Přichází léto, je vhodné na něj pokožku správně připravit

4.6.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Astrologické léto přijde letos 16 minut před půlnocí na 21. června, ale pro mnohé už je tu doba, kdy se začínají více opalovat. Nezapomeňte správně svoji pokožku na letní záření připravit.

opalování

Hodně se mluví o významu vitaminových doplňků, ale neexistují spolehlivé důkazy o jejich výrazném efektu pro podporu opálení nebo ochranu před slunečním záření.

„Tradičně se prodávají doplňky s karotenoidy, z nichž je neznámější beta-karoten. Ty nás nedokážou spolehlivě ochránit před UV zářením, ale při pravidelné konzumaci dlouhodobě zabarví kůži do mírně zlatavého nádechu, který je hodnocen jako více atraktivní než kůže světlá,“ upozorňuje MUDr. Jan Kučera, dermatolog z Perfect Clinic Dermatolgy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Opalování – co musíme vědět, radí specialista
Nevíte-li, co na opalování, zamiřte do lékárny
Jen se zdravým opalováním se dá léto užít

„Další práce ukazují, že lidé toto zbarvení esteticky preferují i před klasickým opálením. Strava bohatá na ovoce a zeleninu je zdrojem řady těchto karotenoidů,“ dodává Jan Kučera. Zapišme si tedy, že atraktivnějšího zbarvení kůže můžeme dosáhnout pravidelným příjmem ovoce a zeleniny.

Spálení a rakovina kůže

Při pobytu na slunci je vždy nutné vyvarovat se začervenání a bolestivosti nebo svědění kůže. To je známka, že jsme vystavili pokožku prostředí, před kterým nebyla dostatečně chráněna vlastní pigmentací nebo opalovacím krémem s SPF faktorem.

Každé spálení dlouhodobě zvyšuje šanci na vznik kožních nádorů. Je potřeba postupovat opatrně v létě nebo i na jaře a chránit se krémy s SPF faktorem, abychom se nespálili. I u lidí, kteří se opalují dobře, je nutné začít s pobytem na slunci zvolna.

Kůže musí dostat dost času, aby si vytvořila ochrannou pigmentaci. Čili i lidé, kteří se opalují dobře, by měli užívat krémy s SPF faktorem, speciálně při delším pobytu na slunci.

Správný krém můžete vybrat např. z řady produktů Avène nebo z novinek české firmy Dermacol. A po opalování je stejně důležité použít i přípravky po slunění.

Nezapomeňte, že dětská pokožka je citlivější a vyžaduje jiné opalovací krémy.

Pozor na pigmentové skvrny

Mnohé, zejména ženy, trápí pigmentové skvrny. Můžeme jim zabránit? „I zde se uplatňuje ochrana před sluncem. Pravidelná aplikace krému nebo make-upu s vysokým faktorem 50+ umožní pleti postupně vyblednout.

Skvrny lze také ošetřovat bělícími krémy, chemickým peelingem nebo frakčním laserem. Obecně jsou ale pigmentace v obličeji u žen často svízelným problémem a platí zde, že je nejlépe se vzniku pigmentací bránit preventivní ochranou před sluncem.

„Máte-li pigmentové skvrny, je v létě určitě naprosto nutná ochrana před sluncem krémy s vysokým SPF faktorem, tedy SPF 50. “ doporučuje MUDr. Jan Kučera.

Lentigo solaris je pro řadu pacientů nepříjemnou kožní změnou, ale jedná se o čistě estetickou záležitost. Zdravotní důsledek je pouze ten, že vznik lentig poukazuje na citlivou kůži, která už nasbírala za život určitě množství UV záření.

„Ale je vždy vhodné pacienty s těmito projevy pečlivě dermatologicky vyšetřit a vyloučit zdravotně riziková znaménka,“ upozorňuje dermatolog.

zrp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Přichází léto, je vhodné na něj pokožku správně připravit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci