Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
12.4.2024 00:00 | Společnost
Sbírka obsahuje přes 1 300 děl, která GMU pořídila za více než 12 miliónů korun. Jedná se o největší porevoluční nákup umění napříč krajskými galeriemi.
Sběratel Karel Tutsch po více než čtvrt století na vlastní náklady provozoval brněnskou galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí.
V Brně byly naopak díky němu k vidění práce zahraničních autorů.
Díla pocházející ze sbírky, kterou Tutsch během několika desítek let vybudoval, jsou nyní prezentována v rámci dlouhodobé výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, kterou připravila kurátorka GMU Petra Příkazská.
Výstava je pokusem o rekonstrukci Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a exlibris k uznávanému znalci a majiteli jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby u nás.
Vystaveno je více než 300 děl a expozice návštěvníkovi zároveň představuje pravidla, kterými se při tvorbě své sbírky řídil sám Tutsch.
Jednou z jeho zásad při nákupu umění bylo navštěvovat umělce v ateliérech a získávat díla přímo od nich.
Jeho dlouhodobý zájem a přehled o umění ho dovedl až na vrchol, kdy dokázal sestavit sbírku obsahující umělecká díla, která dohromady vytváří subjektivní a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia.
Výstavu završuje kapitola věnovaná berlínské výtvarné scéně raných nultých let, s níž galerista udržoval kontakt a která v té době zažívala svůj největší rozmach a přitahovala začínající umělce z celé Evropy.
Sbírka je výjimečná svou uceleností i vyhraněným profilem. Obsahuje díla autorů, kteří měli zásadní podíl na vývoji českého současného umění.
„Zahájení výstavy proběhne v sobotu 27. dubna v 15:00,“ uvádí kurátorka výstavy Petra Příkazská.
zit, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také