Radíme: Jaký typ pračky byste si měli zvolit

11.3.2019 00:00   |   Bydlení
Pračka je nepostradatelným pomocníkem, který s vámi bude sdílet domácnost řadu let, proto její výběr nepodceňujte. Jak ale vybrat tu pravou?

Gorenje

V tomto článku vám poradíme vše, co byste měli před nákupem ideálního spotřebiče vědět.

Je lepší přední, nebo vrchní plnění?

Výběr pračky není úplně jednoduchou záležitostí. V první řadě se musíte se zamyslet nad tím, kde budete pračku mít umístěnou a kolik na ní potřebujete místa. Podle toho budete stát před výběrem jejího plnění.

 • Pračky s předním plněním jsou asi nejrozšířenější variantou, umožňují praktickou vestavbu do kuchyňské linky, disponují často větší kapacitou pro prádlo a v koupelně poslouží také jako další odkládací prostor. Předem plněné pračky jsou také stabilnější a tedy i tišší, navíc na ně můžete postavit třeba sušičku.

Tip: Podívejte se na novou generaci praček a sušiček s funkcí WaveActive od známého výrobce Gorenje.

 • Pračky s vrchním plněním jsou praktické hlavně proto, že před sebou nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů či garsonek. Musíte však počítat s podstatně menším výběrem a absencí odkládacího prostoru, místo kterého je poklop spotřebiče. Díky své výšce jsou pračky s vrchním plněním vhodné i pro seniory, kteří se při plnění a vyndavání nemusí tolik ohýbat.

Pračka s vrchním plněním tedy zabírá méně místa, není však vhodná k použití jako vestavná pračka. Do větších prostor je naopak vhodná pračka s předním plněním, které lze doplnit sušičkou a vytvořit z ní set - pračka a sušička.

Jak velký buben pračky potřebujete?

Optimální kapacitu bubnu si vždy spočítejte podle počtu členů domácnosti a frekvence praní. Pračky s předním plněním mají oproti pračkám s horním plněním větší buben a vyperou až 15 kg prádla, obecně se však dá říci, že jednotlivcům by měla dostačovat kapacita do 5 kg, rodinám již větší.

Tip: Aby bylo praní efektivní, kapacita bubnu by vždy měla být plně využita. Pokud totiž kapacitu bubnu využíváte například jen z poloviny, spotřebujete zbytečně moc elektřiny a vody.

Energetický štítek - spotřeba vody, hluk i energie

Všechny potřebné informace naleznete na energetickém štítku, které jsou povinné v celé EU. Kromě energetické náročnosti zjistíte na štítku také spotřebu vody, či míru hlučnosti.

 • Hlučnost pračky budete řešit především v případě, že máte pračku v bytě a není dostatečně oddělena od obytných prostor, například v prádelně. Doporučujeme pračky, které při odstřeďování nepřesáhnou hlučnost 70 dB. V takovém případě máte jistotu, že vás její zvuk nebude obtěžovat.

 • Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Nejúspornější spotřebiče dosahují kategorie A+++ a s jejich menší šetrností ubývá i plusových znamének. Na první pohled je rozdíl ve spotřebě elektrické energie malý, nicméně za několik let provozu se můžete u úspornější pračky dočkat úspory v tisících.

 • Dalším parametrem na energetické štítku je spotřeba vody. Ta závisí na zvoleném programu, velikosti bubnu i množství praného prádla. Na štítku se vypočítává při programu bavlna na 60 °C a při všech jiných programech se již bude lišit.

Tip: Podívejte se, jak pračku správně čistit a udržovat, abyste prodloužili její životnost.

Znáte speciální funkce moderních praček?

Nabídka funkcí moderních praček je velmi pestrá a je pouze na vás, které vám přijdou důležité. Přinášíme vám přehled těch hlavních funkcí, z kterých můžete vybírat.

 • Funkce IonTech zajišťuje lepší rozpuštění pracího přípravku využitím přirozeného procesu ionizace. Nemusíte proto prát při vysokých teplotách abyste odstranili velké skvrny.

 • Buben WaveActive má unikátní vlnový profil, který poskytuje pečlivé ošetření vašeho prádla s pomocí 3D žeber.

 • Funkce SteamTech v závěru praní ošetří vaše oblečení párou, čímž plně nahradí aviváž. Odstraňuje také veškeré pachy a bakterie.

 • Funkce StainExpert účinně odstraňuje i ty nejodolnější skvrny bez použití vysokých teplot. zajišťuje nejlepší kombinaci času a teploty vody.

 • Funkce AutoWash je vhodná pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, jaký program zvolit. S tímto programem můžete zůstat klidní a Vaše prádlo se vypere dokonale bez ohledu na jeho materiál.

 • Funkce AllergyCare využívá vyšší teploty praní v kombinaci s dodatečným oplachováním, čímž odstraní zbytky pracího prostředku na prádle.

Tip: Historie praní je stará, jako lidstvo samo. Pokud se chcete dozvědět zajímavé informace, přečtěte si článek o historii praní.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci