Diskuse ke článku:
Manžel se mi mstí. Dělá dluhy a já za něho platím tisíce

zpět na článek

Přidat příspěvek

Text pište českou a slovenskou klávesnicí – s háčky, čárkami, stříškou atd.
Děkujeme Vám!





ještě zbývá znaků

78 + 5 =
Přidat příspěvek
Text pište českou a slovenskou klávesnicí – s háčky, čárkami, stříškou atd.
Děkujeme Vám!
5

Byť vypočítavá = Byť prezieravá

22.9.2009    |    23:56    |    od: Klaudia    |    reagovat
Vďaka Bohu za predmanželskú zmluvu! My, ženušky, sme tak naivné, keď sme zaľúbené!
No, ale z tvojho príbehu, milá Markéta, plynie jedno ponaučenie: Pred uzavretím manželstva odporúčam každej žene spísať predmanželskú zmluvu (neviem, ale myslím, že právnický žargón ju nazýva inak - ale v podstate je to to isté). A to aj v prípade, ak do manželstva vstupujete obaja s tzv. holými zadkami. Lebo počas spolužitia neviete, kam vaše cesty povedú a akými majetnými sa stanete.
Hlavne odporúčam vopred dohodnúť podmienky dlhov. Je jednoduché do zmluvy uviesť, že v prípade, ak na doklade/dokumente, ktorý preukazuje dlh (pôžičku a podobné), nie je podpis oboch manželov súčasne, tak po eventuálnom rozvode nie je tá druhá strana povinná tento dlh splácať pri rozdeľovaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Laicky povedané: Každý si bude platiť svoje dlhy sám.
Ja som žila 13 rokov vo vzťahu. Chvalabohu som sa za neho nevydala! To by som bola v takej kaši, v akej si teraz ty. On ma viackrát požiadal o ruku, ale ja som povedala, že pokiaľ na Slovensku nebude zákon o predmanželskej dohode/zmluve, tak sa za neho nevydám. Boh je mojím svedkom, že som urobila tú najmúdrejšiu vec.
Pred rokom som ho požiadala, aby odišiel. Syn mal dva mesiace a ja sa dozvedela o jeho tretej(!!!) nevere za posledné tri roky. Navyše vo firme, kde pracuje, všetkým tvrdil, že dieťa je synom jeho sestry, ktorú on ani nemá(!!!). Ale toto tu teraz nie je podstatné...
Počas nášho spolužitia, asi po troch rokov, začala jeho gamblerská vášeň, ktorú vedel riadne maskovať - tak dobre to robil, že keď to prasklo, tak jeho rodičia mňa obviňovali! On si dával pozor, aby poplatky, týkajúce sa nášho spoločného života, boli zaplatené. Navonok sa javil, že nemá žiadne finančné problémy. Mal aj šťastie, že sa mu systematicky darilo vyberať poštovú schránku, aby nikto nič nezbadal.
Prasklo to vtedy, keď ten tlak psychicky nezvládol. Dlh, ktorý bol aktuálny minulý rok, som "by očko" zrátala na 800–900 tisíc Sk! A to ešte cca od roku 2000 splácal bankám aj nebankovkám svoje dlhy (počítam, že pokračuje aj dnes). Ale na súde o alimenty teraz argumentuje, že má vysoké životné náklady z dôvodu splácania týchto dlhov. Podotýkám, že hrubým odhadom ho gamblestvo už stálo minimálne 2–2,5 milióna Sk.
Ako ty, Markéta, si nič z tých peňazí nevidela, tak ani ja nič. Navyše on je úplne bez chrbtovej kosti: Jeho starnúci rodičia si nedávno zobrali pôžičku, aby mu pomohli splatiť aspoň časť dlhov. Ale on tie peniaze minul na milenku, s ktorou ma podvádzal. A keď ho táto milenka vyhodila, chcel sa k nej vrátiť, tak jej narozprával, že jeho rodičia zomreli - najprv otec a par dni na to aj jeho matka, od žiaľu!
Záver je pragmatický: Milé slečny, slobodné dámy! Myslite na seba a na budúce deti, keď vás bude romanticky-neromanticky žiadať partner o ruku. Myslite na eventuálné finančné problémy pri rozvode a pred uzavretím manželstva žiadajte uzavrieť predmanželskú zmluvu. V západných vyspelých krajinách je to celkom bežné.
Markétka, držím palce tebe aj dieťaťu a posielam tonu pozitívnej energie! Skús sa opýtať, či vo vašom meste neexistuje nadácia alebo organizácia, ktorá by ti finančne pomohla aspoň zaplatiť právnika (ten je nevyhnutný a musíš konať rýchlo, inak hrozí premlčanie právnych lehôt), alebo u nás v niektorých mestách existuje tzv. bezplatný právny servis.
Skús sa popýtať na mestskom úrade, alebo urade práce, sociálnych vecí (oddelenie právnej ochrany detí - čo sa týka alimentov). Ak máš svedkov, ktorí ti vedia dosvedčiť tvoju verziu, požiadaj ich o pomoc. Nemysli na poníženie, mysli na dieťa. Viem, že to nerobíš pre seba.
A toto si vždy opakuj, keď budeš na dne: Robím to pre svoje dieťa.
Verím, že sa ti to podarí... My, ženy, sme silné!
4

Jedině přes právníka!

26.6.2009    |    13:36    |    od: Iva    |    reagovat
Souhlasím s tím, že by se Markéta měla obrátit na právníka. Je totiž zákon, že za dluhy si může každý sám. Nevím přesně, jak to je, ale vím určitě, že pokud o dluzích svého manžela nevíte a nesouhlasíte s nimi, tak si je bude platit sám!
Schovávejte si všechny účtenky od svých věcí. To, abyste mohla případně dokázat exekutorovi, že jsou vaše a nikoliv manžela.
Opravdu neváhejte! Možná že se vám bude zdát advokát drahý, ale dnes to už jde po domluvě zaplatit na splátky. To mi totiž advokát při rozvodu navrhnul a byla to veliká pomoc. Nelituji peněz, díky nim jsem zachránila spoustu dalších. Přeji moc úspěchů a dobré pořízení!
3

obraťte se na právníka

18.6.2009    |    18:26    |    od: iris    |    reagovat
Doporučuji obrátit se o pomoc k právníkovi. Je sice pravda, že osobní právník stojí peníze, ale také pro vás může mnohé zachránit.
Střádejte doklady o všem, co jste kdy koupili s manželem a co kupujete pro dítě. Také si promluvte s přáteli a rodinou o případném svědectví, najděte fotky bytu z doby manželství (důkaz toho, že peníze z výpůjček nešly na zlepšení životní situace rodiny).
Pamatujte, že dobrá obrana je útok. Klidná hlava a rychlé nohy (k běhání po soudech a policii). Výživné je vymahatelné - jen se za tím musí jít, a to i s pomocí policie, soudních příkazů, zatykače, vězení.
Znám případ, kdy dlouhodobě nezaměstnanému bylo určeno výživné na dvě děti v celkové výši 3000 korun. Soud totiž vůbec nedojmul příběh o nemožnosti najít práci atp.
Chce to schraňovat důkazy a předložit je soudu včas a v hojné míře.
Bitvě zdar!
2

Nezbývá než věřit, že slunce bude i dál svítit

6.6.2009    |    17:10    |    od: Jarmila    |    reagovat
Autorka příběhu rozhodně není ve svých problémech sama. Já mám manžela alkoholika, který to ještě řeší žárlivými scénami a bitím. Rozhodla jsem se proto pro rozvod.
Před dvěma lety jsem svému muži dala připsat (po 25 letech manželství) rodinný dům, vzala jsem si dluh a teď ho budu muset vyplatit z toho, co mu nikdy nepatřilo!
Nezbývá než se zvednout ze země a věřit, že slunce bude i dál svítit. Je to těžké, ale s hlavou vztyčenou a úsměvem na rtech to jistě vzládneme.
1

Rozvod a výživné

19.5.2009    |    07:46    |    od: Zuzka    |    reagovat
Milá Markéto, chápu, jak ti musí být. Mám za sebou něco podobného. Bohužel, i přes to, poradit nedokáži. To, co zažíváš, jsem z jiné stránky poznala také. Před pár lety jsem se rozvedla, dnes je dcera už dospělá a je to za mnou.
Můj muž tehdy neplatil novomanželskou půjčku, přestože to měl soudem nařízené. I mě exekuce navštívila - zaplatila jsem jí třikrát tolik, nikoho ani nezajímalo, kde na to vezmu, ani neřešili, že mám malé dítě.
A výživné? U soudu jsem byla jako doma a on měl jen dvě stovky, pak tři stovky a nakonec šest set korun. Přesto dluh narostl do astronomických výšek.
Myslíš, že se bál soudu? Nikoliv, měl to na háku! Nejsou zde zákony, jak dluh vymoci. Právě naopak, jsou zde zákony, jak si lumpové mohou v tomto státě dobře žít a nikdo a nic na ně nemůže.
Dnes už to neřeším, nemá to cenu. Ale tobě držím palce, ať na něho nějak vyzraješ.


Reagovat na příspěvek č.
Text pište českou a slovenskou klávesnicí – s háčky, čárkami, stříškou atd.
Děkujeme Vám!

Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci