Co jsou pro těhotné mýty a co reálné hrozby

1.5.2019 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Že se nastávající maminky obávají o své dítě je běžné. Měly by ale rozhodně vědět, co představuje pro budoucího potomka reálnou hrozbu a co lze označit jen za mýtus.

těhotenství a mýty

Jako první si řekněme, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci.

Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

K otěhotnění pomůže cvičení i doplňky stravy
Erika: S mateřstvím chce ještě počkat
Čekat na miminko do třiceti může být riziko

Pozor na listerii

Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře.

Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami -  nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem nebo zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. Nákaza od je ale málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.

Čemu se raději vyhnout

Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, protože při něm proniká malá část barvy kůží do organismu.

Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.

A co koupání a sauna? Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální.

Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře.

„Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.

Nejčastější mýty

Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat.

Právě naopak! „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum.

Mezi ideální sporty v graviditě patří chůze, běh, plavání, tanec, jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty (např. vzpírání) a všechny namáhavé vytrvalostní výkony.

Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná.

Statistiky klinického centra Fertimed, které disponuje i genetickou laboratoří, ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou.

Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto páry k dítěti pomoci. „Na naší klinice se statistika úspěšnosti umělého oplodnění pohybuje okolo 75 %,“ potvrzuje MUDr. Milan Kafka, primář kliniky Fertimed.

Dítě bez partnera?

V souvislosti se svobodnými ženami a lesbami se zase často probírá, zda mohou mít děti bez partnera. Ačkoliv to česká legislativa neumožňuje, je pro ně řešením podstoupit oplodňovací proces v zahraničí, který zprostředkovává klinika Spermbank International.

„Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR,“ vysvětluje profesorka Milena Oborná z kliniky SpermBank International.

Na závěr pár úsměvných mýtů, jako například, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry a také, že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu.

Takovým báchorkám by nastávající maminky neměly ani věnovat pozornost…

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Co jsou pro těhotné mýty a co reálné hrozby

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci