Burger nejen v létě – trhané maso je tu přece pořád

28.11.2018 00:30   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Burgery máme spojené s létem, vlahými večery a grilováním. Není ale důvod, proč bychom si je neměli dopřát i v chladnějších měsících. Jedním ze způsobů, jak si je v zimě užít, je použití takzvaného trhaného masa.

trhané maso

Šťavnaté trhané maso se dá použít nejen do nejrůznějších baget a hamburgerů, ale i v české kuchyni – třeba jen tak k bramborové kaši. Odkud k nám trhané maso přišlo?

Jižanská pochoutka

Trhané maso, a zejména pak vepřové, pochází z jižních států USA. První kolonisté tak upravovali zvěřinu, později se tímto způsobem zpracovávalo vepřové. Původně se takto dělaly velké kusy masa, které nebylo snadné vysušit, výsledkem byly drobné šťavnaté kousky, které se po vláknech samy rozpadají na jazyku.

Staré recepty uvádějí, že se maso dříve udilo v kouři při nízké teplotě, aby tak získalo specifickou chuť.  I když vepřové je pro trhání nejvíce oblíbené, je možné takto udělat i jiné druhy masa: třeba hovězí, kachnu, zvěřinu či jehněčí.

Nejvhodnější je tučnější kousek masa: třeba vepřový krk nebo hovězí plecko či ramínko.

V zimě jdou i karbanátky

„Pokud nechcete maso sami péct, můžete sáhnout po hotové „trhačce“: dobrou alternativou je Trhané maso od Hamé. Je dělané z masa z českých chovů, je pomalu pečené a po vláknech trhané,“ radí Kristýna Hrubčíková z portálu Receptyschuti.cz. Můžete si jej jen tak ohřát v mikrovlnce nebo na pánvičce.

Vyrábí se ve třech různých příchutích: Original vepřové, BBQ a Spicy.

Pokud si chcete dát burgery i v zimě, nemusíte se samozřejmě omezovat pouze na trhané maso. Klasický karbanátek či zeleninu si můžete opražit na pánvi nebo na domácím elektrickém grilu.

Trhané vepřové maso v hamburgerové housce

Pro čtyři hamburgery potřebujeme jedno balení Hamé Trhané maso, čtyři housky na hamburgery, čtyři lžíce tatarské omáčky, 100 g sýru Niva, 4 listy salátu, jedno rajče, jednu cibuli, dvě lžíce olivového oleje.

Hamburgerové housky podélně rozřízneme a na pánvi s trochou oleje opečeme dokřupava.

Spodní část housky potřeme tatarskou omáčkou, přidáme list salátu, Nivu, ohřáté Hamé TRHANÉ MASO, plátky rajčete, cibuli opečenou na pánvi a přiklopíme vrchní částí housky.

Bramborové tapas s trhaným masem

Na 12 kousků si připravíme na rösti (bramborové placky) 500 g brambor, jeden žloutek, tři lžíce bramborového škrobu, jednu lžíci nasekaných čerstvých bylinek (rozmarýn, tymián, šalvěj, petrželka), himalájskou sůl, sádlo na smažení;  380 g Trhaného masa Hamé a bylinky na ozdobu.

Brambory si oloupeme, nastrouháme nahrubo a vymačkáme z nich přebytečnou tekutinu. Do mísy k nim přidáme žloutek, škrob, bylinky a sůl. Vše důkladně promícháme.

Na pánvi si rozehřejeme sádlo a smažíme na něm kulaté rösti do zezlátnutí.

Trhané maso si ohřejeme podle návodu na obalu.

Na talíř si připravíme jednotlivé rösti, na které poklademe maso. Nakonec je ozdobíme bylinkou.

Jarní závitky s trhaným masem

Na osm závitků potřebujeme 380 g Hamé Trhané maso Spicy, jednu mrkev, čtvrt hrnku nastrouhaného bílého zelí, 2 cm zázvoru, dvě jarní cibulky, 100 g slaných arašídů, 50 g mungo klíčků, lžíci sojové omáčky, 16 rýžových papírů (průměr 16 cm), lžíci sezamového oleje, hrst čerstvého koriandru, rostlinný olej na smažení.

Na omáčku si připravíme 30 ml sojové omáčky, 15 ml rýžového octa, 1 cm zázvoru, jeden stroužek česneku a špetku mletého chilli.

Trhané maso připravte podle návodu na obale a nechte vychladnout.

Dejte maso do mísy a přimíchejte nastrouhanou mrkev a zázvor, bílé zelí, nakrájené jarní cibulky, mungo klíčky, rozdrcené arašídy a promíchejte. Přilijte sojovou omáčku, sezamový olej a přisypte nasekaný koriandr.

Hlubší talíř naplňte vlažnou vodou a vložte do něj na 1-2 minuty rýžový papír. Jakmile změkne, dejte ho na plochý talíř. Na kraj závitku dejte zhruba lžíci připravené směsi a závitek zabalte tak, že nejprve směs zarolujte do poloviny rýžového papíru. Poté pravou a levou stranu zahněte směrem dovnitř a závitek dobalte.

Závitky smažte ve větším množství oleje (každý zhruba 4-5 minut), následně nechte okapat a vychladnout.

Připravte si omáčku tak, že smícháte sojovku s octem, najemno nakrájeným zázvorem a česnekem a přisypte mleté chilli. Podávejte jako dip k rolkám.

orz, ŽenyproŽeny.cz

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Burger nejen v létě – trhané maso je tu přece pořád

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci