Celulitida s bublinkami nesouvisí

5.5.2009 13:00   |   Zdraví a krása
Blíží se letní vedra, kdy nesmíme zapomínat na dostatek tekutin. Co ale pít? Ludvík Pokorný, trenér kulturistiky a výživový poradce, vysvětluje, jaký je rozdíl mezi neperlivou vodou a vodou s bublinkami.

Celulitida s bublinkami nesouvisí

Voda s "bublinkami" obsahuje kysličník uhličitý. Proto se při pití této vody (pokud máte vyšší procento kysličníku v krvi) snižuje prokrvení svalů. Kysličník při větší fyzické zátěži tedy vadí. „U některých jedinců může vadit i trávení. Přimlouval bych se za to, aby se větší část denního pitného režimu skládala z neperlivé vody," doporučuje Ludvík Pokorný.

Jsou to pouhé mýty

Zároveň vyvrací mýty o souvislosti celulitidy a pití bublinkových vod. Voda s bublinkami obsahuje kysličník, který může mimo jiné způsobovat i zažívací problémy. Celulitida s pitím bublinkových pramenitých vod nesouvisí. Vzniká z nedostatku vody, tedy z nedostatečného pitného režimu.

„Když do těla nedodáváme tekutiny, zastaví se vodní metabolismus a v našem těle se zadržuje voda i vše, co vodu obsahuje," vysvětluje Ludvík Pokorný, trenér kulturistiky a výživový poradce.

Právě proto člověk, jenž pije více minerálních bublinkových vod, může mít problémy i v močovém traktu, či na ledvinách.

Pramenitá nebo minerální?

„Pramenité přírodní vody určitě doporučuji a to hlavně ty středně mineralizované, tj. 300 mg minerálů na litr. Takto mírně mineralizovaná voda je vhodná jak pro plnění denního pitného režimu, tak i k doplňování tekutin během fyzické zátěže," říká Ludvík Pokorný a dodává:

„Minerální vody, které obsahují 400 mg a více minerálů na litr, mají spíše léčivý charakter. Jejich konzumaci bych určitě konzultoval s lékařem nebo se specialistou na stravování, protože tyto vody jsou určeny hlavně k doplnění mineralogie organismu."

Doporučené optimální hodnoty některých minerálních látek ve vodě (v mg/l):

rozpuštěné látky (celkový obsah) 150 až 400
vápník 40 až 70 (minimálně 30)
hořčík 20 až 30 (minimálně 0)
sodík 5 až 25
draslík 1 až 5
chloridy méně než 50
sírany méně než 50
hydrouhličitany 100 až 300
fluoridy 0,1 až 0,3
dusičnany méněž než 10

 

 

 

 

 

 

 

 

ŽenyproŽeny.cz
Zdroj: Státní zdravotní ústav, Národní referenční centrum pro pitnou vodu

Přečtěte si také

Diskuse: Celulitida s bublinkami nesouvisí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci