Žena, která dala jméno značce Triola

14.1.2020 00:00   |   Společnost
Když se řekne Triola, asi všichni dospělí, najmě ženy, odpoví spodní prádlo. Možná si někdo vzpomene na plavky a to bude tak většinou všechno...

Triola

Ti sečtělejší budou vědět, že Triola je ryze českou značkou a nespletou se, když řeknou, že patří k lídrům ve svém oboru. Jak dlouho? Už více než sto let!

Tehdy, na den přesně před Vánoci, se narodila TRIOLA  – 23. prosince 1919 byla u Zemského soudu v Praze zaregistrována jako společnost s ručením omezeným na výrobu „prádla a korzetů pro dámy i veškerého pánského a chlapeckého prádla".

Jak začínali


Antonín Pařík (vpravo), Josef Džbánek (uprostřed) a Jaroslav Sobol.

U zrodu stáli tři prozíraví a podnikaví muži: Antonín Pařík spolu s Josefem Džbánkem  a Jaroslavem Sobolem. Svoje „módní zboží“ vyráběli zprvu na různých místech Prahy. Pronajali si např. starou továrnu na Balabence v Praze Libni. V ní se šily pánské košile, které se staly hlavním výrobním programem prvorepublikové Trioly.

K výrobě „dámského módního prádla“ si společníci pronajímali jiné výrobní prostory v Praze i mimo ni. Kmenový kapitál společníků činil 300 000 korun československých. Triola zaměstnávala při svém založení asi 40 dělníků.

V roce 1922 se přeměnila na akciovou společnost a během následujících deseti let hlavní akcionáři, Antonín Pařík, Josef Džbánek a Jaroslav Sobol, vytvořili z Trioly úspěšnou českou značku a firmu, která začala exportovat i do evropských zemí.


Záběr z Trioly v roce 1933

Po roce 1930 se stal Antonín Pařík majoritním akcionářem Trioly a jako její ředitel se začal připravovat na splnění svého životního snu – vybudovat po vzoru Tomáše Bati moderní továrnu s pásovou výrobou prádla.

To se mu také v roce 1932 podařilo! Se stavbou šestipatrové moderní budovy z železobetonu a skla se začalo na jaře roku 1932 a provoz byl zahájen již 2. ledna 1933.

Co by byla firma bez jména?

Z rodinného archívu se dovídáme, že název Triola vymyslela jednoho nedělního odpoledne paní Rudolfa Paříková, když svému manželovi poradila: „Tři společníci tvoří triolu, jako noty v hudbě, tak svou firmu pojmenuj TRIOLA" a hned si ten název začala zpívat.


Rudolfa Paříková

Paní Rudolfa totiž měla klasické vzdělání, vedle hudby a zpěvu uměla také malovat a ve firmě po jistou dobu zastávala funkci, kterou bychom dnes mohli označit jako propagační a marketingová manažerka.

Do práce byli zapojeni i tři dospělí synové pana Paříka. Syn Alexandr převzal obchod, pro Triolu nakupoval látky a staral se o kvalitu vyráběného prádla. Syn Rudolf v Triole převzal zodpovědnost za technický stav šicích a ostatních výrobních strojů a syn Antonín se stal později ředitelem Trioly.

r


Diskuse: Žena, která dala jméno značce Triola

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci