Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej

19.6.2024 00:00   |   Vaření
Španělsko je známé jako největší producent olivového oleje na světě a jejich výrobky jsou synonymem pro kvalitu a tradici. Zaměříme na dva klíčové faktory, které určují kvalitu olivového oleje – polyfenoly a aciditu.

Kvalitni olej

Dozvíte se, proč jsou tyto složky tak důležité pro vaše zdraví a jak ovlivňují chuť a trvanlivost oleje.

Zázračné antioxidanty

Když mluvíme o olivovém oleji, nemůžeme opomenout jeho přínos našemu zdraví. Polyfenoly jsou přírodní antioxidanty, které se nacházejí v rostlinách, včetně oliv.

Mají řadu pozitivních účinků na zdraví, které bychom neměli přehlížet. Polyfenoly jsou skupinou chemických sloučenin, které mají silné antioxidační vlastnosti.

V olivovém oleji se nachází několik typů polyfenolů, z nichž nejvýznamnější jsou oleuropein, hydroxytyrosol a tyrosol. Tyto látky přispívají k hořké a pikantní chuti olivového oleje a mají řadu zdravotních výhod.

Polyfenoly mají mnoho prospěšných účinků na naše zdraví. Pomáhají neutralizovat volné radikály v těle, čímž snižují riziko vzniku chronických nemocí, jako je rakovina a kardiovaskulární choroby.

Mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou snižovat záněty v těle, což je klíčové pro prevenci a léčbu různých zánětlivých onemocnění.

Pravidelná konzumace olivového oleje bohatého na polyfenoly může přispět ke snížení krevního tlaku, zlepšení hladiny cholesterolu a snížení rizika srdečních chorob.

Mohou také přispět k ochraně mozkových buněk před stárnutím a degenerativními nemocemi, jako je Alzheimerova choroba.

Olivové oleje s vysokým obsahem polyfenolů mají výraznou hořkou a pikantní chuť. Pokud při ochutnávání cítíte jemné štípání v krku, je to znamení, že olej je bohatý na polyfenoly.

"Čím výraznější je tato chuť, tím více polyfenolů olej obsahuje,” vysvětluje Jaroslava Šnejdarová, majitelka obchodu se španělskými delikatesami edelikatesy.cz.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Umíte využít sílu sladkého zázraku?
Nevolnosti z jídla... Lze se jim vyhnout
Pivo v kuchyni – delikátní zpestření všedních dní

Důležitost acidity

Acidita je další klíčový faktor, který určuje kvalitu olivového oleje. Často se setkáte s termínem "kyselost" (acidity) na etiketách olivových olejů, ale co to vlastně znamená a proč je to důležité?

Ta v olivovém oleji označuje obsah volných mastných kyselin, měřený jako procento kyseliny olejové. Nízká acidita je indikátorem vysoké kvality oleje.

Extra panenský olivový olej má nejvyšší kvalitu s aciditou nižší než 0,8 %. Tento olej je vyroben mechanickými procesy bez použití chemikálií a má nejlepší chuťové a výživové vlastnosti.

Panenský olivový olej má kyselost mezi 0,8 % a 2 %. I když je stále kvalitní, nemá tak jemnou a bohatou chuť jako extra panenský olej.

Lampante olivový olej má kyselost vyšší než 2 % a není vhodný pro přímou konzumaci. Tento olej se používá především v průmyslu a po rafinaci.

Nízká acidita je indikátorem kvalitního olivového oleje, který byl pečlivě sklizen a zpracován. Kyselost také ovlivňuje chuť a trvanlivost oleje.

Oleje s nižší aciditou mají delší trvanlivost a lepší chuťové vlastnosti. U nás najdete i oleje s aciditou menší, než 0,1%, tedy skutečně velice kvalitní a chutné oleje od malých výrobců.

Etiketa není jen na ozdobu

Výběr kvalitního olivového oleje může být někdy složitý, ale s několika jednoduchými tipy to zvládnete hravě. Čtěte etikety, které vám mohou poskytnout mnoho informací o kvalitě oleje.

Hledejte termíny jako "extra panenský olivový olej" a kontrolujte kyselost. Nízká kyselost je známkou vysoké kvality.

Certifikace jako PDO (Protected Designation of Origin) a PGI (Protected Geographical Indication) jsou dobrými indikátory, že olej pochází z konkrétního regionu a splňuje přísné standardy kvality.

Poznejte odrůdy, protože různé odrůdy oliv mají různé chuťové vlastnosti. Vyzkoušejte několik druhů a najděte ten, který vám nejvíce vyhovuje. Hledejte datum sklizně na etiketě a vybírejte oleje, které byly sklizeny nedávno.

Starší oleje mohou ztratit svou chuť a nutriční hodnotu. Chuť, vůně a vzhled oleje jsou také důležité.

Olej by měl mít příjemnou chuť i vůni. Pokud olej chutná nebo voní žlukle, pravděpodobně není čerstvý nebo kvalitní.

Španělské olivové oleje jsou nejen chutné, ale i zdravé. Díky vysokému obsahu polyfenolů a nízké aciditě nabízejí mnoho zdravotních výhod, které byste neměli přehlížet.

Ať už dáváte přednost výrazným chutím odrůdy Picual, jemnosti Arbequiny, vyváženosti Hojiblancy nebo síle Cornicabry, španělské olivové oleje mají něco pro každého.

Tak si dopřejte trochu španělského slunce ve své kuchyni a užijte si zdraví a chuť, kterou tyto oleje nabízejí.

Zdroj foto: edelikatesy.cz

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci