Světový den toalet

10.11.2019 00:00   |   Komerční články
Věděli jste, že i toalety mají svůj světový den? Připadá na 19. 11. a má za úkol zvýšit povědomí o tom, že existují místa, kde nejsou toalety samozřejmostí a zároveň šířit a oslavovat hygienu.

Domestos

Možnost pečovat o naše tělo, dodržovat hygienu a tím přispívat ke svému zdraví, bereme automaticky. A přesto to mnoho lidí nedělá.

Toalety jsou rájem bakterií, virů i vodního kamene a o těch veřejných to platí dvojnásob. Důkladná hygiena je tedy naprosto nezbytná. Ukazuje se však, že už malé děti mají v dodržování patřičné hygieny velké mezery.

„Malé děti do předškolního věku ještě většinou nechápou potřebu čistoty a neznervózňují je špinavé ruce nebo „nehoda“ při čůrání. Nemusíme jim dlouhosáhle vysvětlovat význam hygieny, protože nemají představu o bakteriích a nemocech. Namísto toho bychom se měli snažit u dítěte vypěstovat návyk pravidelné a důkladné hygieny a péče o svoje tělo, která se stává součástí jeho denního režimu,“ vysvětluje Mária Tóthová-Šimčáková, dětská psycholožka.

Průzkumy ale upozorňují, že děti základní hygienické činnosti často ignorují, čímž zvyšují riziko přenášení bakterií a nečistot na ostatní kamarády v kolektivu. Je tedy nadmíru důležité, aby byly už ty nejmenší děti vedeny ke správným návykům a omývání rukou si zautomatizovaly.

Ve školce či škole bývají záchodky a umývárny staré a nekomfortní. Dobrá zpráva je, že se situace mění k lepšímu. Za čistší záchody bojuje například výrobce hygienických a čisticích prostředků Domestos, který pomáhá školkám a školám rekonstruovat toalety.

Projekt pomohl změnit přístup k toaletám už 380 tisícům dětí a 12 tisícům z nich umožnil navštěvovat zrekonstruované školní toalety. Celkem se do komunity vytvořené okolo projektu zapojilo 220 tisíc rodin a v České republice s projektem začalo spolupracovat 36 % škol a školek.

Tip pro rodiče:
Naučte svoje dítka hygienickým návykům vychytralejší metodou než jen diktováním striktních příkazů a vykouzlete z čistých rukou zábavu.
1. Vezměte své děti na nákup hygienických potřeb a nechte je vybrat barevný nebo vzorovaný toaletní papír, zásobník na tekuté mýdlo třeba s obrázky oblíbeného Nemá nebo veselé dětské mýdlo.
2. Miluje váš prcek Šmouly, Mimoně nebo pohádku Frozen? Tak toho trošku "zneužijte" a připravte mu k umyvadlu ručník s jeho oblíbeným pohádkovým hrdinou. Uvidíte, že ho utírání rukou bude hned více bavit.
3. Udělejte ze svých dětí "lovce bacilů". Po použití toalety se s nimi vydejte na expedici a zkontrolujte, zda splnily všechny hygienické úkony a zda tak vytvořily pro bakterie nepřátelské prostředí. Pokud vaše ratolesti obstály na jedničku, zaslouží si odznak lovce, který pro ně vyrobíte z papíru za pár minut.


rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci