Barokní zahrada Großsedlitz oslaví 300 let od založení

22.4.2019 00:00   |   Tiskové zprávy
Před 300 lety začal hrabě Wackerbarth se zakládáním své zahrady. Barokní zahrada v Großsedlitz, nedaleko od českých hranic, je nejvýznamnějším dílo zahradnického umění 18. století nejen v Sasku, ale i celém Německu.

zahrady

Pozoruhodností je nejen dobře zachovaný originální stav, nýbrž také více než šedesát kamenných plastik, a to z dřívějších více než tří set. Ty dávají ožít duchu doby baroka a zdobí zahradu. Jsou mezi nimi čtyři roční období, čtyři světadíly a velký počet bohů a bohyň.

Na rozdíl od jiných zahrad v Evropě, které byly často přetvořeny na krajinné parky, v barokní zahradě Großsedlitz nedošlo k žádné přeměně a dodnes je zde čitelný záměr jejího tvůrce. Tímto záměrem byl projekt velkolepého areálu v rozsahu, který přesahuje dnešní podobu.

O podobu zahrady se zasloužil Christoph August, hrabě z Wackerbarthu – generální polní maršál, říšský hrabě a státní ministr ve službách Augusta Silného. Ten zakoupil rytířskou usedlost Sedlitz v roce 1719 a plánoval zde vybudování reprezentativního venkovského sídla.

Jako „ministr stavebnictví“ měl po desetiletí zásadní vliv na barokní přestavbu Drážďan i mnoha dalších měst, pevností a zámků v Sasku a Polsku. V roce 1723 však své sídlo v Großsedlitz prodal svému pánovi, který byl zároveň polským králem.

August Silný zde chtěl vytvořit působivý rámec pro slavnost polského Řádu bílé orlice, který obnovil v roce 1705. Tato slavnost, která měla ohromit a vyznamenat jak polskou, tak i saskou šlechtu, se poté také v Großsedlitz konala třináctkrát, a to vždy v den králových jmenin.

Letos proběhne slavnost polského Řádu bílé orlice 13. a 14. července. Ponese se v duchu oslavy baroka a tří set let od založení zahrady.

Mimořádným klenotem zahrady je zhruba 130 pomerančových stromků, které za náročné péče přezimují ve dvou oranžeriích. Budou hlavní ozdobou „Saských dnů citrusů“, které se konají 25. a 26. května 2019, a zdobí spodní parter oranžerie.

Protože leží Großsedlitz pouhou hodinu a půl od Prahy, je zde český návštěvník srdečně vítán. Texty k prohlídce zahrady a ke všem výstavám jsou k dispozici proto v českém jazyce. Otevírací doba zahrad: duben - říjen denně 10-18 hod.

r
Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci