Hledáte otužilé ovocné stromky? Zaručeně v Kruhu!

30.3.2020 00:00   |   Komerční články
Chtěli byste mít ovoce, hlavně pak meruňky, z vlastní zahrádky? Za chvilku je tu jaro a s rozmrznutím země přijde ideální doba na výsadbu nových ovocných stromků! Hledáte otužilejší stromky? Víme, kam pro ně!

Hledáte otužilé ovocné stromky? Zaručeně v Kruhu!

Subtropické zahradnictví Kruh se nachází v nadmořské výšce 450 m. n. m. a rostliny od podkrkonošské Jilemnice jsou tedy velmi otužilé, což je kvalita prověřená desetiletími!

Kruh nabízí v této době nejvíce ovocné stromky prostokořenné (volnokořenné). Jedná se o stromy nebo jiné rostliny, které byly na podzim vyorány a jsou určené k podzimní a jarní výsadbě. Říká se jim prostokořenné, protože mají holé kořeny a zahradníci je zakládají do písku, na rozdíl od rostlin v kontejnerech, které jsou již prokořeněné a mají silně vyvinutý kořenový bal. 

Právě prostokořenné meruňky, ale i  broskvoně a nektarinky, se doporučují vysazovat na jaře a při zalévání vždy pokropit vodou celé (kmínek i větvičky). Korunku založíme zakrácením všech výhonů na 3-5 oček. Jinak stromek sice obrazí, ale během krátké doby uschne...

Velký výběr pro vaši zahrádku či sad nabízí zahradnictví Kruh, založené již v roce 1976. V současné době funguje nejen jako velmi vyhledávané internetové zahradnictví, ale i jako místo, kde si můžete rostliny vybrat přímo ve sklenících nebo produkčních plochách.

Přinášíme několik tipů zahradníků z Kruhu, kteří jsou připraveni vám také poskytnout odbornou radu.

Meruňky

Meruňky sice patří co do odolnosti mezi choulostivější druhy, přesto zahradnictví Kruh nabízí nejodolnější odrůdy, které, pokud vyberete chráněné místo, můžete vysadit i ve vyšších polohách. Na některé ze současné nabídky se podávejme blíže:

Meruňka ANEGAT - podnož St.Julien

Meruňka ANEGAT je nová, perspektivní, pozdní odrůda - zraje přibližně v polovině srpna. Plody dorůstají větší velikosti a mají lahodnou, aromatickou, středně šťavnatou dužninu.

Je dobře odolná jarním mrazíkům ve dřevě i květu. Vhodná i do okrajových pěstitelských oblastí. Netrpí chorobami, je rezistentní proti šarce a je samosprašná.

Meruňka BERGERON - podnož St. Julien

Meruňka BERGERON je pozdní odrůda s výbornou konzervárenskou hodnotou plodů. Plody jsou střední velikosti, oranžovo-žluté barvy se světle červeným tečkováním. Dužnina je pevná, sytě oranžová, dobře odlučitelná od pecky.

Zraje koncem července. Odrůda Bergeron patří mezi nenáročné odrůdy, vhodné do všech pěstitelských oblastí. Samosprašná.

Meruňka FRISSON - podnož St.Julien

Meruňka FRISSON je pozdní odrůda zrající koncem července. Plody dorůstají středně velké až velké velikosti. Mají oválný tvar a atraktivní, jasně oranžovou barvu.

Dužnina je pevnější, šťavnatá a aromatická, s vyšším obsahem cukru. Chuť plodů při plné zralosti je velmi dobrá a vyvážená.

Odrůda Frisson je samosprašná, kvete později a tím jsou květy chráněny jarním mrazíkům.

Meruňka KOOLGAT - podnož Wavit

Meruňka KOOLGAT je odrůda s velkými a vzhledově atraktivními plody. Zrají v červenci. Dužninu mají velmi aromatickou, kořenitou, velmi šťavnatou a pevnou. Plody jsou vhodné na skladování.

Odrůda Koolgat je samosprašná a má vysoké a pravidelné výnosy. Tato meruňka je naroubována na podnoži Wavit ve výšce přibližně 1 m. Díky tomu se snižuje riziko popraskání kmene, což bývá častý jev u stromků meruněk.

Meruňka VERTIGE - podnož Wavit

Meruňka VERTIGE je pozdní odrůda se středně velkými až velkými plody. Zraje od začátku srpna. Dužnina je více šťavnatá, kořenitá, sladká a aromatická. Chuťově je velmi dobrá, proto nachází uplatnění především k přímému konzumu, hodí se ale i na další zpracování.

Jedná se o samosprašnou odrůdu s vysokou a pravidelnou plodností. I tato meruňka je naroubována na podnoži Wavit ve výšce asi 1m.

Pokud jde o podnože pro uvedené meruňky, St. Julien je slabě rostoucí, přináší brzkou a vysokou plodnost, nepodrůstá, je ale citlivější na sucho.

Wavit je pak nová podnož vyselektovaná z odrůdy Wangenheimova. Redukuje růst o 40 - 50%, je vhodná do dobře živených půd. Podnož Wavit je také oblíbená pro svůj slabší růst. Stromky na této podnoži dorůstají výšky kolem 2,5m a jdou brzy do plodnosti.

Tyto a mnoho dalších atraktivních odrůd si můžete objednat na zahradnictvikruh.cz.Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci