Nejsou kopřivy do nádivky? Jde to i bez nich!

30.3.2018 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Velikonoční zvyky dodržuje až 90 procent Čechů. Spíš než s náboženstvím má však většina z nich Velikonoce spojené s příchodem jara a tradičními pokrmy - beránek, mazanec, obarvená vejce a samozřejmě nádivka.

nádivka

„Velikonoční pokrmy mají v Česku více podob a zejména nádivka se objevuje hned v několika variacích. Některé nádivky obsahují houby, jiné uzené maso nebo slaninu. Snad každý do nádivky ale přidává zelené bylinky – ty symbolizují příchod jara,“  připomíná Martin Prokop, autor projektu a e-shopu zfarmydomu.cz. 

„Nejčastěji se přidávají kopřivy, těch je ale v posledních letech nedostatek, a proto je Češi v receptech různě nahrazují. Oblíbenou náhražkou se stala petržel, pažitka nebo špenát,“ dodává Martin Prokop.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK připravuje velikonoční nádivku přes 43 procent Čechů. I letos se ale bude muset většina obejít bez kopřiv, podle odhadů by totiž mělo být kopřiv málo. Kvůli počasí zatím nenarostly, snad s výjimkou jižní Moravy.

Hluchavky neberte!

Když jim počasí přeje, rostou kopřivy nejčastěji  v blízkosti řek a potoků, nebo na okrajích lesů a luk, zásadně však na vlhčích místech. Nejčastěji se vyskytují na pozemcích, které byly nějakým způsobem narušeny lidskou činností.

Pozor ale na hluchavky, ty je velmi snadné, zvláště v ranném stádiu vývoje rostliny, zaměnit za kopřivu dvoudomou. Ve velikonoční nádivce ale nemají co dělat.

„Rozdíl není viditelný, jako je hmatatelný,“ zadí Martin Prokop. „ Už velmi mladá kopřiva obsahující jen několik velmi mladých rozvíjejících se lístků dokonale žahá. I tyto mladé lístky obsahují velké množství žahavých chlupů, které ihned prozradí, že jde o kopřivu.

Velikonoční nádivky bez kopřiv

Kopřivy nejsou, co  teď?  Katarína Prokopová, zfarmydomu.cz, nabízí několik řešení:

Chlebová nádivka s mandlemi

Připravíme si čtvrtku starého chleba, mléko, 6 vajec, 250 g lesních hub, 100 g mandlí, dvě větší cibule, sádlo, drcený kmín, česnek, sůl

Chleba nakrájený na kostky zakápneme mlékem.

Oddělíme žloutky od bílků a z bílků vyšleháme sníh.

Nadrobno nakrájenou cibuli orestujeme s houbami, česnekem a drceným kmínem na sádle.

Po vychladnutí přidáme k chlebu a společně se sněhem jemně promícháme.

Dáme do vymazané formy a pečeme na 180 °C 30 minut.

Staročeská nádivka

Potřebujeme 6 žemlí, mléko, 40 g másla, 4 žloutky, sníh ze 4 bílků, sůl, 50 g anglické slaniny, 250 g pečeného kolena, pepř, pažitku, tuk na vymazání pekáče, strouhanku.

Rozškvaříme na kostičky nakrájenou slaninu.

Žemle pokrájíme a v misce s mlékem je necháme dostatečně nasáknout.

Oddělíme bílky od žloutků a našleháme tuhý sníh.

V míse utřeme máslo se žloutky a přidáme vymáčené žemle, osmaženou slaninu a na kostičky nakrájené pečené koleno. Podle chuti opepříme, osolíme a přidáme nasekanou pažitku.

Promícháme a opatrně vmícháme sníh z bílků a nalijeme do pekáče, vymazaného máslem nebo sádlem a vysypaného strouhankou.

Pečeme v troubě zhruba 45 minut až 1 hodinu dozlatova na 180 °C.

Špenátová velikonoční nádivka

Připravíme si 10 rohlíků, 7 vajec, 200 ml mléka, sůl, pepř, muškátový oříšek, 350 g hovězího salámu, 1–2 lžíce sádla,  lžíci pažitky, lžíci petrželky, pět lžic čerstvého špenátu, půl lžičky prášku do pečiva a jednu větší lžíci másla.

Oddělíme bílky od žloutků a vyšleháme tuhý sníh.

Rohlíky nakrájíme nadrobno, žloutky smícháme s mlékem a nalijeme na rohlíky. Přidáme koření, na kostičky nakrájený hovězí salám a rozpuštěné sádlo.

Natrháme na malé kousky bylinky, špenát na větší kousky a přidáme ke směsi.

Promícháme s práškem do pečiva a opatreně přidáváme sníh z bílků.

Pečeme v troubě zhruba 45 minut na 180 °C.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Nejsou kopřivy do nádivky? Jde to i bez nich!

ČÍST VŠE / REAGOVAT

LÁZNĚ MŠENÉ ZVOU
DO DĚTSKÉHO POKOJÍČKU

Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci