Jak předejít zhoubnému nádoru?

3.8.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Každý den zemře v Česku pět žen na rakovinu prsu, šestnáct se jich dozví, že onemocněly. „Počty nově nemocných trvale pozvolna stoupají,“ říká profesor Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK.

Jak předejít zhoubnému nádoru?

Tyto nejčastější zhoubné nádory prsu se zpravidla objevují po padesátém roce věku. Avšak mohou ohrozit ženy již od dvaceti let a doktoři léčí rovněž pacientky, u nichž onemocnění vzniklo v době jejich těhotenství.

„Většina zhoubných nádorů je preventabilních, můžeme se před jejich vznikem chránit.
Před nádorem prsu pak platí zejména: nebýt obézní, nekouřit, sportovat a vyvarovat se nadměrného užívání hormonální substituce, která mírní projevy spojené s přechodem,“ vysvětluje profesor Luboš Petruželka (na snímku vpravo).

Nejdůležitější prevencí je však kontrola vlastního těla – samovyšetřování prsů. A od 45 let pravidelné návštěvy odborného lékaře mamologa, který by měl každé dva roky provést vyšetření na mamografu.

V případě, že se ženě uvnitř či na povrchu prsu něco nezdá (nahmátne si bulku, zatvrdlinku, má vtáhlou bradavku, zarudlou kůži), měla by lékaře navštívit okamžitě.

„Stále ještě ošetřujeme i pacientky s nádory, které vyplňují celý prs nebo prorůstají i na jeho povrch,“ upozorňuje profesor Petruželka na smutnou realitu.

Zhubla a nahmátla si rakovinu

S bojem s nádorem prsu se nám svěřila
Karin Štefanová, jedna ze čtenářek
portálu ŽenyproŽeny.cz.
Nemoc přišla jako blesk z čistého nebe,
ve chvíli, kdy se Karin cítila skvěle a fit.

Zde si můžete přečíst její příběh.

Jak je důležitá prevence?

  • Velmi důležitá je prevence. V zemích, kde ženy pravidelně chodí na preventivní mamografické vyšetření, se úmrtnost na rakovinu prsu snížila o 24 %. „Jde dokonce o větší úspěšnost, než při léčbě pomocí chemoterapie,“ říká doktor Tomáš Büchler.
  • Při léčbě je důležitá psychická pohoda. „Onkologický pacient nepotřebuje pouze medicínskou péči, ale také psychologickou podporu v průběhu všech fází nemoci,“ říká psycholog Martin Kořán.
  • Právě psychologické podpoře pro ženy s nádory prsu a jejich rodiny je věnovaná brožura, kterou vydala Aliance žen s rakovinou prsu. Získat ji můžete bezplatně tady.

tm

Přečtěte si také

Diskuse: Jak předejít zhoubnému nádoru?

Kontrolovat se a nevěřit, že se to týká jen těch starších...

4.8.2009   |   20:53   |   od: Markéta
...protože mě je něco přes třicet let a nikdy bych tomu nevěřila. Myslela jsem, že to přece mohou mít jen starší ženy. Bohužel, nikoliv...
Jsem štíhlá, sportuji, hodně o sebe dbám. Vím, že důležité je podezření nepodceňovat a jít k lékaři co nejdříve...
Jsem po dvou operacích, maskektomii a před chemoterapiemi...
Zevnějšek byl pro mě vždycky důležitý - každé ráno před zrcadlem je pro mě šok... a to mám pořád ještě vlasy.
Ale teď vím, že to všechno je jen nepodstatná věc oproti zdraví... Hlavní je držet se a vyhrát.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 4. 8. 2009 20:53
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci