou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci