Nezapomínejte naslouchat i svému srdci

15.12.2018 00:00   |   Komerční články
Srdce je nejdůležitější orgán v našem těle, udává rytmus celému našemu organismu. V posledních letech se enormně zvýšil počet nejen infarktů ale i méně známého onemocnění fibrilace síní. Co je ale vlastně toto záhadně znějící onemocnění?

fibrilace

V rámci celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní Global AF Aware Week, vydala letos v listopadu mezinárodní asociace Atrial Fibrillation Association ve spolupráci s Biosense Webster zprávu, která upozorňuje na zvyšující se počet pacientů ohrožených touto nemocí.

Nejnovější data mluví o pravděpodobném nárůstu pacientů v Evropě až o 70%. V současné době přitom fibrilace síní postihuje až 11 milionů Evropanů, v České republice se vyskytuje u neuvěřitelných 300 000 pacientů. Že jste o onemocnění fibrilace síní ještě neslyšeli?

Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní.

Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.


Pro zvětšení klikněte na obrázek.

I u tohoto onemocnění je důležitá prevence, jak upozorňuje primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus, doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D.

„Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život,“ upozorňuje Martin Fiala.

Nepodceňujte proto signály, které vám tělo dává. Ať už se jedná o občasné bušení srdce, sníženou výkonost, únavu nebo nepravidelný tlukot srdce při chůzi do schodů.

To vše mohou být prvotní příznaky onemocnění fibrilace síní. Když se staráte o své tělo, nezapomínejte naslouchat i svému srdci.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci