Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?

27.11.2019 00:00   |   Komerční články
Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Správná technika, frekvence či doba čištění; to všechno je při odstraňování zubního plaku důležité.

Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?

Právě na typu zubního kartáčku ale podle expertů záleží kromě správné techniky úplně nejvíce. Zubní lékaři se navíc shodují, že elektrické kartáčky čistí zuby lépe než kartáčky manuální. Obvykle totiž používají moderní technologie a v ústní hygieně zajišťují řadu výhod, přičemž některé návyky v čištění ústní dutiny dokonce zlepší.

Jak ale z široké nabídky vybrat ten správný? Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů, abyste už příště nešlápli vedle.

Kdo s koho

Každý z nás někdy použil manuální zubní kartáček. Má umělohmotnou rukojeť, různý design vláken a nepotřebuje žádný zdroj energie. Možná jste si na něj za ta léta zvykli a vyhovuje vám. Možná jste jen elektrický zubní kartáček doposud nevyzkoušeli. Dříve se elektrické kartáčky doporučovaly především lidem se sníženou hybností rukou, dnes je situace jiná.

„Elektrické typy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Hodí se pro malé děti od věku 3 let, teenagery, dospělé i seniory. Důležité je však přizpůsobit zubní kartáček individuálním potřebám a požadavkům každého člověka,“ uvádí dentální hygienistka Jana Norkin.

PRO a PROTI manuálního zubního kartáčku

Pokud jste věrní manuálnímu zubnímu kartáčku, nechte si poradit od své dentální hygienistky či zubního lékaře, jak si správně zuby čistit a jaký zubní kartáček je pro váš chrup ten pravý. Na trhu dnes existuje nespočet typů různých tvarů, velikostí, tvrdosti a způsobu střižení štětin, navíc za zanedbatelnou pořizovací cenu. Každému však vyhovuje něco jiného.

Po výběru zubního kartáčku už záleží jen na vás, jak svědomití důslední v čištění zubů budete. Správná technika totiž vyžaduje určitou zdatnost a ze začátku také trpělivost. Když budete mít techniku čištění opravdu bezchybnou, také manuálním zubním kartáčkem si zuby vyčistíte perfektně. Kolik z nás dá ale za svou čisticí techniku ruku do ohně?

MANUÁLNÍ ZUBNÍ KARTÁČEK

+ nízká pořizovací cena
+ široký výběr dle tvarů, velikostí, tvrdosti a štětin
+ nezávislost na elektrické energii a dobíjení baterií
- nutná znalost správné čisticí techniky
- náročnější manipulace
- delší doba čištění
- obtížné čištění mezizubních prostor
- nižší účinnost než u elektrického zubního kartáčku

PRO a PROTI elektrického zubního kartáčku

Revoluci v čištění zubů způsobil před mnoha lety elektrický zubní kartáček. Dnes jej používá stále více lidí a není se čemu divit. Bez nadsázky lze tvrdit, že umožňuje efektivněji pečovat o ústní dutinu s úsporou času, a především bez nutnosti zvládat správnou techniku čištění zubů.

Podle dentální hygienistky Jany Norkin nemají elektrické zubní kartáčky konkurenci. „Používání elektrického zubního kartáčku zajišťuje zdravější ústní dutinu než běžný manuální zubní kartáček,“ říká. „Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že si zuby čistí správně, opak je pravdou. Průměrná doba čištění je u nás pouhých 46 sekund. Za takto krátkou dobu není v lidských silách zvládnout ústní hygienu dokonale,“ dodává Jana Norkin.

Zatímco běžné manuální zubní kartáčky vyžadují, abyste pohyby při čištění chrupu vykonávali vy, elektrické kartáčky udělají práci za vás, což z něj dělá skvělou volbu pro dospělé i děti. Kartáček s oscilačně-rotačně-pulzační technologií provede zhruba 58 tisíc pohybů během jednoho čištění, zato manuálním zubním kartáčkem jich uděláte jen 600.

Oscilačně-rotačně-pulzační kartáček pomocí pulzací plak naruší a díky oscilačně-rotačním pohybům jej z povrchu zubů dokonale odstraní. Pokud s elektrickým kartáčkem teprve začínáte a chcete si nejprve tento typ vyzkoušet, zvolte cenově dostupnější model – např. kartáček Oral-B z řady PRO 2 či SMART 6. Špičkovou čistotu ústní dutiny totiž nemusí podmiňovat cena.

V případě, že se vám elektrický zubní kartáček osvědčí, můžete si pořídit model s pokročilejšími funkcemi.

ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

+ skvělá účinnost při odstraňování zubního plaku
+ jednoduchá manipulace
+ minimální doba čištění
+ řada nejmodernějších doplňkových funkcí
+ několik čisticích režimů
+ na výběr ze tří technologií
+ kulatá čisticí hlava
- vyšší pořizovací cena
- závislost na elektrické energii a dobíjení baterií

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci