Obchodní dům Máj v centru Prahy začíná psát novou kapitolu

27.3.2024 00:00   |   Společnost
Po rekonstrukci se veřejnosti znovu otevře už v červnu, láká na nákupy, špičkovou gastronomii i nejmodernější zábavu. Modernizace obchodního domu Máj postoupila do závěrečné fáze.

Maj

Po dokončení se ikonická historická budova na rohu Národní a Spálené ulice v červnu pod názvem Máj Národní otevře veřejnosti.

Namísto dosavadních šesti pater bude nově zpřístupněno devět z celkem jedenácti podlaží.

„Původní monofunkční obchodní dům Máj se promění v moderní víceúčelové centrum Máj Národní, které uspokojí zákazníky na poli obchodu, stravování, kultury a zábavy. Změna spočívá především v zásadním rozšíření nabídky jednotlivých služeb,"říká Martin Klán, člen správní rady Máj Národní a.s.

Po rekonstrukci vznikne v obchodním domě Máj Národní moderní ráj odpočinku, hraní a trávení volného času pro všechny generace, pro turisty, ale i každodenní život Pražanů.

Současně nezanikne historický ráz domu a autentický genius loci, reprezentující architekturu 70. let minulého století.

Na ploše přes 17 tisíc m 2 spojí nový jedinečný prostor v centru Prahy obchody, gastronomii i zábavní park.

Na fasádě budovy Máj Národní bude umělecké dílo od sochaře Davida Černého.

Máj Národní vlastní od roku 2019 developerská společnost AMADEUS Real Estate.

Na projektu rekonstrukce od počátku spolupracuje s původními dvěma autory, architekty Martinem Rajnišem a Johny Eislerem, a také s památkáři.

Hlavním architektem renovace je AGE project. Celá konverze je unikátní tím, že se podařilo najít vhodné architektonické a technické řešení pro nové moderní funkce objektu současně se zachováním hodnot kulturní památky, kterou je budova od roku 2006.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nenechte mozek zakrnět, čtení s ním udělá zázraky!
Jak postupovat při zranění na dovolené v zahraničí.

Historie Máj Národní

Obchodní dům na rohu Národní třídy a Spálené ulice vznikl v letech 1972–1975 podle vítězného soutěžního návrhu Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše.

Počin architektů z libereckého ateliéru Sial realizovaný švédskými firmami SIAB a ABV Stockholm ve své době vyvolal velkou pozornost západních odborných médií.

Dnes je považován za významný doklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenávající styl high-tech.

Jak uvádějí odborné zdroje, k neofunkcionalismu se obchodní dům hlásí důrazem na tenkost obvodového pláště prolamovaného pásovými okny i velkými skleněnými plochami či volnou dispozicí vnitřního prostoru.

Pro jeho high-tech styl se stalo charakteristické zvýraznění některých technologických prvků, například zábradlí či přiznaného barevně zvýrazněného potrubí vzduchotechniky i plně prosklená eskalátorová hala.

V době otevření v dubnu 1975 šlo o druhý největší obchodní dům v Praze, dostal proto název 02. Číslovku na fasádě však záhy nahradila nepřehlédnutelná rudá hvězda na střeše.

Následně byl obchodní dům přejmenován na Máj a toto označení je s ním dodnes nejčastěji spojováno, přestože budova změnila název ještě několikrát.

zit, ŽenyproŽeny.cz

 
Přečtěte si také


Diskuse: Obchodní dům Máj v centru Prahy začíná psát novou kapitolu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci