Plánujete romantickou večeři? Zkuste menu o třech chodech

28.4.2020 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Chtěli byste oslavit výjimečné chvíle s partnerem? Nejlépe skvělou večeří při svíčkách a dobrým vínem! Vyzkoušejte naše tříchodové menu, jež promění večeři doma v zážitek jako z té nejlepší restaurace.

romantická večeře

Chce to trochu přípravy i shánění ingrediencí,  a samotné vaření – pokud nejste pokročilé kuchařky– bude také malým dobrodružstvím. Ale nenechte se odradit, partner posezení s dobrým jídlem a vínem nepochybně ocení a prožijete krásný večer.

Sýrová panna cotta

Jak předkrm si připravíme sýrovou panna cottu. Budeme k tomu potřebovat 0,75 l smetany na šlehání, 250 g nivy, 50 g želatiny, sůl a pepř.

V hrnci s dvojitým dnem zahřejeme šlehačku a na kousky do ní rozlámeme nivu. Než se sýr roztaví, rozpustíme si v dalším hrnci pět polévkových lžic studené vody a necháme v nich bobtnat želatinu.

Jakmile je niva rozpuštěná, tyčkovým mixérem celou směs poctivě rozmixujeme do jemné konzistence bez plísňových hrudek. Krém osolíme a opepříme.

Počkáme asi deset minut, želatinu dáme na plotnu a na co nejmenším plamenu ji rozpustíme. Pozor, želatina nesmí vařit!

Poté do ní rozmícháme pár lžic teplé sýrové smetany. Vše vlijeme do šlehačky s rozpuštěným sýrem a pečlivě promícháme, už nevaříme.

Vzniklý krém můžeme rozlévat do misek či formiček. Sýrovou panna cottu necháme ztuhnout přes noc v chladničce a druhý den podáváme s brusinkami, maracujou, ořechy, mátou… Zkrátka s tím, co máme rádi.

Jehněčí kotletky s grilovanou zeleninou

Na grilovanou zeleninu si obstaráme 3 mrkve, 3 rajčata, 3 brambory, 5 neloupaných stroužků česneku, 1 červená paprika, 1 velká cibule, olivový olej na zakápnutí, červený balzamikový krém, bylinky dle chuti (oregano, estragon, bazalka), sůl, mletý pepř, lžíce cukru.

Budeme potřebovat půl kila jehněčích kotlet, 3 masitá rajčata, 4 stroužky česneku, 200 g oliv, půl kostky masového bujónu, lžíci oleje, lžíci sádla, lžíci kukuřičného škrobu, hrubozrnnou sůl, mletý černý pepř a pár větviček čerstvého rozmarýnu.

Postup

Ideálně večer předem si naložíme maso. Stačí jej jemně poklepat pěstí, nasolit, opepřit a posypat otrhanými lístky rozmarýnu. Maso pokapeme olejem, uložíme do misky a přikryjeme alobalem.

Do pekáčku potaženého pečicím papírem nakrájíme na malé kousky oloupanou mrkev. Posypeme ji solí, bylinkami a vrstvíme na ni další zeleninu nakrájenou na stejně velké kousky. Nakonec opět posolíme, opepříme, přidáme cukr, zasypeme bylinkami a zakápneme nejdříve balzamikovým krémem a pak i olejem.

Pekáček přikryjeme alobalem a pečeme v troubě na 180 stupňů asi dvacet minut. Poté alobal sejmeme, zeleninu promícháme a pečeme další půlhodinu. Grilovanou zeleninu podáváme jako teplou přílohu, zdobíme čerstvými bylinkami.

Příprava masa bude trvat asi 15 minut, takže se na jehněčí kotletky vrhneme těsně před tím, než se pustíme do stolování.

Na rozpálené pánvi se silným dnem rozpustíme lžíci sádla a zprudka na ní kotletky opečeme. Poté můžeme plamen snížit a maso na chvíli přiklopit pokličkou. Hotové kotletky dáme do tepla stranou.

Do výpeku přidáme na plátky nakrájený česnek, chvilku jej restujeme (ale nespálit) a přidáme i na plátky nakrájená rajčata. Chvilku společně opékáme.

Zatím si v hrnku zalijeme horkou vodou půlku bujonu a rozpustíme jej. Vyjmeme z pánve rajčata s česnekem a nalijeme vývar. Přidáme na plátky nakrájené olivy. Ve studené vodě si vidličkou rozmícháme škrob a přilejeme do pánve, směs stačí provařit asi minutu.

Jak servírovat?

Na talíř dáme rajčata s česnekem, na ně položíme jehněčí a vše polejeme zálivkou s olivami.

Nesmíme zapomenout na dobré víno, které podpoří chuť pokrmu. Ideálním kandidátem je granátové Cuvée 1614 ročník 2012 pozdní sběr z Habánských sklepů s ovocnou vůní připomínající višně v čokoládě a s tóny lesních plodů a koření. Ovocně kořenitá chuť s delším závěrem a měkkou tříslovinkou krásně doplní pečené maso a grilovanou zeleninu.

Dort Kouzelná Pavlovová

Sladkou tečku vaší romantické večeře ve dvou obstará dort, který vznikl na Novém Zélandě na počest ruské primabaleríny Anny Pavlovny Pavlovové (1881 – 1931), když tam vystupovala na turné s moskevským baletem.

Potřebujeme 4 bílky, 200 g cukru krystal, 2 lžíce kukuřičného škrobu, 2 lžíce vinného octa, vanilková esence, 500 ml smetany na šlehání, 500 g ovoce (kiwi, jahody, lesní plody, maracuja, broskve…)

Jak na to

Vajíčka dvě hodiny před pečením vyjmeme z ledničky, bílky by ideálně měly mít pokojovou teplotu. Oddělíme je od žloutků a v robotu umícháme tuhý sníh.  Za stálého chodu přidáváme nejdříve pár kapek vanilkové esence, cukr, pak škrob a vinný ocet. 

Mezitím si předehřejeme troubu na 180 stupňů a na plech si připravíme pečicí papír. Jakmile máme kompletně smíchanou hmotu na korpus, dáme ji na plech.

Cukráři často radí připravit si předem pomocí kružítka kružnici, ale drobná nedokonalost v tomto směru může být výhodou. Pokud se nepodařilo umíchat opravdu tuhý sníh, vezmeme plechy dva a hmotu rozdělíme na dva stejné díly.

Jakmile dáme plech do trouby, snížíme teplotu na 150 stupňů. Pečeme 80 minut (v případě rozdělení na dva korpusy cca 60 minut).

Troubu necháme po celou dobu zavřenou, kontrolujeme jen přes okénko. Poté ji vypneme, pootevřeme a korpus v ní necháme dojít. Zatím se můžeme věnovat šlehání smetany a krájení ovoce.

Jakmile korpus trochu vychladne, dáme se do zdobení. Koláč umístíme na talíř, naneseme na něj šlehačku a ozdobíme ovocem.  V případě druhého korpusu vše opakujeme a vytvoříme tak další patro.

Nakonec necháme dort alespoň hodinu proležet v ledničce.

Doporučuje se podávat v kombinaci s Bohemia Sektem demi sec rosé, které se díky své sametově jemné chuti se hodí k dezertům a jeho dlouhotrvající perlení krásně podpoří atmosféru jedinečného okamžiku.   

pzt, ŽenyproŽeny.cz

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi



Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci