Jak zabezpečit chatu na zimní sezónu?

4.10.2020 00:00   |   Komerční články
S přicházejícím podzimem končí chatová sezóna a období, kdy v rekreačních obydlích trávíte svůj čas. Jak ale předejít tomu, aby vaši prázdnou chalupu nenavštívili nechtění návštěvníci, nebo zloději?

chata v zimě

Chalupaření se těší stále větší oblibě a majitelé se nejen do pořízení, ale i do vnitřního a venkovního vybavení svých rekreačních prostor často rozhodnou investovat nemalé finanční prostředky.

A právě proto se chaty stále častěji stávají terčem zlodějů, pro které jsou opuštěné objekty snadnou kořistí. V podzimním a především zimním období to pak platí dvojnásob. Pro svůj lup totiž mají tito výtečníci dostatek času a riziko, že je při činu někdo vyruší, je velmi malé.

Zloději si pro vstup do objektu nejčastěji vybírají dveře a okna. Při poslední návštěvě chaty je proto nutné i několikrát zkontrolovat, zda jsou všechny tyto cesty bezpečně dovřené a zda je na všech dveřích plně funkční zámek.

Zdroj: adlo.cz

Pokud však chcete vykradení předejít, můžete pro zabezpečení udělat mnohem více.

Kritická místa v chalupě

Jak jsme již zmínili, kritické jsou především stavební otvory - okna, dveře, větrací šachty a verandy. Zde je nejvhodnějším řešením instalace mechanického zabezpečení proti vykradení. Kvalitní zámky a petlice na dveřích by pro vás měly být samozřejmostí, tady opravdu nešetřete.

Jak chránit dveře?

Nejvíce účinným způsobem je chránit vstup bezpečnostními dveřmi do domu, případně na stávající dveře umístit mříže. Bezpečnostní mříže chrání nejen majetek uvnitř chaty, ale také samotné dveře. Jejich výhodou je také to, že jsou viditelným bezpečnostním prvkem a pro zloděje vytváří také psychologickou bariéru.

Bezpečnostní dveře se rozdělují do následujících tříd:

 • BT1: jednoduchá ochrana
 • BT2: základní ochrana
 • BT3: vysoká ochrana
 • BT4: velmi vysoká ochrana

Tip:
Prohlédněte si jednotlivé modely bezpečnostních dveří a porovnejte si jejich parametry a úroveň odolnosti. Pokud máte chalupu vybavenou dražší elektronikou, dává smysl do bezpečnostních dveří investovat.

Jak chránit okna?

K ochraně oken můžete použít klasické mříže do oken a tedy jasně viditelnou ochranu, případně bezpečnostní fólie. Ta však není viditelná, při jejím nalepení na okna tak nedáváte přímo najevo, že svou chatu chráníte.

Tip:
Bezpečnostní fólie však chrání pouze před rozbitím skla. Zkušený zloděj se přitom dostane přes nezabezpečené okno za 10 vteřin, aniž by vás tím probudil. Přečtěte si proto více o zabezpečení oken proti zlodějům. Dozvíte se, jaké jsou jednotlivé typy zabezpečení oken a proč si je pořídit.

Elektronické zabezpečení v chalupě

Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. Doplňkem mechanických zabezpečení jsou kamerové systémy, čidla a alarmy. Pokud vlastníte chatu na odlehlém místě bez elektrické energie, je možné do objektu nainstalovat systémy poháněné akumulátorem, případně dobíjené menším solárním panelem.

V případě vloupání je pomocí GSM komunikátoru odeslána SMS zpráva s přesnou lokalizací místa narušení.

Dle typu objektu a lokality je vhodné zvážit možnost napojení na bezpečnostní agenturu, která po vyhlášení poplachu provede výjezd a následný zásah přímo na místě.

 • Bezdrátové IP kamery vám umožní sledovat dění venku i uvnitř chaty přes internet pomocí počítače či chytrého telefonu. Díky bezdrátovému připojení k routeru nepotřebují montáž síťového kabelu. Můžete vybrat také energeticky méně náročné kamery, které je možné nabíjet z akumulátoru doplněného solárním panelem.
 • Fotopasti jsou na chatu velmi vhodné, běžně je využívají myslivci díky velké výdrži na jedno nabití. Mohou mít i zdířku na SIM kartu a posílat vám vyfocené snímky na mobilní telefon.
 • Čidla pohybu nejsou energeticky náročná, proto je snadno můžete pohánět solárním panelem. Také vás mohou upozornit na pohyb pomocí SMS zprávy. (Na snímku vpravo wi-fi senzor Emos pro monitorování dveří a oken. Zdroj: shop.emos.cz)

Účinné pojištění chalupy

Abyste případné škody nemuseli platit z vlastní kapsy, pomůže správně zvolené pojištění majetku. Prvním krokem je výběr takového pojištění, které je pro vaši nemovitost nejvhodnější.

Při sjednání se soustřeďte především na nastavení pojistné částky, ale také zvažte, zda chcete pojistit jen nemovitost, nebo i její vybavení.

V rámci základního pojištění často nejsou zahrnuty okolní nemovitosti, jako kůlny, nebo stodoly. Ty většinou musíte pojistit nad rámec základu.

Desatero pro zazimování rekreační nemovitosti

 1. Vždy vypněte přívod vody, elektřiny i plynu.
 2. Veškerou vodu z bojleru a čerpadel před odjezdem vypusťte.
 3. Zkontrolujte hromosvod.
 4. Zkontrolujte těsnost a pevnost střechy - počítejte se sněhem.
 5. Pečlivě uložte veškeré chemikálie, jako benzín, olej a různé postřiky.
 6. Odvezte potraviny, které lákají hlodavce.
 7. Vyčistěte okapy a svody vody od listí a nečistot.
 8. Všechny cennosti z chaty odvezte.
 9. Zkontrolujte zajištění oken, dveří a okenic.
 10. Pokud můžete, objekt pravidelně kontrolujte.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci