Jaké druhy dřeva je vhodné použít na dřevostavbu?

6.10.2019 00:00   |   Komerční články
Přemýšlíte o tom, že byste si nepořídili klasický zděný dým, nýbrž nevšední, a přitom extrémně útulnou dřevostavbu?

dřevostavba

Pokud máte v hlavě nápad na ojedinělou stavbu roubenky či jiné dřevostavby, není nic důležitějšího než zvolit správný výběr dřeva, ze které bude dřevostavba zhotovena. Pokud se do stavby pouštíte na vlastní pěst, musíte začít s hledáním vhodného dřeva již v samotném lese.

K tomu se ovšem neobejdete bez velmi hlubokých znalostí veškerých vlastností, které dřevo má. V tomto ohledu je tak třeba vhodné přizvat si na pomoc odborníky z oboru.

V České republice se v posledních sedmi letech zvýšil podíl staveb rodinných domů ze dřeva nebo na bázi dřeva dvojnásobně na současných asi osm procent.

Nejčastější druhy dřeva v ČR

V České republice se nejčastěji setkáváme s několika málo druhy dřeva, které je vhodné ke stavbě romantické roubenky či srubu.

 

Pokud vsadíte na dřevostavby na klíč či na jiný typ tohoto stavení, jistě vám budou nabídnuty zejména tyto druhy dřeva.

Smrk ztepilý

Smrk ztepilý patří mezi úplně nejvíce využívaná dřeva, ze kterých se montují roubenky i sruby. Je totiž velmi snadno dostupný a také levný.

Pokud ovšem uvažujete o stavbě roubenky, smrkové dřevo se bude vyznačovat vyšší praskavostí a budou na vaší roubence rovněž i častěji vidět trhliny.

U levné dřevostavby ze smrku ovšem s tímto jevem bohužel musíte počítat.

Vsaďte na modřín

Velmi vhodným dřevem pro stavbu dřevostavby je modřín opadavý. Pro masivní dřevostavby je doslova nenahraditelný.

Díky vyššímu obsahu pryskyřice ve dřevě je jeho odolnost vůči škůdcům na vysoké úrovni. Téměř u každé montované dřevostavby se s tímto dřevem setkáte.

Borovice, kanadský cedr

Cedr se vyznačuje zejména ohromnou pevností, a proto ho můžeme považovat za velmi kvalitní stavební dřevo. Jeho cena je ovšem o poznání vyšší, a to z toho důvodu, že se tento druh dřeva do ČR musí dovážet ze zahraničí.

Pokud ovšem chcete vsadit na skutečnou kvalitu a svou novou roubenku máte v plánu používat po zbytek svého života, je pro vás borovice či kanadský cedr správnou volbou.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci