Mladí Češi hojně využívají výhod EU
5.6.2024 00:00 | SpolečnostDůležitý je pro mladé rovněž bezplatný roaming, který EU zajišťuje, nebo příležitosti ke studiu v zahraničí.
V rámci studijního programu Erasmus+ uskutečnili čeští studenti během 10 let přes 63 tisíc studijních pobytů či stáží.
Nejčastěji se vydávají do Německa, Francie či Španělska. Vyplývá to z analýzy datového portálu Evropa v datech.
„Mladí Češi obecně vnímají Evropskou unii pozitivněji než zbytek společnosti. Je tomu tak i z toho důvodu, že mohou snáze čerpat jejích výhod a těžit z nich“, říká Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU.
„Nejde však o bezpodmínečnou náklonnost, rád bych apeloval na to, abychom se na mladé nedívali jako na jednolitý homogenní celek. Zhruba 43 % mladých buď o Evropskou unii nejeví valný zájem nebo s ní vyloženě nesouhlasí,“ upozorňuje Hanka.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATNenechte mozek zakrnět, čtení s ním udělá zázraky! |
Program Erasmus+
Za 10 let podnikli čeští studenti skrze program Erasmus+ celkem 63 tisíc výjezdů. Možnosti vyjet do zahraničí na studijní pobyt nebo stáž skrze evropský studijní program Erasmus využilo od roku 1998 přes 411 000 studentů z Česka.
Pro srovnání, v Česku v roce 2023 navštěvovalo vysokou školu přibližně 309 tisíc studentů. Právě členství v EU účast na akcích nebo pobytech v rámci Erasmu výrazně zjednodušilo.
Nejčastěji studenti vyjížděli do Německa, dále pak do Francie a Španělska.
Od studia v Německu čeští studenti očekávají hlavně kvalitní vzdělání a nadstandardní zázemí, jako je vybavení na univerzitách nebo možnosti ubytování.
Láká je ale také velké množství škol, a tedy více potenciálních možností pro výjezd. Němčina, společně s francouzštinou, je druhým nejrozšířenějším cizím jazykem vyučovaným na českých školách.
Řada studentů si tak chce zdokonalit své jazykové schopnosti. V případě Francie a Španělska jsou pak častým lákadlem i odlišné kulturní nebo přírodní podmínky.
Překročení hranic v rámci Schengenu je průměrně o dvacet minut rychlejší
Jedním z klíčových projektů evropské integrace je také Schengenský prostor, který v dnešní době umožňuje více než 435 milionům lidí cestovat mezi členskými státy bez hraničních kontrol.
Česko se k němu připojilo v roce 2007.Vnitřní hranice Schengenu denně překračuje kvůli práci, studiu nebo návštěvě rodiny 3,5 milionu lidí.
Objem spotřebovaných dat po zrušení poplatků za roaming narostl
Dalším z evropských aspektů, který mladí lidé na členství v EU oceňují, jsou roamingové služby bez dodatečných poplatků.
Od 15. června 2017 mohou díky evropskému nařízení občané EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP) telefonovat a posílat SMS v jiných evropských státech za stejných podmínek jako ve své domovské zemi.
Mobilní internet mohou do určité míry také využívat bez příplatků. Češi mají v rámci EU přístup ke stejně kvalitnímu mobilnímu internetu.
V roce 2017, kdy nařízení EU začalo platit, objem spotřebovaných mobilních dat skokově narostl.
zit, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také