Pijete kávu? Představujeme tipy, jak ochránit vaše zuby

4.5.2021 00:00   |   Tiskové zprávy
Káva se řadí na přední příčky v popularitě mezi nápoji. Někteří dokonce tvrdí, že bez ranní kávy nejsou schopni fungovat.

zuby a kava

Jenže časté pití kávy může způsobovat zabarvení zubů či dokonce nepříjemný zápach z úst. Dá se tomu zabránit bez toho, abyste se museli svého oblíbeného kávového nápoje vzdát?

Jak ovlivňuje pití kávy bělost zubů

Pití kvalitní kávy v přiměřeném množství nabízí spoustu benefitů. Patří mezi ně například snížení rizika vzniku cukrovky a srdečních chorob, zároveň však s sebou přináší i nevýhody, jako je schopnost kávy nechávat na zubech tmavé skvrny.

„Toto je primárně způsobeno obsahem tříslovin, což jsou barvicí látky, které se poměrně snadno udrží na povrchu zubů,“ vysvětluje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT a dodává, že kromě kávy ovlivňují bělost skloviny pití čaje, červeného vína a v neposlední řadě cigarety.

Znamená to tedy, že k dosažení skloviny bez tmavého pigmentu, je nutné se většiny těchto „neřestí“ vzdát?

Bílé zuby si mohou udržet i milovníci kávy

Co se týká cigaret, ze zdravotního hlediska byste se jich měli vzdát úplně. Kávu a víno si zcela odpírat nemusíte, a přesto si můžete bílé zuby udržet.

„Na trhu jsou k dispozici přírodní zubní pasty s fluoridy speciálně vyvinuté pro efektivní bělení zubů bez poškození zubní skloviny. K odstranění skvrn od čaje a kávy ze zubní skloviny jsou přitom velmi účinné esenciální oleje máty a bisabolol, který se extrahuje z heřmánku,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Z osobní zkušenosti doporučuje přírodní pasty, které obsahují také kofein a hořčík. „Kofein v zubní pastě dokáže pozvednout náladu, hořčík mineralizuje sklovinu,“ tvrdí zubní specialistka.

Zajímavost:
Věděli jste, že fluorid zajišťuje nejefektivnější prevenci proti vzniku zubního kazu? Při volbě produktu s obsahem fluoridu dejte přednost přírodní zubní pastě, která obsahuje fluorid v jeho nejpřirozenější formě – olaflur neboli aminfluorid.

Pozor na problém kávového dechu

Kromě nevzhledných skvrn na zubech způsobuje pití kávy tzv. kávový dech, který se naneštěstí ani trochu nepodobá vůni čerstvě upražených kávových zrnek.

„Klasická káva obsahuje kofein, který nás dokáže nejen povzbudit, ale způsobuje také xerostomii – sucho v ústech. A právě sucho v ústech je hlavní příčinou zápachu z úst,“ vysvětluje Jana Karbusická.

Současně s kávou je proto žádoucí pít čistou vodu a k čištění zvolit osvěžující pastu, která dokáže obnovit přirozenou harmonii v ústech.

„Účinné jsou například přírodní zubní pasty obsahující enzym bromelain z ananasu a esenciální oleje z meduňky, kozlíku lékařského, máty, anýzu a grapefruitu. Kombinace těchto složek má protizánětlivé, tonizující a uklidňující účinky,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová.

Zajímavost:
Věděli jste, že enzym bromelain z ananasu, což je směs přírodních enzymů, dokáže výrazně snížit výskyt zubních skvrn a zabraňují jejich dalšímu vzniku?

Chcete zdravé zuby? Pijte kávu bez cukru

Skvrnami na zubech či nepříjemným pachem z úst výčet negativních účinků kávy na zuby, dásně a celkové zdraví ústní dutiny nekončí.

Časté pití kávy způsobuje také vyšší tvorbu bakterií. To může vést k zubním kazům i dalším obtížím. Z toho důvodu je důležité dbát na pravidelnou dentální hygienu.

„Pro zuby a dásně je zároveň nejlepší, když vypustíte cukr, zvlášť v případě kávy. Cukry mají tendenci snadno ulpívat na zubech, což vede k jejich zbarvení a vzniku kazu,“ varuje zubní lékařka.

Účinnou ochranou proti bakteriím jsou v tomto případě zubní pasty s obsahem aktivních stříbrných iontů. Vysoce antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mají rovněž ionty hořčíku a zinku.

r



Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci