Maková mapa – prodej kvalitního máku ze dvora

26.9.2020 00:00   |   Tiskové zprávy
Česká republika je největším pěstitelem potravinářského máku na světě. Do ostatních zemí ho vyvezeme více než chmele. První jsme i v jeho konzumaci. Na jednoho obyvatele ČR připadá až 430 g.

maková mapa

Ale i přes všechna prvenství se na pultech obchodů můžete občas setkat s jeho nízkou kvalitou. Maková mapa má za cíl zprostředkovat prodej kvalitního máku, pěstovaného v ČR, přímo od pěstitelů pro koncové spotřebitele.

„Český spotřebitel se přeorientovává na kvalitu a původ zboží. Má také jedinečnou možnost ovlivnit to, co se na našich polích bude pěstovat,“ říká prezident Agrární komory Jan Doležal.

Zároveň dává „zelenou“ farmářům a pěstitelům pro prodej ze dvora, ve kterém vidí potenciál a smysl, jak si nakoupit kvalitní sezónní a lokální suroviny, které v kamenném obchodě zákazník nenajde. A přesně to je i cílem portálu Maková mapa.

Kvalita je na dvoře

Na portál Makové mapy se přihlásilo již na dvě desítky pěstitelů potravinářského máku z celé České republiky a další se postupně přidávají.

„Na polích České republiky pěstujeme jen kvalitní potravinářské odrůdy, žádné jiné. Ale v jiných zemích pěstují i odrůdy pro průmyslové využití, kde semeno máku nelze v potravinářství využít,“ říká ředitelka spolku Český modrý mák Stanislava Koprdová.

„A k nám se dováží a je nelegálně míchán s naším potravinářským mákem a  prodáván v obchodech i za vyšší ceny ve srovnání s kvalitním mákem ze dvora,“ dodává.

Na Makové mapě, která sdružuje jen nabídky kvalitního máku ze dvora, najdete mák v různé gramáži balení, za různé ceny a mnozí pěstitelé vám mohou produkt zaslat i poštou. Kromě modrosemenného máku zde najdete i bělosemenný, ale především dostanete mák od pěstitele s garancí kvality.

V Makové mapě můžete hledat „svého“ pěstitele podle mapy či po zadání vámi zvolené adresy v internetovém prohlížeči či na mobilu.

Mák s pečetí

Kvalitu definuje u modrosemenného máku česká cechovní norma. Mák označený logem české cechovní normy má garantovaný nižší obsah morfinových alkaloidů (pod 20 mg/kg) a splňuje tak požadavky českých právních předpisů kladené na bezpečnost potravin.

U modrosemenného máku, který se pyšní označením “Vyrobeno podle České cechovní normy” není povolena termostabilizace a semena nemohou tak být zaměňována se semeny technického máku produkovanými jako surovina pro farmaceutické využití.

Semena máku s pečetí české cechovní normy spotřebiteli garantuje 100% český původ a potravinářskou kvalitu.

rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci